Skadet i søndags: Her er status på Alexander Lind

Silkeborg og Alexander Lind frygtede søndag, at angriberen ville misse pokalfinalen mod AGF, men døren er ikke lukket endnu for forwarden.



De tabte fortjent til FC København i en kamp, hvor københavnerne med afstand var banens bedste og kunne have scoret flere end de tre mål, det blev til.

Men for Silkeborg IF og klubbens fans var den største nyhed nærmere den skade, Alexander Lind fik i et voldsomt sammenstød med FC Københavns målmand Kamil Grabara i en situation, hvor Denis Vavro clearede bolden nogle tiendedele af et sekund, før de to spillere bragede sammen.

Lind og Silkeborg var ikke tilfreds med, at der ikke blev dømt noget i situationen, og hvad værre var, så forwarden ud til at komme så meget til skade med et voldsomt vrid i foden og anklen, at han ikke kunne nå at blive klar til pokalfinalen fire dage senere.

I går mandag var Lind ikke med til Silkeborgs træning, men tirsdag erfarer Tipsbladet, at der er fremgang for Alexander Lind sammenlignet med søndag, hvor forwarden havde betydelige smerter i anklen.

Alexander Lind træner ifølge Tipsbladets kilder tirsdag med Silkeborg-holdet i begrænset omfang.

Der knokles på at få den 21-årige angriber klar, men om det lykkes i tide til pokalfinalen om lidt over 50 timer er indtil videre uvist. Situationen er dog heller ikke til, at Silkeborg IF kan melde Lind ude af finalen, så håbet lever indtil videre for silkeborgenserne og deres fans.

Både Silkeborg IF og AGF's trup og stab tager til København onsdag for at gøre klar til finalen, og de to cheftrænere Kent Nielsen og Uwe Rösler har pressemøde onsdag eftermiddag.

AGF har flere spillere, blandt andre Felix Beijmo og Jonas Jensen-Abbew, man forsøger at få klar til torsdagens store kamp, men AGF-cheftræner Uwe Rösler kunne og ville mandag ikke sige præcist, hvad status var på de enkelte spillere.

– Der er lys for enden af tunnellen, sagde Uwe Rösler.

Der er kickoff i torsdagens pokalfinale klokken 17, og vinderen får ud over trofæet og en fest af dimensioner hjemme i Østjylland også adgang til første runde i kvalifikationen i næste sæsons udgave af Europa League.






TransferLIVE: Tidl. SL-profil tager til ny PL-klub




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Brøndby med transferscoop?

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afviste Premier League-klubber

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kryptisk transfermelding

FC København-farvel rykker nærmere

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Storroser 18-årig FCK-spiller

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Usikker på Chido Obi-transfer

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner