Skandalederby ærgrer FCM og AGF: Kan være farligt

I både FC Midtjylland- og AGF-lejren var der stor ærgrelse over, at dagens københavnske derby endte med at være en ekstremt dårlig reklame for dansk fodbold efter voldsomme uroligheder.



HERNING (Tipsbladet): Da FC Midtjylland og AGF søndag eftermiddag og aften mødtes til et vaskeægte topbrag med førstepladsen i Superligaen på højkant, var det med venlige bemærkninger til hinanden ude foran stadion.

De lokale hjalp gæstende tilskuere til, hvordan man lige fandt over i AGF's udebaneafsnit, og der var krammere og håndslag mellem spillerne før og efter kampen trods en hårdt kæmpet kamp med et hav af dueller, høj puls og kort.

Den oplevelse stod i skærende kontrast til de skandaløse scener til dagens derby i Brøndby, hvor der i formiddag var kast med romerlys især udført af hætteklæde personer, mens der lørdag aften var voldsomme slagsmål i Glostrup og omkring et lokalt værtshus, der blev raseret.

Både justitsminister Peter Hummelgaard og kulturminister Jakob Engel-Schmidt har taget meget skarp afstand til weekendens voldsomme sammenstød, der følger efter udmeldinger fra netop Hummelgaard, der har advaret om omfattende sanktioner og indgreb, herunder brug af ansigtsgenkendelse.

Trænere og spillere i FC Midtjylland og AGF kan selvsagt ikke gøre det mindste smule ved, hvad der sker i grupperinger omkring Brøndby IF og FC København.

Men på Superligaens og dansk fodbolds vegne vakte begivenhederne omkring derbyet stor ærgrelse og var også i den grad et samtaleemne i dag til topopgøret i Herning, både blandt tilskuerne og de to klubbers spillere og ledere, selv om kampen ellers i sig selv var interessant nok med en førsteplads på højkant.

– Vi er alle sammen interesserede i, at der kommer tilskuere på lægterne. Men vi er også alle sammen interesserede i, at det skal være sikkert at komme på stadion. Og jeg er sikker på, alle arbejder for at gøre det til en god oplevelse både i stemning og i forhold til sikkerheden. Jeg håber bare på, at der er god stemning, når vi møder Brøndby, siger FCM-anfører Mads Bech Sørensen.

280623

Slagsmål, romerlys-kast og ballade i forbindelse med københavner-derbyet vakte absolut ingen begejstring hos Jyllands to højst placerede Superliga-klubber, der søndag aften duellerede om førstepladsen i Superligaen. Foto: Alamy

FC Midtjylland møder i den kommende uge Brøndby IF to gange, først i Brøndby i pokalen på torsdag og derefter i Herning klokken 14 på søndag i en for Brøndby vital Superliga-kamp.

Mads Bech Sørensen er overbevist om, alle spillere har samme ønske til, at en tur på stadion er god for alle.

– Jeg tror, alle spillerne er enige om, at vi vil have god stemning på lægterne. Og at vi gerne vil have, at folk nyder at komme til stadion, siger Mads Bech Sørensen.

Gæsternes målmand Jesper Hansen så på tv det, der udspillede sig omkring derbyet, der blev spillet seks timer før kampen i Herning.

Og den erfarne målmand var alt andet end glad for det, der skete.

– Jeg så det godt tidligere. Det er jo ikke gode scener. Det tager man forhåbentlig afstand fra. Det skaber ikke god stemning for familier, der skal på stadion, og det er noget, der skal kigges på. I værste tilfælde kan det jo ende med, der ikke kommer fans til kampene.

– Jeg ved, der bliver kigget på det her fra politisk side. Det går ud over en masse mennesker, og det kan også være farligt. Så det er noget, der forhåbentlig bliver stoppet, siger Jesper Hansen.

FC Midtjylland vandt søndagens kamp i Herning 2-0 på scoringer af Kevin Mbabu og Franculino og er dermed alene på førstepladsen, to point foran FC København, mens man nu er fire point foran AGF på tredjepladsen.






‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’




LIVE

TransferLIVE: Nu er det officielt

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Dansk profil overrasker: Han er så god

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Officielt: Neestrup på plads i Panathinaikos

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Klar til at gå shopamok

Storklub jagter to danskere

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Højlund slutter sæsonen med bravour



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Storkamp af Patrick Dorgu

Fem bud på Brøndbys nye træner

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne