Skuffet Viktor Fischer: Helt naturligt, at vi bliver frustrerede

Viktor Fischer mener, at FC København gør det svært for sig selv ved at komme bagud.



FC København kunne gå til landskampspause med en sejr i baggagen efter en svingende sæsonstart, men de kunne ikke tage en ny sejr, da de søndag aften tog imod AaB.

I stedet indkasserede københavnerne deres tredje nederlag i denne Superliga-sæson, efter at AaB vandt 2-1. Nordjyderne var foran med to mål ved pausen, og især det faktum ærgrer Viktor Fischer.

– Vi gør det svært for os selv ved at komme bagud. 0-1 er svært, og så kommer vi bagud 0-2. Så skal vi score tre i anden halvleg, og så er det en lang kamp. Det dummede vi os ved.

– I dag gør vi det bare svært ved os selv. At vi kommer bagud 2-0, gør det svært, og så bliver det opad bakke og så skal man spille mod en bus, der er parkeret. Det er bare svært, men det er også for dårligt, at vi kommer i den situation. Jeg har ikke rigtig ord lige nu, jeg er meget skuffet, siger Viktor Fischer til TV3+ efter kampen.

Kantspilleren afviser samtidig, at det er ekstra skuffende, fordi man skulle bevise sig ovenpå fyringen af Ståle Solbakken.

– Jeg synes ikke, at det er det. Det er helt naturligt, at vi bliver frustrerede over en dårlig præstation. Der er for mange tekniske fejl. Det gælder alle. Vi har også mange gode ting, men det nytter ikke noget. Det er nul point igen, og vi må kigge fremad endnu engang, siger han.

FC København skal i næste spillerunde møde AGF på udebane. Inden den kamp har de fire point efter fem runder.







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Skal Iran til VM? Afholder møde om sagen

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

AGF køber dansk profil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Dansk træner vinder stor pris

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Bayern – PSG

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Millionregn over ‘PC’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Afsløring: DBU-boss stopper

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

I dialog om Albert Grønbæk