Jakob Ahlmann fik sit store gennembrud for AaB i 2013/2014-sæsonen, hvor nordjyderne vandt både mesterskab og pokalturnering, inden den nu 25-årige, duelstærke venstreback fik sin landsholdsdebut. Ahlmann blev dog siden korsbåndsskadet, og lige siden har han kæmpet med at komme tilbage på banen og til det niveau, som han viste inden knæskaden. Bare 12 kampe spillede han i sidste sæson, der var plaget af flere uheldige følgeskader og problemer.
Og hvad så nu? Jo, Ahlmann er stadigvæk på vej tilbage mod topniveauet. Han er således ikke med, når Rosenborg i dag er nordjydernes første testmodstander i opstarten. Det er dog en del af den plan, der er blevet lagt for venstrebacken.
– Jeg har som så mange gange før haft lidt problemer med knæet op til ferien, og nu har jeg brugt ferien på virkelig at træne. Jeg har en rigtig god følelse lige nu, men jeg tager små skridt her i opstarten og er lidt på skånekost, siger han.
Inden sæsonen forlængede han med yderligere to sæsoner, og der blev samtidig lagt op til, at han skulle tilbage til topniveauet og være en kulturbærer på et ungt nordjysk hold, der har set store forandringer i løbet af sommeren.
Det er desværre en sang, der er blevet sunget før. At du skulle bygges langsomt op. At følelsen var god. Hvad får dig til at tro, at knæet er i orden nu?
– Der er ikke noget, der får mig til at tro, at det er helt overstået, og jeg har også flere gange troet, at den var ved at være der. Nu har jeg i hvert fald bygget så meget på, at jeg føler mig stærkere end tidligere, og så er jeg også blevet klogere omkring, hvordan jeg skal dosere mig selv, fortæller han til tipsbladet.dk.
Selvom han er optimistisk omkring sæsonen, erkender han dog, at han kigger kortere frem, end han tidligere har gjort. Der er lidt længere til de store ambitioner, som tilfældet – retfærdigvis – tidligere har været.
– Jeg er fuld af fortrøstning, fordi jeg føler mig stærkere, og fordi jeg har stået her før, men jeg må også bare prøve at få det bedste ud af det. Jeg tager det lidt dag for dag. Jeg har før brændt nallerne på at tænke for langt frem.
– Jeg er ved godt imod, men med det forløb, som jeg har haft, koncentrerer jeg mig bare om at bidrage. Mit fokus er på at få en god start, og så må udlandet, landsholdet og alt det, som man selvfølgelig aldrig helt gemmer væk, vente.
Ikke desto mindre håber han, at det bliver i år, hvor han for alvor kommer tilbage, og det vil også betyde, at han kan komme til at fungere som kulturbærer hos nordjyderne, hvad både han og den sporslige ledelse har fortalt om.
– Jeg spillede 13-14 kampe sidste år, men mange af dem var kun 65-70 minutter. Forhåbentlig kan det nu blive en gennembrudssæson. Jeg vil selvfølgelig gerne være afgørende og kunne holde til at spille fuld tid i en hel sæson.
– Det (som efterhånden erfaren spiller og kulturbærer, red.) er også en af de opgaver, som jeg gerne vil tage på mig. Det bliver et lidt nyt hold, og jeg er efterhånden en af dem med mange kampe, der kan være med til at tage ansvar.
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
INTERVIEW
Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
INTERVIEW
Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’
NYHEDER
Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs
MEDIE
‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
NYHEDER
Dortmund dummer sig i vanvittig kamp
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
NYHEDER
Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham
HELT VILDT
Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt
TOPNYHED
Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
TOPNYHED
Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
TRANSFER
FC Midtjylland henter Enzo Beck
NYHEDER
Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
NYHEDER
Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
TRANSFER
Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub
NYHEDER
Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring
Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United
DAGENS SPILFORSLAG
Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
TOPNYHED
