Skrev ny kontrakt med FCK: Stort øjeblik i mit liv

FC Københavns unge offensivspiller Roberto Risnæs har haft en god sæson på U19-holdet og håber at kunne tage næste skridt i den kommende sæson.



Roberto Risnæs.

Det kan godt være, du ikke har hørt navnet før, men det kommer du måske til mange gange fremover. Den 17-årige offensivspiller er ét af de talenter, man tror rigtig meget på i FC København, og derfor forlængede klubben tidligere på året hans kontrakt.

– Det var stort for mig at forlænge med FCK. Jeg har spillet i FC København, siden jeg var lille, så at forlænge med min barndomsklub var et stort øjeblik i mit liv. Det er selvfølgelig også et stort skulderklap fra klubbens side, siger Roberto Risnæs til Tipsbladet.

Det skulderklap har Risnæs blandt andet gjort sig fortjent til via gode præstationer i U19-Ligaen og UEFA Youth League, hvor det blev til en scoring mod den tyrkiske storklub Galatasaray.

– Det var vildt for mig at spille Youth League som U17-spiller, og så fik jeg tilmed scoret et mål. Det var fantastisk, siger Roberto Risnæs og tilføjer:

– Jeg har været en del af U19-holdet siden, at vi kom tilbage fra juleferie, og det var et stort skridt for mig. Jeg har fået masser af spilletid, og det er jeg meget taknemmelig for – jeg føler også, jeg har leveret nogle gode præstationer.

Offensivspilleren håber at kunne tage næste skridt i sin udvikling i den kommende sæson.

– I næste sæson vil jeg gerne være endnu mere dominerende i U19-Ligaen. Jeg vil gerne lave nogle mål og assists og virkelig sætte mit præg på den liga. Og så håber jeg selvfølgelig, at jeg også får chancen for at træne med førsteholdet, siger han.

I øjeblikket er Roberto Risnæs samlet med det danske U17-landshold, der er på vej til EM på Cypern, og FCK-talentet har tårnhøje ambitioner med til øen i Middelhavet.

– Jeg glæder mig, og jeg ser frem til, at vi kan gå hele vejen for Danmark og forhåbentlig tage EM-pokalen med hjem. Vi har en forventning om, at vi kan gå hele vejen.

Roberto Risnæs har rødder i Chile, men er født og opvokset i Danmark. 





Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!




LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Oliver Sonne vender tilbage

Her lander Superliga-kampprogrammet

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Storklub jagter to danskere

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Dansk profil overrasker: Han er så god

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne