Skadesplaget AaB-profil fortsat på sidelinjen: Koncentrerer mig om at bidrage

Jakob Ahlmann kæmper stadigvæk for at komme tilbage i fuldt vigør og lader til tipsbladet.dk forstå, at han har skruet lidt ned for ambitionerne



Jakob Ahlmann fik sit store gennembrud for AaB i 2013/2014-sæsonen, hvor nordjyderne vandt både mesterskab og pokalturnering, inden den nu 25-årige, duelstærke venstreback fik sin landsholdsdebut. Ahlmann blev dog siden korsbåndsskadet, og lige siden har han kæmpet med at komme tilbage på banen og til det niveau, som han viste inden knæskaden. Bare 12 kampe spillede han i sidste sæson, der var plaget af flere uheldige følgeskader og problemer.

Og hvad så nu? Jo, Ahlmann er stadigvæk på vej tilbage mod topniveauet. Han er således ikke med, når Rosenborg i dag er nordjydernes første testmodstander i opstarten. Det er dog en del af den plan, der er blevet lagt for venstrebacken.

– Jeg har som så mange gange før haft lidt problemer med knæet op til ferien, og nu har jeg brugt ferien på virkelig at træne. Jeg har en rigtig god følelse lige nu, men jeg tager små skridt her i opstarten og er lidt på skånekost, siger han.

Inden sæsonen forlængede han med yderligere to sæsoner, og der blev samtidig lagt op til, at han skulle tilbage til topniveauet og være en kulturbærer på et ungt nordjysk hold, der har set store forandringer i løbet af sommeren.

Det er desværre en sang, der er blevet sunget før. At du skulle bygges langsomt op. At følelsen var god. Hvad får dig til at tro, at knæet er i orden nu?

– Der er ikke noget, der får mig til at tro, at det er helt overstået, og jeg har også flere gange troet, at den var ved at være der. Nu har jeg i hvert fald bygget så meget på, at jeg føler mig stærkere end tidligere, og så er jeg også blevet klogere omkring, hvordan jeg skal dosere mig selv, fortæller han til tipsbladet.dk.

Selvom han er optimistisk omkring sæsonen, erkender han dog, at han kigger kortere frem, end han tidligere har gjort. Der er lidt længere til de store ambitioner, som tilfældet – retfærdigvis – tidligere har været.

– Jeg er fuld af fortrøstning, fordi jeg føler mig stærkere, og fordi jeg har stået her før, men jeg må også bare prøve at få det bedste ud af det. Jeg tager det lidt dag for dag. Jeg har før brændt nallerne på at tænke for langt frem.

– Jeg er ved godt imod, men med det forløb, som jeg har haft, koncentrerer jeg mig bare om at bidrage. Mit fokus er på at få en god start, og så må udlandet, landsholdet og alt det, som man selvfølgelig aldrig helt gemmer væk, vente.

Ikke desto mindre håber han, at det bliver i år, hvor han for alvor kommer tilbage, og det vil også betyde, at han kan komme til at fungere som kulturbærer hos nordjyderne, hvad både han og den sporslige ledelse har fortalt om.

– Jeg spillede 13-14 kampe sidste år, men mange af dem var kun 65-70 minutter. Forhåbentlig kan det nu blive en gennembrudssæson. Jeg vil selvfølgelig gerne være afgørende og kunne holde til at spille fuld tid i en hel sæson.

– Det (som efterhånden erfaren spiller og kulturbærer, red.) er også en af de opgaver, som jeg gerne vil tage på mig. Det bliver et lidt nyt hold, og jeg er efterhånden en af dem med mange kampe, der kan være med til at tage ansvar. 





Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Fortryder Chido Obi-beslutning

Voldsomt transferønske til FCK

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

I spil til stort job

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Lerager taler ud om FCK-brud

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Brøndby straffet – får stor bøde

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Lars Friis får ikke stort job

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Hjulmand får stryg af Haaland & City