Jakob Ahlmann fik sit store gennembrud for AaB i 2013/2014-sæsonen, hvor nordjyderne vandt både mesterskab og pokalturnering, inden den nu 25-årige, duelstærke venstreback fik sin landsholdsdebut. Ahlmann blev dog siden korsbåndsskadet, og lige siden har han kæmpet med at komme tilbage på banen og til det niveau, som han viste inden knæskaden. Bare 12 kampe spillede han i sidste sæson, der var plaget af flere uheldige følgeskader og problemer.
Og hvad så nu? Jo, Ahlmann er stadigvæk på vej tilbage mod topniveauet. Han er således ikke med, når Rosenborg i dag er nordjydernes første testmodstander i opstarten. Det er dog en del af den plan, der er blevet lagt for venstrebacken.
– Jeg har som så mange gange før haft lidt problemer med knæet op til ferien, og nu har jeg brugt ferien på virkelig at træne. Jeg har en rigtig god følelse lige nu, men jeg tager små skridt her i opstarten og er lidt på skånekost, siger han.
Inden sæsonen forlængede han med yderligere to sæsoner, og der blev samtidig lagt op til, at han skulle tilbage til topniveauet og være en kulturbærer på et ungt nordjysk hold, der har set store forandringer i løbet af sommeren.
Det er desværre en sang, der er blevet sunget før. At du skulle bygges langsomt op. At følelsen var god. Hvad får dig til at tro, at knæet er i orden nu?
– Der er ikke noget, der får mig til at tro, at det er helt overstået, og jeg har også flere gange troet, at den var ved at være der. Nu har jeg i hvert fald bygget så meget på, at jeg føler mig stærkere end tidligere, og så er jeg også blevet klogere omkring, hvordan jeg skal dosere mig selv, fortæller han til tipsbladet.dk.
Selvom han er optimistisk omkring sæsonen, erkender han dog, at han kigger kortere frem, end han tidligere har gjort. Der er lidt længere til de store ambitioner, som tilfældet – retfærdigvis – tidligere har været.
– Jeg er fuld af fortrøstning, fordi jeg føler mig stærkere, og fordi jeg har stået her før, men jeg må også bare prøve at få det bedste ud af det. Jeg tager det lidt dag for dag. Jeg har før brændt nallerne på at tænke for langt frem.
– Jeg er ved godt imod, men med det forløb, som jeg har haft, koncentrerer jeg mig bare om at bidrage. Mit fokus er på at få en god start, og så må udlandet, landsholdet og alt det, som man selvfølgelig aldrig helt gemmer væk, vente.
Ikke desto mindre håber han, at det bliver i år, hvor han for alvor kommer tilbage, og det vil også betyde, at han kan komme til at fungere som kulturbærer hos nordjyderne, hvad både han og den sporslige ledelse har fortalt om.
– Jeg spillede 13-14 kampe sidste år, men mange af dem var kun 65-70 minutter. Forhåbentlig kan det nu blive en gennembrudssæson. Jeg vil selvfølgelig gerne være afgørende og kunne holde til at spille fuld tid i en hel sæson.
– Det (som efterhånden erfaren spiller og kulturbærer, red.) er også en af de opgaver, som jeg gerne vil tage på mig. Det bliver et lidt nyt hold, og jeg er efterhånden en af dem med mange kampe, der kan være med til at tage ansvar.
LIVE
TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
MEDIE
Nu menes Neestrup at være topkandidat i storklub
Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub
TOPNYHED
Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
TRANSFER
Cooper med kontant transfermelding
AVIS
Storklub har taget kontakt
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
– Han er bare ren verdensklasse!
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
TOPNYHED
Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
TRANSFER
Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
TOPNYHED
Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
NYHEDER
Gravesen med vild Neestrup-melding
DAGENS SPILFORSLAG
Como pokalprygler Fiorentina i Firenze
TOPNYHED
Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub
– Han leder efter et sted at eksplodere
TOPNYHED
Brøndby taber til MLS-hold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre
NYHEDER
Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’
MEDIE
Choktransfer på vej?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
TIPSBLADET SPECIAL
