Skandalederby ærgrer FCM og AGF: Kan være farligt

I både FC Midtjylland- og AGF-lejren var der stor ærgrelse over, at dagens københavnske derby endte med at være en ekstremt dårlig reklame for dansk fodbold efter voldsomme uroligheder.



HERNING (Tipsbladet): Da FC Midtjylland og AGF søndag eftermiddag og aften mødtes til et vaskeægte topbrag med førstepladsen i Superligaen på højkant, var det med venlige bemærkninger til hinanden ude foran stadion.

De lokale hjalp gæstende tilskuere til, hvordan man lige fandt over i AGF's udebaneafsnit, og der var krammere og håndslag mellem spillerne før og efter kampen trods en hårdt kæmpet kamp med et hav af dueller, høj puls og kort.

Den oplevelse stod i skærende kontrast til de skandaløse scener til dagens derby i Brøndby, hvor der i formiddag var kast med romerlys især udført af hætteklæde personer, mens der lørdag aften var voldsomme slagsmål i Glostrup og omkring et lokalt værtshus, der blev raseret.

Både justitsminister Peter Hummelgaard og kulturminister Jakob Engel-Schmidt har taget meget skarp afstand til weekendens voldsomme sammenstød, der følger efter udmeldinger fra netop Hummelgaard, der har advaret om omfattende sanktioner og indgreb, herunder brug af ansigtsgenkendelse.

Trænere og spillere i FC Midtjylland og AGF kan selvsagt ikke gøre det mindste smule ved, hvad der sker i grupperinger omkring Brøndby IF og FC København.

Men på Superligaens og dansk fodbolds vegne vakte begivenhederne omkring derbyet stor ærgrelse og var også i den grad et samtaleemne i dag til topopgøret i Herning, både blandt tilskuerne og de to klubbers spillere og ledere, selv om kampen ellers i sig selv var interessant nok med en førsteplads på højkant.

– Vi er alle sammen interesserede i, at der kommer tilskuere på lægterne. Men vi er også alle sammen interesserede i, at det skal være sikkert at komme på stadion. Og jeg er sikker på, alle arbejder for at gøre det til en god oplevelse både i stemning og i forhold til sikkerheden. Jeg håber bare på, at der er god stemning, når vi møder Brøndby, siger FCM-anfører Mads Bech Sørensen.

280623

Slagsmål, romerlys-kast og ballade i forbindelse med københavner-derbyet vakte absolut ingen begejstring hos Jyllands to højst placerede Superliga-klubber, der søndag aften duellerede om førstepladsen i Superligaen. Foto: Alamy

FC Midtjylland møder i den kommende uge Brøndby IF to gange, først i Brøndby i pokalen på torsdag og derefter i Herning klokken 14 på søndag i en for Brøndby vital Superliga-kamp.

Mads Bech Sørensen er overbevist om, alle spillere har samme ønske til, at en tur på stadion er god for alle.

– Jeg tror, alle spillerne er enige om, at vi vil have god stemning på lægterne. Og at vi gerne vil have, at folk nyder at komme til stadion, siger Mads Bech Sørensen.

Gæsternes målmand Jesper Hansen så på tv det, der udspillede sig omkring derbyet, der blev spillet seks timer før kampen i Herning.

Og den erfarne målmand var alt andet end glad for det, der skete.

– Jeg så det godt tidligere. Det er jo ikke gode scener. Det tager man forhåbentlig afstand fra. Det skaber ikke god stemning for familier, der skal på stadion, og det er noget, der skal kigges på. I værste tilfælde kan det jo ende med, der ikke kommer fans til kampene.

– Jeg ved, der bliver kigget på det her fra politisk side. Det går ud over en masse mennesker, og det kan også være farligt. Så det er noget, der forhåbentlig bliver stoppet, siger Jesper Hansen.

FC Midtjylland vandt søndagens kamp i Herning 2-0 på scoringer af Kevin Mbabu og Franculino og er dermed alene på førstepladsen, to point foran FC København, mens man nu er fire point foran AGF på tredjepladsen.



Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

Satme godt set, Jacob Neestrup!

AGF på rov i Hobro IK

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

Andreas Christensen i chokskifte?

Vender hjem til AaB

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Randers FC – OB

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

“Har set ham fra OB få karantæne”

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

Lars Friis får ikke stort job

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

Superliga-legende stråler som 41-årig

Thomas Frank siger undskyld

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

– Det havde været en større katastrofe

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv