ÅRHUS (Tipsbladet): For et års tid siden var der ingen uden for ungdoms- og divisionstrænere og måske en meget snæver kreds af ultra-engagerede århusianske divisions-afficionados, der havde hørt om Tobias Bach.
Han spillede for VSK Aarhus i 3. Division, var ved at gøre HHX færdig, og selvom han som teenager havde spillet i Randers' ungdomsafdeling og været til overvejelse i AGF og Ikast, var der ikke noget, der tydede på, at Tobias Bach skulle være professionel fodboldspiller.
Her et år senere har han ikke bare fået debut i Superligaen men startede inde for AGF i mandags mod Silkeborg IF, og det er gået stærkt for den 20-årige offensivspiller.
– Jeg var egentlig klar til et sabbatår, hvor jeg skulle arbejde, før jeg skulle læse videre. Hvilket mine forældre også synes, jeg skal i gang med nu. Men så dukkede Fredericia op, og så tænkte jeg, at det skulle være mit sabbatår. Nu ser det så ud til, jeg skal tage en del af de sabbatår, siger Tobias Bach med et smil.
– Det er jo en kæmpe kontrast til VSK. Der spillede vi måske foran 50 tilskuere. Nu kommer der 10.000. Det er så stor en oplevelse at mærke fansenes opbakning lige fra start af, siger Tobias Bach.
– Til at starte med voksede jeg meget langsomt. Jeg blev sorteret fra i Randers, fordi jeg ikke var stor, ikke var hurtig, ja jeg var meget langsom og lille.
– Så jeg skulle bare hygge mig med fodbold og endte i VSK Århus, hvor jeg er vokset. Jeg tror, jeg voksede 10-15 centimeter og tog 10-15 kilo på i løbet af året på efterskole. Jeg kom på førsteholdet som andetårs U/19-spiller, for der havde jeg fået en størrelse, hvor jeg sagtens kunne spille seniorfodbold, hvor jeg som nu faktisk har min fart og størrelse som styrker.
– Jeg havde et godt halvår i 3. Division, som førte mig til Fredericia sidste sommer, hvor det handlede om at gribe chancen, og det gjorde jeg, siger Tobias Bach.
Fik besked i Costa Rica
Det efterskole-år, Tobias Bach nævner, var i Ikast på ISI et par hundrede meter fra FCM's nye træningsanlæg.
ISI er fyldt med FC Midtjylland-talenter, men ud over at hjælpe til i et par træningspas, hvor der manglede spillere, var Bach aldrig inde over FCM.
– Jeg er gode venner med August Priske og Mikkel Fischer, Fischer er lejet til Fredericia, hvor jeg spillede med ham, siger Tobias Bach.

Til gengæld fik AGF igen øje for Bach i 2023, både da han klarede sig godt i VSK men især i 1. Division hos Fredericia.
– Mine forældre havde sølvbryllup og inviterede os til Costa Rica på ferie for at fejre det. Så fik jeg en besked fra min agent om, at han gerne ville snakke. Det undrede jeg mig lidt over. Så jeg ringede til ham, og han sagde, at AGF ville købe mig. Så gik det slag i slag, og jeg endte med at skifte, siger Tobias Bach om et skifte, der på det tidspunkt ifølge Tipsbladets oplysninger var det største salg i Fredericias historie.
Skal have så meget som muligt med
Tobias Bach har fået kontrakt indtil udgangen af 2028, og han er i intens konkurrence i AGF med Patrick Mortensen, Tobias Bech og Janni Serra i front og en række andre stærke Superliga-spillere på kanten og midtbanen.
Bach er næppe garanteret at være fast starter for AGF fra dags dato, og den nyslåede Superliga-spiller tager det med, han kan, og nyder det nye liv.
– Jeg var i rigtig god form men fik desværre en lille skade efter vores første træningslejr. Så skulle jeg have momentum igen, men det er gået godt, senest med at jeg startede inde i mandags.
– Jeg prøver bare at få så mange minutter, jeg kan. Hver eneste gang, jeg får dem, prøver jeg at gribe chancen og skabe endnu flere minutter for mig selv, siger Tobias Bach.
Bach nåede at score syv mål i 24 kampe for FC Fredericia og var topscorer for VSK Aarhus i sidste sæson.
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
Reagerer på Brøndby-bombe
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
Langer ud efter trænerlegende
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
Arne Slot dybt frustreret
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
Dansk træner storroses
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
OPTAKT