Tipsbladet i Farum
FC Nordsjælland har haft to efterårsmåneder med vidt varierende resultater.
I Conference League ligger FCN til at gå videre, pokalturneringen er stadig åben med en ottendedelsfinale mod Viborg FF onsdag aften, men Superligaen har ikke kastet de resultater af sig, FCN havde håbet på i september og oktober efter et strålende udlæg i sommer.
I spidsen for indsatsen står cheftræner Johannes Hoff Thorup, der har haft posten siden årsskiftet, og han er ved godt mod, da han efter tirsdagens afsluttende træning i Farum tager en snak med Tipsbladet om efteråret.
– Vi har gjort alt, vi kunne for at undgå at smide for mange point, og det er så ikke helt lykkedes i Superligaen. Der kan vi trods alt glæde os over den gode start, vi fik i Superligaen, som virkelig hjalp os, og som også gav os forudsætningen for virkelig at give et europæisk gruppespil et skud. Jeg synes egentlig, det er lykkedes os ret godt at balancere i tre turneringer, selvom vi har haft et lille dyk i Superligaen, siger Johannes Hoff Thorup til Tipsbladet.

Den store forskel for FC Nordsjælland sammenlignet med sidste sæson er de europæiske kampe, der har været syv af indtil videre og resterer tre af, før man eventuelt skal spille igen i knockoutfasen til februar.
De kampe har FC Nordsjælland stræbt efter, men de påvirker også arbejdet i en klub, hvor trænere og spillere meget gerne vil gøre tingene ordentligt.
– Det kan sidde i hovedet på nogle af spillerne, at vi har rejseaktivitet, men især at man igen og igen og igen skal forberede sig på en ny modstander. De får meget information. Vi har talt meget om, hvordan vi holder dem friske oven i hovedet. Vi må ikke trætte dem med ligegyldig information. Det er virkelig det skarpeste, de skal have.
– Det er jo fordelen ved ikke at spille i Europa, at man har en hel træningsuge op til hver kamp. Så vores forberedelse til modstanderen har altid været grundig, vi har jo startet tre dage før. Det kan vi jo slet ikke nu. Så vores træningsuge er også helt anderledes, siger Johannes Hoff Thorup.
Trives med cheftrænerjobbet
FCN-træneren skal ved siden af arbejdet med spillerne og staben også lære alle kringelkrogene af cheftrænerjobbet i Superligaen at kende.
FC Nordsjælland gjorde Hoff Thorup til cheftræner ved årsskiftet, da Flemming Pedersen med klubbens accept gerne ville over i en overordnet direktørrolle i Right To Dream-organisationen, nu hvor FCN’s moderselskab købte sig ind i et nyt MLS-hold i San Diego og gjorde klar til at lancere et nyt akademi i Egypten.
Der var internt ingen tvivl om, at den målrettede assistenttræner var velegnet til rollen, og Hoff Thorup trives med jobbet, også selvom en førsteplads i vinterpausen blev til sølv, og Superliga-resultaterne nu har drillet i to måneder.
- Jeg nyder det, fordi det er helt naturligt for mig at være i den her rolle. Men jeg nyder det også, fordi det er her. Og fordi det er de trænere, der er omkring mig, og det er det setup, der er omkring, som jeg synes er så stærkt.
- Det er selvfølgelig mig, der står meget fremme på kampdagen, men i dagligdagen er det lige så meget de andre, der byder ind. Så det er et virkelig fedt setup. Og så nyder jeg det, fordi jeg synes, at det her er mit sted. Jeg synes, at jeg har været med til at udvikle det, siger Johannes Hoff Thorup.
- Det er ikke noget, der går mig så meget på. Jeg var lige så irriteret, når jeg tabte en U17-kamp, som når jeg taber i Superligaen. Nu er der bare lidt flere, der stiller spørgsmål, når kampen er færdig, end der var, når vi havde spillet i U/17-ligaen. Og det tager jeg med, siger Johannes Hoff Thorup.
Lever med for spillerne
Da FC Nordsjælland skulle have ny cheftræner, var Johannes Hoff Thorup det naturlige interne valg.
Folk i fodboldbranchen kendte udmærket til Johannes Hoff Thorups medlevende væsen, før han blev Superliga-træner, og det har man også fået at se i Superligaen ved flere lejligheder, senest i søndagens kamp mod Brøndby IF, hvor FCN-lejren ikke var tilfreds med en række dommerkendelser.

Men det skal ikke forveksles med, at presset går ham på, at der er ved at være krisestemning, eller at Tipsbladets og andre mediers kritiske spørgsmål går ham på, siger Johannes Hoff Thorup.
- Nej, det er en del af det. Og jeg kan sagtens forstå, hvis der kommer kritiske spørgsmål, og det synes jeg er okay. Jeg synes, vi har taget en position nu, hvor folk godt må være kritiske ved os, hvis vi ikke leverer godt nok. Så det synes jeg er i orden. Jeg vil faktisk være mere nervøs, hvis det var omvendt. Hvis der ikke var nogen, der havde forventninger til noget af det, vi lavede, så ville jeg være lidt ærgerlig. Så det er jeg afklaret med. Det er sådan, det er, siger Johannes Thorup.
- Jeg skal stadig også lære, fordi jeg har også... Jeg har temperament. Og jeg skal selvfølgelig også stadig lige lære nogle gange, hvordan jeg skal håndtere de der ting lige efter en kamp.
- Det er klart det sværeste. For jeg bliver allermest skuffet på spillernes vegne, når vi synes, vi bruger så meget tid at gøre det så godt, og så vi ikke får resultater, siger Johannes Hoff Thorup.
FCN har syv point op til FC København på førstepladsen i Superligaen med fire runder tilbage i efteråret.
LIVE
TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
Verdensstjernes søn landet i København
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
TOPNYHED
Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København
NYHEDER
– Vi er pressede
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
MEDIE
Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub
NYHEDER
Topscorer færdig
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey
EKSKLUSIVT
Sportschef griner af penge-spørgsmål
MEDIE
På blokken i danskerklub
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
‘Sur over Brøndby-transfer’
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset
Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers
NYHEDER
Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner
NYHEDER
Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ
TRANSFER
Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’
NYHEDER
Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag
MEDIE
På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul
EKSKLUSIVT