Skuffet AGF-boss: Det er ikke set før i 2023

AGF-træner Uwe Rösler er skuffet over ikke at få point med fra Brøndby, hvor holdet brændte et hav af chancer.



Ifølge Uwe Rösler burde AGF have fået point med fra søndagens kamp mod Brøndby, som aarhusianerne tabte med 0-1.

Det fortæller AGF-træneren efter opgøret, hvor han primært peger på antallet af brændte chancer som årsagen til nederlaget.

– Jeg er skuffet over, at vi ikke fik point med fra kampen. Vi leverede en virkelig god præstation og kreerede nok det største antal chancer, der er set i en kamp i hele 2023.

– Jeg ved ikke, hvor høj vores expected goals var, men som jeg så det, havde vi flere meget store chancer tæt på mål, siger Rösler.

Expected goals er en måde at måle holdenes forventede antal scoringer i en kamp ud fra chancernes størrelse.

Flere af de store AGF-chancer blev brændt af holdets frontløber Patrick Mortensen, der via sin titel som Superligaens nuværende topscorer er kendt for at være effektiv.

Søndag manglede den 33-årige angriber dog skarpheden i flere situationer, og selv om Rösler også registrerede de brændte chancer, får det ikke cheftræneren til at ryste på hånden.

– Patrick er den bedste boksspiller i Superligaen. Han er en fantastisk angriber, men sommetider er det bare sådan, at du misser dine chancer.

– Jeg er på ingen måde bekymret omkring Patrick, for han har bevist sig som en topangriber, der i øvrigt er topscorer i Superligaen lige nu, siger Rösler.

AGF-keeperen Jesper Hansen er enig i, at den manglende effektivitet var den primære årsag til, at holdet led forårets første nederlag søndag aften.

– Effektiviteten manglede helt klart. Havde den været der, havde vi ikke stået med et 0-1-nederlag nu.

– Jeg følte ikke, at jeg havde noget at lave. Der var to skud inden for målrammen i hele kampen, så det er ærgerligt, siger målmanden.

Nederlaget til Brøndby betyder, at AGF fortsat er at finde på fjerdepladsen i Superligaens mesterskabsspil.

Aarhusianerne har 39 point efter 25 kampe og skal i næste spillerunde møde FC København hjemme på Ceres Park.

/ritzau/



Fælder dom over Victor Froholdt

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

AGF nærmer sig angriber

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

FC København scorer 16 millioner kroner

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

‘De har problemer med os’

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Bekræftet: Færdig

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

FCM taber til Roma – sådan gik kampen

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’