Foran et propfyldt stadion i Hvidovre sikrede Brøndby sig alle tre point i søndagens lokalopgør, da det blev til en 3-0-sejr i Superligaen.
Brøndby tog med det samme favoritværdigheden på sig og fik hurtigt kontrol over kampen med den rolige boldomgang, hvilket tvang Hvidovre-spillerne ud at løbe.
Per Frandsens mandskab ville gerne op og presse Brøndby, men det efterlod en masse plads bagtil, som allerede blev straffet efter ti minutter.
Her viste wingbacken Marko Divkovic, at næsen foran mål ikke fejlede noget, da kroaten scorede til 1-0.
Kort inde i anden halvleg headede Mathias Kvistgaarden Brøndby på 2-0, inden indskifteren Yuito Suzuki lukkede og slukkede fire minutter før tid med et elegant chip.
Med sejren rykker Brøndby op på andenpladsen i Superligaen med 21 point efter ti kampe, mens Hvidovre fortsat er at finde i bunden med tre point.
Brøndby kom ud og tog initiativet fra kampens begyndelse med Hvidovre-spillerne løbende efter sig over det meste af banen.
Hjemmeholdets jagt efter Brøndby-spillere efterlod store rum, og det blev straffet efter ti minutter, da wingbacken Marko Divkovic bragede til bolden første gang og via undersiden af overliggeren sendte gæsterne i front.
Hvidovre kom bedre med efter scoringen. Efter 19 minutter kom den tidligere Brøndby-spiller Christian Jacobsen til en stor mulighed, men afslutningen røg i sidenettet.
Anden halvleg var ikke mange minutter gammel, før de mange fremmødte Brøndby-fans igen kunne juble, da Mathias Kvistgaarden kom højest på et hjørnespark og headede sit tredje superligamål i nettet.
Med få minutter tilbage af opgøret gjorde Yuito Suzuki med et elegant chip det til kampens slutresultat 3-0.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Tv-vært stopper på Viaplay
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
INTERVIEW
