Det er en velkendt sag, at Superliga-spillere foretrækker almindelig græs frem for kunstgræs. Det viser Spillerforeningens halvårlige opgørelser af vurderingerne af Superliga-stadionernes underlag gang på gang.
Nu står det også klart, at kollegaerne i Norge og Sverige deler den holdning, ligesom langt de fleste af de adspurgte spillere mener, at kunstgræs forårsager flere skader. 95 procent af respondenterne svarer således “kunstgræsbaner” på spørgsmålet om, hvilket underlag der skaber flest skader.
Læs også:Ny kunstgræsbane i Helsingør er skæv: Skal klippes op og lægges på igen
Det fremgår af en ny undersøgelse, som spillerforeningerne i Danmark, Norge og Sverige har foretaget. 90 procent af svarene peger også på, at “et skifte mellem kunstgræs og almindeligt græs øger den fysiske belastning på min krop”.
Spillerforeningen i Danmark håber, at det bliver afsæt til, at flere klubber prioriterer gode græsbaner frem for kunstgræs.
– Elitesport handler om at præstere. For at præstere skal man have de bedst mulige forudsætninger. Så hvorfor ikke tilbyde spillerne de bedste forudsætninger? Spillerne peger i vores undersøgelse helt tydeligt på, at de foretrækker græsbaner, så hvorfor ikke give dem de arbejdsbetingelser, de jo med al tydelighed foretrækker, når det beviseligt sagtens kan lade sig gøre at lave gode græsbaner – også i Danmark?
Læs også:OB’er: Modsat Silkeborg er vi ikke vant til kunstgræs
– Gode græsbaner kræver, at man prioriterer og investerer i arbejdet med banerne. Nogle klubber gør allerede et godt stykke arbejde med græsbaner og stor ros til dem for det. Det kan vi fra spillerside kun opfordre til, at man gør flere steder. Vi skal og bør hæve niveauet for kvaliteten af fodboldbaner i Danmark. For spillernes skyld og for fodboldens skyld, siger direktør Mads Øland i en pressemeddelelse.
I alt 460 spillere har deltaget i undersøgelsen, der inkluderer spillerer i de to bedste herrerækker i Danmark, Norge og Sverige samt de bedste rækker for kvinder i landene.
Læs også:FCM har Danmarks bedste bane – FCN den dårligste
LIVE
TransferLIVE: Chelsea interesseret i PL-angriber
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
INTERVIEW
Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
INTERVIEW
Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
NYHEDER
Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
INTERVIEW
Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
EKSKLUSIVT
