Det er en velkendt sag, at Superliga-spillere foretrækker almindelig græs frem for kunstgræs. Det viser Spillerforeningens halvårlige opgørelser af vurderingerne af Superliga-stadionernes underlag gang på gang.
Nu står det også klart, at kollegaerne i Norge og Sverige deler den holdning, ligesom langt de fleste af de adspurgte spillere mener, at kunstgræs forårsager flere skader. 95 procent af respondenterne svarer således “kunstgræsbaner” på spørgsmålet om, hvilket underlag der skaber flest skader.
Læs også:Ny kunstgræsbane i Helsingør er skæv: Skal klippes op og lægges på igen
Det fremgår af en ny undersøgelse, som spillerforeningerne i Danmark, Norge og Sverige har foretaget. 90 procent af svarene peger også på, at “et skifte mellem kunstgræs og almindeligt græs øger den fysiske belastning på min krop”.
Spillerforeningen i Danmark håber, at det bliver afsæt til, at flere klubber prioriterer gode græsbaner frem for kunstgræs.
– Elitesport handler om at præstere. For at præstere skal man have de bedst mulige forudsætninger. Så hvorfor ikke tilbyde spillerne de bedste forudsætninger? Spillerne peger i vores undersøgelse helt tydeligt på, at de foretrækker græsbaner, så hvorfor ikke give dem de arbejdsbetingelser, de jo med al tydelighed foretrækker, når det beviseligt sagtens kan lade sig gøre at lave gode græsbaner – også i Danmark?
Læs også:OB’er: Modsat Silkeborg er vi ikke vant til kunstgræs
– Gode græsbaner kræver, at man prioriterer og investerer i arbejdet med banerne. Nogle klubber gør allerede et godt stykke arbejde med græsbaner og stor ros til dem for det. Det kan vi fra spillerside kun opfordre til, at man gør flere steder. Vi skal og bør hæve niveauet for kvaliteten af fodboldbaner i Danmark. For spillernes skyld og for fodboldens skyld, siger direktør Mads Øland i en pressemeddelelse.
I alt 460 spillere har deltaget i undersøgelsen, der inkluderer spillerer i de to bedste herrerækker i Danmark, Norge og Sverige samt de bedste rækker for kvinder i landene.
Læs også:FCM har Danmarks bedste bane – FCN den dårligste
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
DAGENS SPILFORSLAG
La Roja lukker ned for Les Bleus
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
Frankrig – Spanien
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
NYHEDER
Norge overhaler Danmark på verdensranglisten
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
INTERVIEW
