ÅRHUS (Tipsbladet): I det bagende solskin i Århus torsdag var Mikkel Duelund ikke at se på træningsbanen, hvor AGF-spillerne traditionen tro gik op i øvelserne og deres udfald med liv og sjæl.
Mikkel Duelund plejer at være en af dem, der går mest op i, hvem der vinder og taber, også i de mindste træningsøvelser, og mens han ikke var med torsdag, var han til gengæld på træningsbanen onsdag.
AGF har ikke meldt noget ud om, hvornår man forventer, Mikkel Duelund igen er kampklar, og for Uwe Rösler handler det først og fremmest om, at Duelund bliver fit for fight efter lang tids bøvl og problemer med skader.
– For Duelund har jeg kun et håb, og det er, at han forbliver frisk. Så skal fodbold nok løse sig selv for ham, for bolden er virkelig ikke Duelunds problem. For mig handler det kun om, at han bliver i stand til at træne hver dag og nå en form, der yder hans store talent retfærdighed. Han har så høje forventninger til sig selv, og det har fansene og omgivelserne også. For at indfri de forventninger, skal hans krop holde sig frisk, så han kan træne regelmæssigt og derved nå sit niveau, siger Uwe Rösler.

Mikkel Duelund har gennem sin karriere kæmpet med flere skadespauser. I denne omgang har den 27-årige offensivspiller ikke været på banen siden d. 28 april, hvor han fik 13 minutter mod FC København.
– Vi ønsker ham alle tilbage. Han er så dygtig, men for at vise det, skal hans krop være klar. Og derfor er mit fokus først og fremmest hans fysiske tilstand. Derfra løser resten sig selv, siger Uwe Rösler.
Skader på midtbanen betyder også, at AGF's og Uwe Röslers ønske om at få forstærkninger på de centrale positioner ikke er mindsket i takt med, transferdeadline nærmer sig, snarere omvendt, lader det til.
– Akoto er ude, hans skade på ledbånd i knæet er værre, end vi først troede. Mølgaard er stadig ude, jeg ved ikke hvornår, han er tilbage. Og så træner Kevin Yakob ofte men er ikke fuldt med, siger Uwe Rösler.
AGF møder i den kommende spillerunde Vejle på hjemmebanen i Århus.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
EKSKLUSIVT