Brøndby storsejrer i lokalopgør mod Hvidovre

Brøndby vandt sikkert over Hvidovre med cifrene 3-0 i søndagens lokalopgør.



Foran et propfyldt stadion i Hvidovre sikrede Brøndby sig alle tre point i søndagens lokalopgør, da det blev til en 3-0-sejr i Superligaen.

Brøndby tog med det samme favoritværdigheden på sig og fik hurtigt kontrol over kampen med den rolige boldomgang, hvilket tvang Hvidovre-spillerne ud at løbe.

Per Frandsens mandskab ville gerne op og presse Brøndby, men det efterlod en masse plads bagtil, som allerede blev straffet efter ti minutter.

Her viste wingbacken Marko Divkovic, at næsen foran mål ikke fejlede noget, da kroaten scorede til 1-0.

Kort inde i anden halvleg headede Mathias Kvistgaarden Brøndby på 2-0, inden indskifteren Yuito Suzuki lukkede og slukkede fire minutter før tid med et elegant chip.

Med sejren rykker Brøndby op på andenpladsen i Superligaen med 21 point efter ti kampe, mens Hvidovre fortsat er at finde i bunden med tre point.

Brøndby kom ud og tog initiativet fra kampens begyndelse med Hvidovre-spillerne løbende efter sig over det meste af banen.

Hjemmeholdets jagt efter Brøndby-spillere efterlod store rum, og det blev straffet efter ti minutter, da wingbacken Marko Divkovic bragede til bolden første gang og via undersiden af overliggeren sendte gæsterne i front.

Hvidovre kom bedre med efter scoringen. Efter 19 minutter kom den tidligere Brøndby-spiller Christian Jacobsen til en stor mulighed, men afslutningen røg i sidenettet.

Anden halvleg var ikke mange minutter gammel, før de mange fremmødte Brøndby-fans igen kunne juble, da Mathias Kvistgaarden kom højest på et hjørnespark og headede sit tredje superligamål i nettet.

Med få minutter tilbage af opgøret gjorde Yuito Suzuki med et elegant chip det til kampens slutresultat 3-0.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Arsenal skal til Danmark

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Positive forhandlinger med Nartey

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Viborg FF – Brøndby IF



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!