Det er en velkendt sag, at Superliga-spillere foretrækker almindelig græs frem for kunstgræs. Det viser Spillerforeningens halvårlige opgørelser af vurderingerne af Superliga-stadionernes underlag gang på gang.
Nu står det også klart, at kollegaerne i Norge og Sverige deler den holdning, ligesom langt de fleste af de adspurgte spillere mener, at kunstgræs forårsager flere skader. 95 procent af respondenterne svarer således “kunstgræsbaner” på spørgsmålet om, hvilket underlag der skaber flest skader.
Læs også:Ny kunstgræsbane i Helsingør er skæv: Skal klippes op og lægges på igen
Det fremgår af en ny undersøgelse, som spillerforeningerne i Danmark, Norge og Sverige har foretaget. 90 procent af svarene peger også på, at “et skifte mellem kunstgræs og almindeligt græs øger den fysiske belastning på min krop”.
Spillerforeningen i Danmark håber, at det bliver afsæt til, at flere klubber prioriterer gode græsbaner frem for kunstgræs.
– Elitesport handler om at præstere. For at præstere skal man have de bedst mulige forudsætninger. Så hvorfor ikke tilbyde spillerne de bedste forudsætninger? Spillerne peger i vores undersøgelse helt tydeligt på, at de foretrækker græsbaner, så hvorfor ikke give dem de arbejdsbetingelser, de jo med al tydelighed foretrækker, når det beviseligt sagtens kan lade sig gøre at lave gode græsbaner – også i Danmark?
Læs også:OB’er: Modsat Silkeborg er vi ikke vant til kunstgræs
– Gode græsbaner kræver, at man prioriterer og investerer i arbejdet med banerne. Nogle klubber gør allerede et godt stykke arbejde med græsbaner og stor ros til dem for det. Det kan vi fra spillerside kun opfordre til, at man gør flere steder. Vi skal og bør hæve niveauet for kvaliteten af fodboldbaner i Danmark. For spillernes skyld og for fodboldens skyld, siger direktør Mads Øland i en pressemeddelelse.
I alt 460 spillere har deltaget i undersøgelsen, der inkluderer spillerer i de to bedste herrerækker i Danmark, Norge og Sverige samt de bedste rækker for kvinder i landene.
Læs også:FCM har Danmarks bedste bane – FCN den dårligste
LIVE
TransferLIVE: Schalke henter tysk profil
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
NYHEDER
Jess Thorup: Afviste engelske klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
England – Argentina
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
MEDIE
