Skaderne vælter ned over AGF: Otte spillere ude

Kevin Diks er den seneste på lazarettet i AGF.



Når AGF går på banen torsdag aften i pokalturneringens første semifinale af to mod Randers, så bliver det med et ganske amputeret mandskab fra aarhusianernes side. Senest har også Kevin Diks meldt afbud.

Derfor er man nu oppe på otte skadede spillere i AGF. Det oplyser klubben på dens hjemmeside forud for torsdagens pokalkamp.

Foruden Diks er der også tale om Nicolai Poulsen, mens man også i forvejen har spillere som Frederik Tingager, Niklas Backman, Daniel Arzani, Mathias Jørgensen, Zach Duncan og Søren Tengstedt ude.

For AGF er det desuden interessant, at det for anden sæson i træk er lykkedes for dem at nå frem til semifinalen i pokalen. I sidste sæson blev det endestationen, da AaB slog dem ud. Dengang bare over én kamp.

Hvis det bliver til en samlet sejr for AGF, så kan de endvidere se frem til, at de skal spilles finalen på hjemmeban.

Kampen mellem de to østjyske Superliga-hold spilles torsdag klokken 19, og den sendes direkte på TV3 Sport.

Hos Randers har Thomas Thomasberg været ude og gøre det klart, at Randers trods færre point er bedre end AGF på et særligt område. Læs mere om det her.

AGF’s trup mod Randers ser sådan ud:

Kamil Grabara
William Eskelinen
Sebastian Hausner
Alexander Munksgaard
Albert Grønbæk
Gift Links
Milan Jevtović
Patrick Olsen
Jesper Juelsgård
Bubacarr Sanneh
Casper Højer Nielsen
Jón Thorsteinsson
Bror Blume
Alex Gersbach
Benjamin Hvidt
Patrick Mortensen
Thomas T. Kristensen
Alexander Ammitzbøll.

Vi starter hjemme i Aarhus på Ceres Park og så er der returopgør i Randers om en uge.

Kampen i dag starter kl. 19 og der må jo desværre fortsat ikke komme tilskuere på Ceres Park. Kampen kan i stedet følges direkte på TV3+ eller Viaplay.

Her kan man så se en trup, der består af følgende 18 AGF’ere:

Kamil Grabara, William Eskelinen, Sebastian Hausner, Alexander Munksgaard, Albert Grønbæk, Gift Links, Milan Jevtović, Patrick Olsen, Jesper Juelsgård, Bubacarr Sanneh, Casper Højer Nielsen, Jón Thorsteinsson, Bror Blume, Alex Gersbach, Benjamin Hvidt, Patrick Mortensen, Thomas T. Kristensen og Alexander Ammitzbøll.

Vi må dermed undvære Kevin Diks, der måtte udgå med en skade i vores seneste kamp. Også Nicolai Poulsen er fortsat ude. Dermed har de to sluttet sig til en gruppe, der fortsat består af Frederik Tingager, Niklas Backman, Daniel Arzani, Mathias Jørgensen, Zach Duncan og Søren Tengstedt, som alle er ukampdygtige i øjeblikket.






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Manchester United afbryder forhandlingerne

Thelander holder døren åben efter stærk sæson



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Liverpool præsenterer succestræner

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Benhård kritik af Danmark

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Jess Thorup fyret

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Vildt transferrygte skydes ned



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Kasper Hjulmand fyret