Skandinaviske spillere er enige: Kunstgræsbaner forårsager flere skader

Hele 95 procent af adspurgte spillere i Danmark, Norge og Sverige mener, at kunstgræsbaner forårsager flere skader end almindeligt græs. Spillerforeningen efterlyser handling.



Det er en velkendt sag, at Superliga-spillere foretrækker almindelig græs frem for kunstgræs. Det viser Spillerforeningens halvårlige opgørelser af vurderingerne af Superliga-stadionernes underlag gang på gang.

Nu står det også klart, at kollegaerne i Norge og Sverige deler den holdning, ligesom langt de fleste af de adspurgte spillere mener, at kunstgræs forårsager flere skader. 95 procent af respondenterne svarer således “kunstgræsbaner” på spørgsmålet om, hvilket underlag der skaber flest skader.

Læs også:Ny kunstgræsbane i Helsingør er skæv: Skal klippes op og lægges på igen

Det fremgår af en ny undersøgelse, som spillerforeningerne i Danmark, Norge og Sverige har foretaget. 90 procent af svarene peger også på, at “et skifte mellem kunstgræs og almindeligt græs øger den fysiske belastning på min krop”.

Spillerforeningen i Danmark håber, at det bliver afsæt til, at flere klubber prioriterer gode græsbaner frem for kunstgræs.

– Elitesport handler om at præstere. For at præstere skal man have de bedst mulige forudsætninger. Så hvorfor ikke tilbyde spillerne de bedste forudsætninger? Spillerne peger i vores undersøgelse helt tydeligt på, at de foretrækker græsbaner, så hvorfor ikke give dem de arbejdsbetingelser, de jo med al tydelighed foretrækker, når det beviseligt sagtens kan lade sig gøre at lave gode græsbaner – også i Danmark?

Læs også:OB’er: Modsat Silkeborg er vi ikke vant til kunstgræs

– Gode græsbaner kræver, at man prioriterer og investerer i arbejdet med banerne. Nogle klubber gør allerede et godt stykke arbejde med græsbaner og stor ros til dem for det. Det kan vi fra spillerside kun opfordre til, at man gør flere steder. Vi skal og bør hæve niveauet for kvaliteten af fodboldbaner i Danmark. For spillernes skyld og for fodboldens skyld, siger direktør Mads Øland i en pressemeddelelse.

I alt 460 spillere har deltaget i undersøgelsen, der inkluderer spillerer i de to bedste herrerækker i Danmark, Norge og Sverige samt de bedste rækker for kvinder i landene.

Læs også:FCM har Danmarks bedste bane – FCN den dårligste




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Monsterbud på vej

De jagter Henrik Meister

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Medier sender ham hjem til AGF

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Kæmper om det samme trænerjob

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afslører dansk toptræners millionløn

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Benhård kritik af Danmark

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Tottenham henter Liverpool-profil

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’