Skandalederby ærgrer FCM og AGF: Kan være farligt

I både FC Midtjylland- og AGF-lejren var der stor ærgrelse over, at dagens københavnske derby endte med at være en ekstremt dårlig reklame for dansk fodbold efter voldsomme uroligheder.



HERNING (Tipsbladet): Da FC Midtjylland og AGF søndag eftermiddag og aften mødtes til et vaskeægte topbrag med førstepladsen i Superligaen på højkant, var det med venlige bemærkninger til hinanden ude foran stadion.

De lokale hjalp gæstende tilskuere til, hvordan man lige fandt over i AGF's udebaneafsnit, og der var krammere og håndslag mellem spillerne før og efter kampen trods en hårdt kæmpet kamp med et hav af dueller, høj puls og kort.

Den oplevelse stod i skærende kontrast til de skandaløse scener til dagens derby i Brøndby, hvor der i formiddag var kast med romerlys især udført af hætteklæde personer, mens der lørdag aften var voldsomme slagsmål i Glostrup og omkring et lokalt værtshus, der blev raseret.

Både justitsminister Peter Hummelgaard og kulturminister Jakob Engel-Schmidt har taget meget skarp afstand til weekendens voldsomme sammenstød, der følger efter udmeldinger fra netop Hummelgaard, der har advaret om omfattende sanktioner og indgreb, herunder brug af ansigtsgenkendelse.

Trænere og spillere i FC Midtjylland og AGF kan selvsagt ikke gøre det mindste smule ved, hvad der sker i grupperinger omkring Brøndby IF og FC København.

Men på Superligaens og dansk fodbolds vegne vakte begivenhederne omkring derbyet stor ærgrelse og var også i den grad et samtaleemne i dag til topopgøret i Herning, både blandt tilskuerne og de to klubbers spillere og ledere, selv om kampen ellers i sig selv var interessant nok med en førsteplads på højkant.

– Vi er alle sammen interesserede i, at der kommer tilskuere på lægterne. Men vi er også alle sammen interesserede i, at det skal være sikkert at komme på stadion. Og jeg er sikker på, alle arbejder for at gøre det til en god oplevelse både i stemning og i forhold til sikkerheden. Jeg håber bare på, at der er god stemning, når vi møder Brøndby, siger FCM-anfører Mads Bech Sørensen.

280623

Slagsmål, romerlys-kast og ballade i forbindelse med københavner-derbyet vakte absolut ingen begejstring hos Jyllands to højst placerede Superliga-klubber, der søndag aften duellerede om førstepladsen i Superligaen. Foto: Alamy

FC Midtjylland møder i den kommende uge Brøndby IF to gange, først i Brøndby i pokalen på torsdag og derefter i Herning klokken 14 på søndag i en for Brøndby vital Superliga-kamp.

Mads Bech Sørensen er overbevist om, alle spillere har samme ønske til, at en tur på stadion er god for alle.

– Jeg tror, alle spillerne er enige om, at vi vil have god stemning på lægterne. Og at vi gerne vil have, at folk nyder at komme til stadion, siger Mads Bech Sørensen.

Gæsternes målmand Jesper Hansen så på tv det, der udspillede sig omkring derbyet, der blev spillet seks timer før kampen i Herning.

Og den erfarne målmand var alt andet end glad for det, der skete.

– Jeg så det godt tidligere. Det er jo ikke gode scener. Det tager man forhåbentlig afstand fra. Det skaber ikke god stemning for familier, der skal på stadion, og det er noget, der skal kigges på. I værste tilfælde kan det jo ende med, der ikke kommer fans til kampene.

– Jeg ved, der bliver kigget på det her fra politisk side. Det går ud over en masse mennesker, og det kan også være farligt. Så det er noget, der forhåbentlig bliver stoppet, siger Jesper Hansen.

FC Midtjylland vandt søndagens kamp i Herning 2-0 på scoringer af Kevin Mbabu og Franculino og er dermed alene på førstepladsen, to point foran FC København, mens man nu er fire point foran AGF på tredjepladsen.





Vraget i Parken: Nu raser konen




LIVE

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Vraget i Parken: Nu raser konen

Højbjerg overvejer stor beslutning

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Spår: Her ender Mohamed Salah

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

‘FC København var en mulighed’

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Danske stjerner kan være fortid



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Danmark – Nordmakedonien

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Helt på røven over Victor Froholdt

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Kæmpe nyhed i udlandet

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Ny VM-melding fra Iran

FC København jagter Neestrup-erstatning

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Tjekker udnytter hjemmebanefordel