Allerede i starten af juni kom det frem, at AGF havde afvist tre af klubbens spillere at komme med til OL. Nu siger en af dem, Zach Duncan, til Århus Stiftstidende, at han er skuffet over beslutningen.
Australien ville gerne have udtaget ham og Alex Gersbach, mens Sydafrika forsøgte at overtale AGF til at frigive Gift Links. Men sportschef Stig Inge Bjørnebye afviste.
Normalt skal klubber frigive deres spillere til diverse landshold, men OL er ikke en del af den officielle FIFA-kalender, og derfor er klubberne ikke forpligtet til at lade deres spillere rejse.
– Når man er barn, ser man OL med ens familie hvert fjerde år, og det er stort, specielt i Australien. Det er noget, der har høj respekt, så selvfølgelig er jeg skuffet over, at jeg end ikke får muligheden for at blive udtaget. Men når alt kommer til alt, er det ikke hverken min eller landsholdets beslutning. Det er sådan, det er sat sammen. Sæsonen starter om 20 dage, og vi arbejder frem mod det og håber på at få en god sæson.
– Det er selvfølgelig ikke den bedste følelse, men når alt kommer til alt, er jeg i AGF, og de har ikke givet lov, og sådan er fodbold, når det ikke er i FIFA-vinduet, siger Zach Duncan til Århus Stiftstidende.
Også Gift Links er skuffet over klubbens beslutning. Det sagde hans agent tidligere på måneden.
– Vi har haft en indgående dialog med klubben, men til ingen nytte. SAFA (det sydafrikanske fodboldforbund, red.) har også været i kontakt med dem, men klubben har truffet sin beslutning. De har også to spillere fra Australien (Zach Duncan og Alex Gersbach, red.), som heller ikke bliver frigivet. Vi må håbe, at SAFA kan finde en løsning, sagde Paul Mitchell til Soccer Laduma.
– Gift er ekstremt skuffet, fordi han har arbejdet så hårdt i de seneste to-tre år for at komme med til OL, men han må prøve at acceptere beslutningen.
OL-holdene må som udgangspunkt kun udtage spillere, der er op til 23 år, men dog vælge tre spillere, der er ældre.
Mens AGF-spillerne må leve med skuffelsen, kommer mindst én FCK-spiller med.
LIVE
TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
OPTAKT
Norge – England
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
– Det vil være VM’s største overraskelse!
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre forlænger med stort talent
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
Belgien knuser USA
NYHEDER
