Jakob Ahlmann fik sit store gennembrud for AaB i 2013/2014-sæsonen, hvor nordjyderne vandt både mesterskab og pokalturnering, inden den nu 25-årige, duelstærke venstreback fik sin landsholdsdebut. Ahlmann blev dog siden korsbåndsskadet, og lige siden har han kæmpet med at komme tilbage på banen og til det niveau, som han viste inden knæskaden. Bare 12 kampe spillede han i sidste sæson, der var plaget af flere uheldige følgeskader og problemer.
Og hvad så nu? Jo, Ahlmann er stadigvæk på vej tilbage mod topniveauet. Han er således ikke med, når Rosenborg i dag er nordjydernes første testmodstander i opstarten. Det er dog en del af den plan, der er blevet lagt for venstrebacken.
– Jeg har som så mange gange før haft lidt problemer med knæet op til ferien, og nu har jeg brugt ferien på virkelig at træne. Jeg har en rigtig god følelse lige nu, men jeg tager små skridt her i opstarten og er lidt på skånekost, siger han.
Inden sæsonen forlængede han med yderligere to sæsoner, og der blev samtidig lagt op til, at han skulle tilbage til topniveauet og være en kulturbærer på et ungt nordjysk hold, der har set store forandringer i løbet af sommeren.
Det er desværre en sang, der er blevet sunget før. At du skulle bygges langsomt op. At følelsen var god. Hvad får dig til at tro, at knæet er i orden nu?
– Der er ikke noget, der får mig til at tro, at det er helt overstået, og jeg har også flere gange troet, at den var ved at være der. Nu har jeg i hvert fald bygget så meget på, at jeg føler mig stærkere end tidligere, og så er jeg også blevet klogere omkring, hvordan jeg skal dosere mig selv, fortæller han til tipsbladet.dk.
Selvom han er optimistisk omkring sæsonen, erkender han dog, at han kigger kortere frem, end han tidligere har gjort. Der er lidt længere til de store ambitioner, som tilfældet – retfærdigvis – tidligere har været.
– Jeg er fuld af fortrøstning, fordi jeg føler mig stærkere, og fordi jeg har stået her før, men jeg må også bare prøve at få det bedste ud af det. Jeg tager det lidt dag for dag. Jeg har før brændt nallerne på at tænke for langt frem.
– Jeg er ved godt imod, men med det forløb, som jeg har haft, koncentrerer jeg mig bare om at bidrage. Mit fokus er på at få en god start, og så må udlandet, landsholdet og alt det, som man selvfølgelig aldrig helt gemmer væk, vente.
Ikke desto mindre håber han, at det bliver i år, hvor han for alvor kommer tilbage, og det vil også betyde, at han kan komme til at fungere som kulturbærer hos nordjyderne, hvad både han og den sporslige ledelse har fortalt om.
– Jeg spillede 13-14 kampe sidste år, men mange af dem var kun 65-70 minutter. Forhåbentlig kan det nu blive en gennembrudssæson. Jeg vil selvfølgelig gerne være afgørende og kunne holde til at spille fuld tid i en hel sæson.
– Det (som efterhånden erfaren spiller og kulturbærer, red.) er også en af de opgaver, som jeg gerne vil tage på mig. Det bliver et lidt nyt hold, og jeg er efterhånden en af dem med mange kampe, der kan være med til at tage ansvar.
LIVE
LIVE: Skidt nyt for FC Midtjylland
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
AVIS
Klar på chokskifte
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
Vild stime før Danmark-brag
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
Stor profil glad for Brøndby
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Ser I med, Brøndby?
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
Her begynder næste sæson i Superligaen
INTERVIEW
