Jakob Ahlmann fik sit store gennembrud for AaB i 2013/2014-sæsonen, hvor nordjyderne vandt både mesterskab og pokalturnering, inden den nu 25-årige, duelstærke venstreback fik sin landsholdsdebut. Ahlmann blev dog siden korsbåndsskadet, og lige siden har han kæmpet med at komme tilbage på banen og til det niveau, som han viste inden knæskaden. Bare 12 kampe spillede han i sidste sæson, der var plaget af flere uheldige følgeskader og problemer.
Og hvad så nu? Jo, Ahlmann er stadigvæk på vej tilbage mod topniveauet. Han er således ikke med, når Rosenborg i dag er nordjydernes første testmodstander i opstarten. Det er dog en del af den plan, der er blevet lagt for venstrebacken.
– Jeg har som så mange gange før haft lidt problemer med knæet op til ferien, og nu har jeg brugt ferien på virkelig at træne. Jeg har en rigtig god følelse lige nu, men jeg tager små skridt her i opstarten og er lidt på skånekost, siger han.
Inden sæsonen forlængede han med yderligere to sæsoner, og der blev samtidig lagt op til, at han skulle tilbage til topniveauet og være en kulturbærer på et ungt nordjysk hold, der har set store forandringer i løbet af sommeren.
Det er desværre en sang, der er blevet sunget før. At du skulle bygges langsomt op. At følelsen var god. Hvad får dig til at tro, at knæet er i orden nu?
– Der er ikke noget, der får mig til at tro, at det er helt overstået, og jeg har også flere gange troet, at den var ved at være der. Nu har jeg i hvert fald bygget så meget på, at jeg føler mig stærkere end tidligere, og så er jeg også blevet klogere omkring, hvordan jeg skal dosere mig selv, fortæller han til tipsbladet.dk.
Selvom han er optimistisk omkring sæsonen, erkender han dog, at han kigger kortere frem, end han tidligere har gjort. Der er lidt længere til de store ambitioner, som tilfældet – retfærdigvis – tidligere har været.
– Jeg er fuld af fortrøstning, fordi jeg føler mig stærkere, og fordi jeg har stået her før, men jeg må også bare prøve at få det bedste ud af det. Jeg tager det lidt dag for dag. Jeg har før brændt nallerne på at tænke for langt frem.
– Jeg er ved godt imod, men med det forløb, som jeg har haft, koncentrerer jeg mig bare om at bidrage. Mit fokus er på at få en god start, og så må udlandet, landsholdet og alt det, som man selvfølgelig aldrig helt gemmer væk, vente.
Ikke desto mindre håber han, at det bliver i år, hvor han for alvor kommer tilbage, og det vil også betyde, at han kan komme til at fungere som kulturbærer hos nordjyderne, hvad både han og den sporslige ledelse har fortalt om.
– Jeg spillede 13-14 kampe sidste år, men mange af dem var kun 65-70 minutter. Forhåbentlig kan det nu blive en gennembrudssæson. Jeg vil selvfølgelig gerne være afgørende og kunne holde til at spille fuld tid i en hel sæson.
– Det (som efterhånden erfaren spiller og kulturbærer, red.) er også en af de opgaver, som jeg gerne vil tage på mig. Det bliver et lidt nyt hold, og jeg er efterhånden en af dem med mange kampe, der kan være med til at tage ansvar.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Oddset styrtdykker
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Bayern München laver vildt comeback
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
OPTAKT
FC Fredericia – OB
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
EKSKLUSIVT
