Skuffede spillere: AGF nægter 3 mand at spille OL

Tre af AGF’s spillere kunne have fået en plads ved de olympiske lege, men klubben har afvist.



Allerede i starten af juni kom det frem, at AGF havde afvist tre af klubbens spillere at komme med til OL. Nu siger en af dem, Zach Duncan, til Århus Stiftstidende, at han er skuffet over beslutningen.

Australien ville gerne have udtaget ham og Alex Gersbach, mens Sydafrika forsøgte at overtale AGF til at frigive Gift Links. Men sportschef Stig Inge Bjørnebye afviste.

Normalt skal klubber frigive deres spillere til diverse landshold, men OL er ikke en del af den officielle FIFA-kalender, og derfor er klubberne ikke forpligtet til at lade deres spillere rejse.

– Når man er barn, ser man OL med ens familie hvert fjerde år, og det er stort, specielt i Australien. Det er noget, der har høj respekt, så selvfølgelig er jeg skuffet over, at jeg end ikke får muligheden for at blive udtaget. Men når alt kommer til alt, er det ikke hverken min eller landsholdets beslutning. Det er sådan, det er sat sammen. Sæsonen starter om 20 dage, og vi arbejder frem mod det og håber på at få en god sæson.

– Det er selvfølgelig ikke den bedste følelse, men når alt kommer til alt, er jeg i AGF, og de har ikke givet lov, og sådan er fodbold, når det ikke er i FIFA-vinduet, siger Zach Duncan til Århus Stiftstidende.

Også Gift Links er skuffet over klubbens beslutning. Det sagde hans agent tidligere på måneden.

– Vi har haft en indgående dialog med klubben, men til ingen nytte. SAFA (det sydafrikanske fodboldforbund, red.) har også været i kontakt med dem, men klubben har truffet sin beslutning. De har også to spillere fra Australien (Zach Duncan og Alex Gersbach, red.), som heller ikke bliver frigivet. Vi må håbe, at SAFA kan finde en løsning, sagde Paul Mitchell til Soccer Laduma.

– Gift er ekstremt skuffet, fordi han har arbejdet så hårdt i de seneste to-tre år for at komme med til OL, men han må prøve at acceptere beslutningen.

OL-holdene må som udgangspunkt kun udtage spillere, der er op til 23 år, men dog vælge tre spillere, der er ældre.

Mens AGF-spillerne må leve med skuffelsen, kommer mindst én FCK-spiller med.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De overvejer Christian Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser: Det er latterligt!

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

LIVE: Slutfløjt i Parken

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF