• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Anders Dehn

Skuffede spillere: AGF nægter 3 mand at spille OL

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Tre af AGF's spillere kunne have fået en plads ved de olympiske lege, men klubben har afvist.

Af Anders Dehn

Allerede i starten af juni kom det frem, at AGF havde afvist tre af klubbens spillere at komme med til OL. Nu siger en af dem, Zach Duncan, til Århus Stiftstidende, at han er skuffet over beslutningen.

Australien ville gerne have udtaget ham og Alex Gersbach, mens Sydafrika forsøgte at overtale AGF til at frigive Gift Links. Men sportschef Stig Inge Bjørnebye afviste.

Normalt skal klubber frigive deres spillere til diverse landshold, men OL er ikke en del af den officielle FIFA-kalender, og derfor er klubberne ikke forpligtet til at lade deres spillere rejse.

- Når man er barn, ser man OL med ens familie hvert fjerde år, og det er stort, specielt i Australien. Det er noget, der har høj respekt, så selvfølgelig er jeg skuffet over, at jeg end ikke får muligheden for at blive udtaget. Men når alt kommer til alt, er det ikke hverken min eller landsholdets beslutning. Det er sådan, det er sat sammen. Sæsonen starter om 20 dage, og vi arbejder frem mod det og håber på at få en god sæson.

- Det er selvfølgelig ikke den bedste følelse, men når alt kommer til alt, er jeg i AGF, og de har ikke givet lov, og sådan er fodbold, når det ikke er i FIFA-vinduet, siger Zach Duncan til Århus Stiftstidende.

Også Gift Links er skuffet over klubbens beslutning. Det sagde hans agent tidligere på måneden.

- Vi har haft en indgående dialog med klubben, men til ingen nytte. SAFA (det sydafrikanske fodboldforbund, red.) har også været i kontakt med dem, men klubben har truffet sin beslutning. De har også to spillere fra Australien (Zach Duncan og Alex Gersbach, red.), som heller ikke bliver frigivet. Vi må håbe, at SAFA kan finde en løsning, sagde Paul Mitchell til Soccer Laduma.

- Gift er ekstremt skuffet, fordi han har arbejdet så hårdt i de seneste to-tre år for at komme med til OL, men han må prøve at acceptere beslutningen.

OL-holdene må som udgangspunkt kun udtage spillere, der er op til 23 år, men dog vælge tre spillere, der er ældre.

Mens AGF-spillerne må leve med skuffelsen, kommer mindst én FCK-spiller med.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020