Skuffede spillere: AGF nægter 3 mand at spille OL

Tre af AGF’s spillere kunne have fået en plads ved de olympiske lege, men klubben har afvist.



Allerede i starten af juni kom det frem, at AGF havde afvist tre af klubbens spillere at komme med til OL. Nu siger en af dem, Zach Duncan, til Århus Stiftstidende, at han er skuffet over beslutningen.

Australien ville gerne have udtaget ham og Alex Gersbach, mens Sydafrika forsøgte at overtale AGF til at frigive Gift Links. Men sportschef Stig Inge Bjørnebye afviste.

Normalt skal klubber frigive deres spillere til diverse landshold, men OL er ikke en del af den officielle FIFA-kalender, og derfor er klubberne ikke forpligtet til at lade deres spillere rejse.

– Når man er barn, ser man OL med ens familie hvert fjerde år, og det er stort, specielt i Australien. Det er noget, der har høj respekt, så selvfølgelig er jeg skuffet over, at jeg end ikke får muligheden for at blive udtaget. Men når alt kommer til alt, er det ikke hverken min eller landsholdets beslutning. Det er sådan, det er sat sammen. Sæsonen starter om 20 dage, og vi arbejder frem mod det og håber på at få en god sæson.

– Det er selvfølgelig ikke den bedste følelse, men når alt kommer til alt, er jeg i AGF, og de har ikke givet lov, og sådan er fodbold, når det ikke er i FIFA-vinduet, siger Zach Duncan til Århus Stiftstidende.

Også Gift Links er skuffet over klubbens beslutning. Det sagde hans agent tidligere på måneden.

– Vi har haft en indgående dialog med klubben, men til ingen nytte. SAFA (det sydafrikanske fodboldforbund, red.) har også været i kontakt med dem, men klubben har truffet sin beslutning. De har også to spillere fra Australien (Zach Duncan og Alex Gersbach, red.), som heller ikke bliver frigivet. Vi må håbe, at SAFA kan finde en løsning, sagde Paul Mitchell til Soccer Laduma.

– Gift er ekstremt skuffet, fordi han har arbejdet så hårdt i de seneste to-tre år for at komme med til OL, men han må prøve at acceptere beslutningen.

OL-holdene må som udgangspunkt kun udtage spillere, der er op til 23 år, men dog vælge tre spillere, der er ældre.

Mens AGF-spillerne må leve med skuffelsen, kommer mindst én FCK-spiller med.





Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM




LIVE

TransferLIVE: Afviser Liverpool

Han bliver cheftræner i Brøndby

Nu melder Christian Eriksen ud

Storklub har kontaktet Brøndby

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Afslører: Storklub missede Højlund

VM-LIVE: Superstjerne har rakt ud til Eriksen

Klubpræsident udtaler sig om Simsir



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Han afløser Mourinho

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Supercomputer: De vinder VM

FCK henter svensk talent

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Bud på 1,12 milliard afvist

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.