OB tabte søndag – for anden gang i denne sæson – til Superligaens bundpropper fra Hvidovre på hjemmebane. Det har nu medført, at tiltroen til fynboernes cheftræner Søren Krogh ikke er så stor for fodboldekspert Peter Sørensen.
Det fortæller han i Onside på Viaplay søndag aften, hvor han forklarer, hvordan han opfatter Krogh.
– Det er inkarnationen af håbløsheden. Altså, han ligner en mand, der stirrer direkte ned i afgrunden. Og det han er, er jo en træner, som er leder for en flok spillere, som skal have lov til at følge ham. En træner skal udstråle ro, dømmekraft, overblik, og han gør desværre alt det andet her, siger han og fortsætter:
– Jeg synes, at Søren Krogh har udtalt sig og udvist stor indsigt i den situation, som de står i. Men også en ærlighed. Men uden at demonstrere og signalere en evne til at korrigere den virkelighed, som de står i. Og det er han bare nødt til. Både at kunne og udstråle – ellers er der ikke noget følgeskab. og et hold, der ikke har noget lederskab, som man har lyst til at følge, de ledes på vildveje, lyder det fra Peter Sørensen.
Efter nederlaget til Hvidovre forlod OB-cheftræneren desuden stadion, i stedet for at tale med den skrevne presse. Det ser Sørensen som et billede på, hvordan det ser ud.
– Det er jo en kaptajn, der forlader den synkende skude som den første og ikke den sidste. Det er nok et udtryk for det, som jeg beskrev lige før, fortæller den tidligere AGF- Silkeborg- og Vejle-cheftræner.
Endelig ser han det som faretruende, at Søren Krogh har lyst til at have jobbet.
– Det synes jeg heller ikke, at han signalerer. Jeg synes ikke, at han signalerer en personlig parathed til at gøre det færdig. Det må jeg sige. Det er ikke fordi, at jeg ikke synes om Søren Krogh, fordi det gør jeg. Men jeg synes, at når man hører ham og ser ham, så virker han ikke som en træner, der har idéerne til at føle sig tilpas i det job, som han har fået af en sportschef, som har lavet mange fejl i den her sæson, fastslår Peter Sørensen.
Søren Krogh har stået i spidsen for OB siden klubben fyrede Andreas Alm i november.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
OPTAKT
Arsenal – Fulham
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
NYHEDER
Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
– Vi har alle fejlet
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’