Det går ikke specielt godt for Brøndby og klubbens nye træner, Frederik Birk.
Mandag aften mødte klubben for anden runde i træk et af Superligaens bundhold, og for anden runde i træk gik det galt.
Længe lignede det et hjemmebanenederlag til Lyngby Boldklub, men i overtiden lykkedes det at komme på omgangshøjde.
Jordi Vanlerberghe satte venstreskøjten på et indlæg og sikrede Brøndby 1-1, efter at Frederik Gytkjær havde disket op med en en flot scoring tidligt i anden halvleg.
Det lykkedes dermed ikke Brøndby at revanchere forrige rundes pointtab mod Vejle Boldklub, hvor det endte 2-2.
Klubben har nu hentet fem ud af ni mulige point, siden Frederik Birk i vinterpausen overtog roret efter fyringen af Jesper Sørensen.
Var det endt med nederlag, var Brøndby havnet på Superligaens syvendeplads, men det ene point sikrede klubben en placering som nummer fire inden de sidste to runder i grundspillet.
Men kampen om de seks pladser i mesterskabsspillet er tæt. Faktisk har alle hold fra fjerde- til syvendepladsen 32 point.
Faktisk var det allerede i fjerde minut ved at gå galt for Brøndby i mandagens opgør, da Jesper Cornelius pludselig var fri foran Brøndbys mål. Men angriberens tåhyler strøg forbi.
Brøndby var spilstyrende, og på midtbanen fordelte unge Noah Nartey bolden fornuftigt. Særligt i højresiden var der massiv aktivitet, men blandt andre Sean Klaiber, som huserede derude, kunne ikke omsætte den megen boldbesiddelse til store chancer.
Lyngby stod formidabelt imod, og det var tydeligt, at gæsterne ville trives fint med uafgjort og dermed et enkelt point til bundstriden.
Men efter 56 minutter lignede det pludselig fuld gevinst, da indskiftede Frederik Gytkjær slap fuldstændig alene igennem hjemmeholdets bolværk.
Med iskold attitude omsatte han friløberen til scoring, da han med en flad inderside lagde bolden kontrolleret forbi Patrick Pentz i målet.
Brøndby forsøgte naturligvis at lægge pres på i slutfasen, men blev aldrig rigtig farlige. Først i overtiden ramte Vanlerberghe plet og reddede Brøndbys ære.
Hvis Brøndby skal vide sig sikker på en plads i top-6, skal der point på bordet i de to sidste runder mod henholdsvis Randers FC og Silkeborg IF.
/ritzau/

Robin van Persie hylder ny Brøndby-stjerne

PSG neutraliserer Arsenal og stryger i CL-finalen

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing

Silkeborg er i pokalfinalen

Spændende, Brøndby: Ny spiller en offensiv maskine

Her smadrer de FCK: Har en god playbook

Brøndby lander første sommertransfer

Sådan gik det, da SIF slog Brøndby ud af pokalen

Medier og stjerner slagter ‘vanvittig’ dommer

Frederik Birk bænker Brøndby-stjerne

Polsk legende: Så bør Niels Frederiksen stoppe

‘Sindssygt, sindssygt,’ siger Oliver Lund

Manchester United putter Dorgu på “urørlig” liste

Lykkelige Lind: ‘Det er helt urealistisk’

Monstertransfer? Topboss til Brøndby-brag

Neestrup hylder FCK-stjerne: Ender i en stor liga

Disse seks danske stjerner kan hentes gratis

Jagter Liverpool-reserve – koster 350 mio. kroner

FCK-boss: Ole fra Frederiksberg hjælper måske ikke

Uhørt Brøndby-nedtur: Ikke sket i 60 år

Stort guld-boost: FCM-profil tilbage på banen

Officielt: Går på rov i AC Horsens

Nørgaard spår: Han vil tage ligaen med storm

Dansk succes i Holland: ‘Kæmpestort’

Dansker skal væk: Pengene forsvinder

Her er FC Københavns nye U19-træner

Peter Schmeichel boykotter dansk medie

Afsløring: Bisgaard stopper som U19-træner i FCK

‘Hold kæft, hvor er du dårlig!’

Revser Barcelona: Det går jo ikke

Laudrup i ekstase: Det er et fodboldmirakel

‘PC’ reagerer på massiv interesse

Neestrup om Brøndby-fans: Finder mig ikke i det!

Begge hold scorer i Paris

Episk kamp – Inter er i Champions League-finalen

PC til PL? Her dufter mere af Nees til Wolfsburg

Nu taler ‘PC’

Laudrup i kæmpe hyldest: Han er utrolig

Stort skifte? Bruno Fernandes kan få kongeløn

‘Jeg skylder sgu Kent Nielsen alt!’

Afsløring: Hillerød henter stortalent i AC Horsens

Frederik Birk: Derfor dropper Brøndby det

– FCK kommer til sælge ham for over 100 mio.

Hylder Biereth: ‘Ægte måljæger’

Monstertransfer – stjerne vælger Bayern München

Sean Klaiber tordner: Uacceptabelt i en topliga

Opsang til FCK-fans: ‘Et grimt signal at sende’

Kæmpe brag – FCK tænder de røde lamper

Grønning bomber sig til Hertha-kontrakt

Esbjerg skal have ny cheftræner

Brøndby-stjerne ude af afgørende pokalbrag

– ‘PC’ er helt sikkert ikke glad for situationen

Vil mandsopdække verdens farligste teenager

Jores Okore debuterer for Brøndby i aften

Hård kritik af FCK-spillere: Tonedøvt og tåbeligt