Skoubo klar til startplads efter langt forløb

Morten Skoubo håber at starte inde i OB’s kamp mod SønderjyskE søndag.



69 minutter. 

Det er alt, hvad det er blevet til af spilletid for OB-angriberen Morten Skoubo i dette forår, hvor fynboerne ellers har spillet hele otte kampe. Morten Skoubo har fået indhop i tre af dem. 

Den rutinerede angriber har være igennem et længere forløb med problemer, siden han blev opereret i anklen i december måned, men nu er han ved at være klar igen.  

– Jeg har været skade næsten hele foråret, men kom tilbage for en uge siden og har trænet med lige siden. Jeg fik lidt minutter i søndags, så jeg trapper op, og jeg håber, at jeg kan være med. Hvor meget ved jeg ikke endnu, men det må træningen i løbet af ugen vise, siger Morten Skoubo til tipsbladet.dk.

Angriberen har haft et frustrerende forløb siden skaden, for det har taget alt for lang tid at komme tilbage i fuldt vigør. 

– Det har ikke været sjovt. Jeg fik at vide, at operationen ville tage fire-seks uger, men nu er vi i gang med fjerde måned. Der kom selvfølgelig en følgeskade af, at jeg startede for hurtigt og for meget, men det har været frustrerende at være uden for. Nu har vi fået styr på det, og jeg er tilbage. Det er jeg glad for. Jeg er fortrøstningsfuld omkring, at det er ovre, siger Morten Skoubo.

Han kan måske sætte næsten op efter en startplads hos OB på søndag, når det fynske hold møder SønderjyskE på udebane. Her er frontmanden Marcus Pedersen ude med karantæne, og det kan give Morten Skoubo chancen. Den tidligere Superliga-bomber tager al den spilletid, han kan få. 

– Jeg skal være klar i de sidste seks kampe. Der er brug for alle mand, og på søndag har vi tre mand i karantæne. Så det er med at holde sig klar og gøre alt, hvad man kan, når man får chancen, siger Skoubo, der håber på fremgang i Haderslev søndag. 

– Det har været et forår med op og ned. Det har ikke været som håbet, og vi skulle gerne have slået AAB. Vi må gøre alt, hvad vi kan. SønderjyskE er gode for tiden, så det bliver ikke nemt, når vi har tre man ude. Så må vi andre gribe chancen, når vi får den, fastslår Morten Skoubo.





LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

De vil have Gaaei – her er prisen

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

FCK-profil med hattrick i målfest

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Markant ændring i Silkeborg

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FC København jagter Romane Amane

Sydafrika – Canada

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Panama – England

De er enige med Mathias Jensen

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen