Skadesplaget AaB-profil fortsat på sidelinjen: Koncentrerer mig om at bidrage

Jakob Ahlmann kæmper stadigvæk for at komme tilbage i fuldt vigør og lader til tipsbladet.dk forstå, at han har skruet lidt ned for ambitionerne



Jakob Ahlmann fik sit store gennembrud for AaB i 2013/2014-sæsonen, hvor nordjyderne vandt både mesterskab og pokalturnering, inden den nu 25-årige, duelstærke venstreback fik sin landsholdsdebut. Ahlmann blev dog siden korsbåndsskadet, og lige siden har han kæmpet med at komme tilbage på banen og til det niveau, som han viste inden knæskaden. Bare 12 kampe spillede han i sidste sæson, der var plaget af flere uheldige følgeskader og problemer.

Og hvad så nu? Jo, Ahlmann er stadigvæk på vej tilbage mod topniveauet. Han er således ikke med, når Rosenborg i dag er nordjydernes første testmodstander i opstarten. Det er dog en del af den plan, der er blevet lagt for venstrebacken.

– Jeg har som så mange gange før haft lidt problemer med knæet op til ferien, og nu har jeg brugt ferien på virkelig at træne. Jeg har en rigtig god følelse lige nu, men jeg tager små skridt her i opstarten og er lidt på skånekost, siger han.

Inden sæsonen forlængede han med yderligere to sæsoner, og der blev samtidig lagt op til, at han skulle tilbage til topniveauet og være en kulturbærer på et ungt nordjysk hold, der har set store forandringer i løbet af sommeren.

Det er desværre en sang, der er blevet sunget før. At du skulle bygges langsomt op. At følelsen var god. Hvad får dig til at tro, at knæet er i orden nu?

– Der er ikke noget, der får mig til at tro, at det er helt overstået, og jeg har også flere gange troet, at den var ved at være der. Nu har jeg i hvert fald bygget så meget på, at jeg føler mig stærkere end tidligere, og så er jeg også blevet klogere omkring, hvordan jeg skal dosere mig selv, fortæller han til tipsbladet.dk.

Selvom han er optimistisk omkring sæsonen, erkender han dog, at han kigger kortere frem, end han tidligere har gjort. Der er lidt længere til de store ambitioner, som tilfældet – retfærdigvis – tidligere har været.

– Jeg er fuld af fortrøstning, fordi jeg føler mig stærkere, og fordi jeg har stået her før, men jeg må også bare prøve at få det bedste ud af det. Jeg tager det lidt dag for dag. Jeg har før brændt nallerne på at tænke for langt frem.

– Jeg er ved godt imod, men med det forløb, som jeg har haft, koncentrerer jeg mig bare om at bidrage. Mit fokus er på at få en god start, og så må udlandet, landsholdet og alt det, som man selvfølgelig aldrig helt gemmer væk, vente.

Ikke desto mindre håber han, at det bliver i år, hvor han for alvor kommer tilbage, og det vil også betyde, at han kan komme til at fungere som kulturbærer hos nordjyderne, hvad både han og den sporslige ledelse har fortalt om.

– Jeg spillede 13-14 kampe sidste år, men mange af dem var kun 65-70 minutter. Forhåbentlig kan det nu blive en gennembrudssæson. Jeg vil selvfølgelig gerne være afgørende og kunne holde til at spille fuld tid i en hel sæson.

– Det (som efterhånden erfaren spiller og kulturbærer, red.) er også en af de opgaver, som jeg gerne vil tage på mig. Det bliver et lidt nyt hold, og jeg er efterhånden en af dem med mange kampe, der kan være med til at tage ansvar. 





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Her kan du se FC København mod Viborg FF

‘Kontraktchok’ i Manchester United

DBU erkender fejl i Superliga-kamp



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Thomas Frank fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Nægtet Brøndby-skifte

Forventer kæmpe jobtilbud

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Dansk målsluger skifter til topklub

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

‘Ronaldo vinder kampen’

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Populære Chelsea – køb billetter her!

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

På vild liste med Lionel Messi

Katastrofe for Jack Grealish

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Como kan vinde i Napoli