Skandalederby ærgrer FCM og AGF: Kan være farligt

I både FC Midtjylland- og AGF-lejren var der stor ærgrelse over, at dagens københavnske derby endte med at være en ekstremt dårlig reklame for dansk fodbold efter voldsomme uroligheder.



HERNING (Tipsbladet): Da FC Midtjylland og AGF søndag eftermiddag og aften mødtes til et vaskeægte topbrag med førstepladsen i Superligaen på højkant, var det med venlige bemærkninger til hinanden ude foran stadion.

De lokale hjalp gæstende tilskuere til, hvordan man lige fandt over i AGF's udebaneafsnit, og der var krammere og håndslag mellem spillerne før og efter kampen trods en hårdt kæmpet kamp med et hav af dueller, høj puls og kort.

Den oplevelse stod i skærende kontrast til de skandaløse scener til dagens derby i Brøndby, hvor der i formiddag var kast med romerlys især udført af hætteklæde personer, mens der lørdag aften var voldsomme slagsmål i Glostrup og omkring et lokalt værtshus, der blev raseret.

Både justitsminister Peter Hummelgaard og kulturminister Jakob Engel-Schmidt har taget meget skarp afstand til weekendens voldsomme sammenstød, der følger efter udmeldinger fra netop Hummelgaard, der har advaret om omfattende sanktioner og indgreb, herunder brug af ansigtsgenkendelse.

Trænere og spillere i FC Midtjylland og AGF kan selvsagt ikke gøre det mindste smule ved, hvad der sker i grupperinger omkring Brøndby IF og FC København.

Men på Superligaens og dansk fodbolds vegne vakte begivenhederne omkring derbyet stor ærgrelse og var også i den grad et samtaleemne i dag til topopgøret i Herning, både blandt tilskuerne og de to klubbers spillere og ledere, selv om kampen ellers i sig selv var interessant nok med en førsteplads på højkant.

– Vi er alle sammen interesserede i, at der kommer tilskuere på lægterne. Men vi er også alle sammen interesserede i, at det skal være sikkert at komme på stadion. Og jeg er sikker på, alle arbejder for at gøre det til en god oplevelse både i stemning og i forhold til sikkerheden. Jeg håber bare på, at der er god stemning, når vi møder Brøndby, siger FCM-anfører Mads Bech Sørensen.

280623

Slagsmål, romerlys-kast og ballade i forbindelse med københavner-derbyet vakte absolut ingen begejstring hos Jyllands to højst placerede Superliga-klubber, der søndag aften duellerede om førstepladsen i Superligaen. Foto: Alamy

FC Midtjylland møder i den kommende uge Brøndby IF to gange, først i Brøndby i pokalen på torsdag og derefter i Herning klokken 14 på søndag i en for Brøndby vital Superliga-kamp.

Mads Bech Sørensen er overbevist om, alle spillere har samme ønske til, at en tur på stadion er god for alle.

– Jeg tror, alle spillerne er enige om, at vi vil have god stemning på lægterne. Og at vi gerne vil have, at folk nyder at komme til stadion, siger Mads Bech Sørensen.

Gæsternes målmand Jesper Hansen så på tv det, der udspillede sig omkring derbyet, der blev spillet seks timer før kampen i Herning.

Og den erfarne målmand var alt andet end glad for det, der skete.

– Jeg så det godt tidligere. Det er jo ikke gode scener. Det tager man forhåbentlig afstand fra. Det skaber ikke god stemning for familier, der skal på stadion, og det er noget, der skal kigges på. I værste tilfælde kan det jo ende med, der ikke kommer fans til kampene.

– Jeg ved, der bliver kigget på det her fra politisk side. Det går ud over en masse mennesker, og det kan også være farligt. Så det er noget, der forhåbentlig bliver stoppet, siger Jesper Hansen.

FC Midtjylland vandt søndagens kamp i Herning 2-0 på scoringer af Kevin Mbabu og Franculino og er dermed alene på førstepladsen, to point foran FC København, mens man nu er fire point foran AGF på tredjepladsen.





LIVE

LIVE: Thomas Franks afløser fyret

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Klar på chokskifte

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Vild stime før Danmark-brag

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Stor profil glad for Brøndby

Medie: Det peger i den retning for Garananga

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Tre Premier League-klubber jagter Simsir



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Randers var tæt på – nu er han et monster

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Det skal blive bedre, Isaksen!

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Ser I med, Brøndby?

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Sendt hjem fra FC København-træning



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

– Hele holdet er trygge ved ham

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

‘Vil du være multimillionær?’

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter