Skuffede spillere: AGF nægter 3 mand at spille OL

Tre af AGF’s spillere kunne have fået en plads ved de olympiske lege, men klubben har afvist.



Allerede i starten af juni kom det frem, at AGF havde afvist tre af klubbens spillere at komme med til OL. Nu siger en af dem, Zach Duncan, til Århus Stiftstidende, at han er skuffet over beslutningen.

Australien ville gerne have udtaget ham og Alex Gersbach, mens Sydafrika forsøgte at overtale AGF til at frigive Gift Links. Men sportschef Stig Inge Bjørnebye afviste.

Normalt skal klubber frigive deres spillere til diverse landshold, men OL er ikke en del af den officielle FIFA-kalender, og derfor er klubberne ikke forpligtet til at lade deres spillere rejse.

– Når man er barn, ser man OL med ens familie hvert fjerde år, og det er stort, specielt i Australien. Det er noget, der har høj respekt, så selvfølgelig er jeg skuffet over, at jeg end ikke får muligheden for at blive udtaget. Men når alt kommer til alt, er det ikke hverken min eller landsholdets beslutning. Det er sådan, det er sat sammen. Sæsonen starter om 20 dage, og vi arbejder frem mod det og håber på at få en god sæson.

– Det er selvfølgelig ikke den bedste følelse, men når alt kommer til alt, er jeg i AGF, og de har ikke givet lov, og sådan er fodbold, når det ikke er i FIFA-vinduet, siger Zach Duncan til Århus Stiftstidende.

Også Gift Links er skuffet over klubbens beslutning. Det sagde hans agent tidligere på måneden.

– Vi har haft en indgående dialog med klubben, men til ingen nytte. SAFA (det sydafrikanske fodboldforbund, red.) har også været i kontakt med dem, men klubben har truffet sin beslutning. De har også to spillere fra Australien (Zach Duncan og Alex Gersbach, red.), som heller ikke bliver frigivet. Vi må håbe, at SAFA kan finde en løsning, sagde Paul Mitchell til Soccer Laduma.

– Gift er ekstremt skuffet, fordi han har arbejdet så hårdt i de seneste to-tre år for at komme med til OL, men han må prøve at acceptere beslutningen.

OL-holdene må som udgangspunkt kun udtage spillere, der er op til 23 år, men dog vælge tre spillere, der er ældre.

Mens AGF-spillerne må leve med skuffelsen, kommer mindst én FCK-spiller med.







LIVE

VM-LIVE: Bizar sviner af VM-træner

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Nu melder Christian Eriksen ud

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

TransferLIVE: Vender retur til Brøndby

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Peger på ham som ny Superliga-træner

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Optakt: Mexico – Sydafrika

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku

Supercomputer: De vinder VM

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Tæt på vild Superliga-handel – får option



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø