FC København kunne gå til landskampspause med en sejr i baggagen efter en svingende sæsonstart, men de kunne ikke tage en ny sejr, da de søndag aften tog imod AaB.
I stedet indkasserede københavnerne deres tredje nederlag i denne Superliga-sæson, efter at AaB vandt 2-1. Nordjyderne var foran med to mål ved pausen, og især det faktum ærgrer Viktor Fischer.
– Vi gør det svært for os selv ved at komme bagud. 0-1 er svært, og så kommer vi bagud 0-2. Så skal vi score tre i anden halvleg, og så er det en lang kamp. Det dummede vi os ved.
– I dag gør vi det bare svært ved os selv. At vi kommer bagud 2-0, gør det svært, og så bliver det opad bakke og så skal man spille mod en bus, der er parkeret. Det er bare svært, men det er også for dårligt, at vi kommer i den situation. Jeg har ikke rigtig ord lige nu, jeg er meget skuffet, siger Viktor Fischer til TV3+ efter kampen.
Kantspilleren afviser samtidig, at det er ekstra skuffende, fordi man skulle bevise sig ovenpå fyringen af Ståle Solbakken.
– Jeg synes ikke, at det er det. Det er helt naturligt, at vi bliver frustrerede over en dårlig præstation. Der er for mange tekniske fejl. Det gælder alle. Vi har også mange gode ting, men det nytter ikke noget. Det er nul point igen, og vi må kigge fremad endnu engang, siger han.
FC København skal i næste spillerunde møde AGF på udebane. Inden den kamp har de fire point efter fem runder.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
AVIS
Færdig i Real Madrid
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
10. gang i træk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
TOPNYHED
