ÅRHUS (Tipsbladet): I det bagende solskin i Århus torsdag var Mikkel Duelund ikke at se på træningsbanen, hvor AGF-spillerne traditionen tro gik op i øvelserne og deres udfald med liv og sjæl.
Mikkel Duelund plejer at være en af dem, der går mest op i, hvem der vinder og taber, også i de mindste træningsøvelser, og mens han ikke var med torsdag, var han til gengæld på træningsbanen onsdag.
AGF har ikke meldt noget ud om, hvornår man forventer, Mikkel Duelund igen er kampklar, og for Uwe Rösler handler det først og fremmest om, at Duelund bliver fit for fight efter lang tids bøvl og problemer med skader.
– For Duelund har jeg kun et håb, og det er, at han forbliver frisk. Så skal fodbold nok løse sig selv for ham, for bolden er virkelig ikke Duelunds problem. For mig handler det kun om, at han bliver i stand til at træne hver dag og nå en form, der yder hans store talent retfærdighed. Han har så høje forventninger til sig selv, og det har fansene og omgivelserne også. For at indfri de forventninger, skal hans krop holde sig frisk, så han kan træne regelmæssigt og derved nå sit niveau, siger Uwe Rösler.

Mikkel Duelund har gennem sin karriere kæmpet med flere skadespauser. I denne omgang har den 27-årige offensivspiller ikke været på banen siden d. 28 april, hvor han fik 13 minutter mod FC København.
– Vi ønsker ham alle tilbage. Han er så dygtig, men for at vise det, skal hans krop være klar. Og derfor er mit fokus først og fremmest hans fysiske tilstand. Derfra løser resten sig selv, siger Uwe Rösler.
Skader på midtbanen betyder også, at AGF's og Uwe Röslers ønske om at få forstærkninger på de centrale positioner ikke er mindsket i takt med, transferdeadline nærmer sig, snarere omvendt, lader det til.
– Akoto er ude, hans skade på ledbånd i knæet er værre, end vi først troede. Mølgaard er stadig ude, jeg ved ikke hvornår, han er tilbage. Og så træner Kevin Yakob ofte men er ikke fuldt med, siger Uwe Rösler.
AGF møder i den kommende spillerunde Vejle på hjemmebanen i Århus.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
TOPNYHED Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
NYHEDER
Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
INTERVIEW
‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW