Det er en velkendt sag, at Superliga-spillere foretrækker almindelig græs frem for kunstgræs. Det viser Spillerforeningens halvårlige opgørelser af vurderingerne af Superliga-stadionernes underlag gang på gang.
Nu står det også klart, at kollegaerne i Norge og Sverige deler den holdning, ligesom langt de fleste af de adspurgte spillere mener, at kunstgræs forårsager flere skader. 95 procent af respondenterne svarer således “kunstgræsbaner” på spørgsmålet om, hvilket underlag der skaber flest skader.
Læs også:Ny kunstgræsbane i Helsingør er skæv: Skal klippes op og lægges på igen
Det fremgår af en ny undersøgelse, som spillerforeningerne i Danmark, Norge og Sverige har foretaget. 90 procent af svarene peger også på, at “et skifte mellem kunstgræs og almindeligt græs øger den fysiske belastning på min krop”.
Spillerforeningen i Danmark håber, at det bliver afsæt til, at flere klubber prioriterer gode græsbaner frem for kunstgræs.
– Elitesport handler om at præstere. For at præstere skal man have de bedst mulige forudsætninger. Så hvorfor ikke tilbyde spillerne de bedste forudsætninger? Spillerne peger i vores undersøgelse helt tydeligt på, at de foretrækker græsbaner, så hvorfor ikke give dem de arbejdsbetingelser, de jo med al tydelighed foretrækker, når det beviseligt sagtens kan lade sig gøre at lave gode græsbaner – også i Danmark?
Læs også:OB’er: Modsat Silkeborg er vi ikke vant til kunstgræs
– Gode græsbaner kræver, at man prioriterer og investerer i arbejdet med banerne. Nogle klubber gør allerede et godt stykke arbejde med græsbaner og stor ros til dem for det. Det kan vi fra spillerside kun opfordre til, at man gør flere steder. Vi skal og bør hæve niveauet for kvaliteten af fodboldbaner i Danmark. For spillernes skyld og for fodboldens skyld, siger direktør Mads Øland i en pressemeddelelse.
I alt 460 spillere har deltaget i undersøgelsen, der inkluderer spillerer i de to bedste herrerækker i Danmark, Norge og Sverige samt de bedste rækker for kvinder i landene.
Læs også:FCM har Danmarks bedste bane – FCN den dårligste
LIVE
TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
MEDIE
Monsterbud på vej
Afslører dansk toptræners millionløn
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
EKSKLUSIVT
