FC København kunne gå til landskampspause med en sejr i baggagen efter en svingende sæsonstart, men de kunne ikke tage en ny sejr, da de søndag aften tog imod AaB.
I stedet indkasserede københavnerne deres tredje nederlag i denne Superliga-sæson, efter at AaB vandt 2-1. Nordjyderne var foran med to mål ved pausen, og især det faktum ærgrer Viktor Fischer.
– Vi gør det svært for os selv ved at komme bagud. 0-1 er svært, og så kommer vi bagud 0-2. Så skal vi score tre i anden halvleg, og så er det en lang kamp. Det dummede vi os ved.
– I dag gør vi det bare svært ved os selv. At vi kommer bagud 2-0, gør det svært, og så bliver det opad bakke og så skal man spille mod en bus, der er parkeret. Det er bare svært, men det er også for dårligt, at vi kommer i den situation. Jeg har ikke rigtig ord lige nu, jeg er meget skuffet, siger Viktor Fischer til TV3+ efter kampen.
Kantspilleren afviser samtidig, at det er ekstra skuffende, fordi man skulle bevise sig ovenpå fyringen af Ståle Solbakken.
– Jeg synes ikke, at det er det. Det er helt naturligt, at vi bliver frustrerede over en dårlig præstation. Der er for mange tekniske fejl. Det gælder alle. Vi har også mange gode ting, men det nytter ikke noget. Det er nul point igen, og vi må kigge fremad endnu engang, siger han.
FC København skal i næste spillerunde møde AGF på udebane. Inden den kamp har de fire point efter fem runder.
LIVE
TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
OPTAKT
Irak – Norge
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Roser Superliga-klub: Godt set!
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
Japan overrasker mod Holland
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TOPNYHED
