ÅRHUS (Tipsbladet): I det bagende solskin i Århus torsdag var Mikkel Duelund ikke at se på træningsbanen, hvor AGF-spillerne traditionen tro gik op i øvelserne og deres udfald med liv og sjæl.
Mikkel Duelund plejer at være en af dem, der går mest op i, hvem der vinder og taber, også i de mindste træningsøvelser, og mens han ikke var med torsdag, var han til gengæld på træningsbanen onsdag.
AGF har ikke meldt noget ud om, hvornår man forventer, Mikkel Duelund igen er kampklar, og for Uwe Rösler handler det først og fremmest om, at Duelund bliver fit for fight efter lang tids bøvl og problemer med skader.
– For Duelund har jeg kun et håb, og det er, at han forbliver frisk. Så skal fodbold nok løse sig selv for ham, for bolden er virkelig ikke Duelunds problem. For mig handler det kun om, at han bliver i stand til at træne hver dag og nå en form, der yder hans store talent retfærdighed. Han har så høje forventninger til sig selv, og det har fansene og omgivelserne også. For at indfri de forventninger, skal hans krop holde sig frisk, så han kan træne regelmæssigt og derved nå sit niveau, siger Uwe Rösler.

Mikkel Duelund har gennem sin karriere kæmpet med flere skadespauser. I denne omgang har den 27-årige offensivspiller ikke været på banen siden d. 28 april, hvor han fik 13 minutter mod FC København.
– Vi ønsker ham alle tilbage. Han er så dygtig, men for at vise det, skal hans krop være klar. Og derfor er mit fokus først og fremmest hans fysiske tilstand. Derfra løser resten sig selv, siger Uwe Rösler.
Skader på midtbanen betyder også, at AGF's og Uwe Röslers ønske om at få forstærkninger på de centrale positioner ikke er mindsket i takt med, transferdeadline nærmer sig, snarere omvendt, lader det til.
– Akoto er ude, hans skade på ledbånd i knæet er værre, end vi først troede. Mølgaard er stadig ude, jeg ved ikke hvornår, han er tilbage. Og så træner Kevin Yakob ofte men er ikke fuldt med, siger Uwe Rösler.
AGF møder i den kommende spillerunde Vejle på hjemmebanen i Århus.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
Superliga-LIVE: Overrasker i sæsonpremieren
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Viborg FF – OB
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
TOPNYHED
Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
RØVEN I KLASKEHØJDE
Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TOPNYHED