Video : Tipsbladet
Superliga

SL-chefer fløj til Grækenland for at sikre storkøb

Han er en af de dyreste spillere nogensinde i sin alderskategori, og forventningerne til Sverrir Ingi Ingason er tårnhøje allerede før debuten mod Hvidovre. Sådan hvordan har islændingen tænkt sig at leve op til dem og få FCM tilbage til toppen af Superligaen og ud i Europa?

DENNE ARTIKEL ER FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE 21. JULI 2023

Det er svært at afgøre, om det er forældrene eller deres teenagere, der ser mest spændte ud denne mandag formiddag.

Madrasser og sportstasker bliver slæbt indenfor, der er rundvisning i det nye træningsanlæg, hvor der stadig mangler den sidste finish med elledninger og bare, grålige vægge, og det hele bærer præg at være nyt.

Det gælder både for akademispillerne og deres mødre og fædre, der har første skoledag i de nye bygninger efter ferien, men sådan set også for førsteholdet og trænere og ledere i FC Midtjylland, der tre uger inden er flyttet ind.

Spillere og analytikere sidder i sofaer i fællesrummet uden for den store kantine og ser på videoklip fra gårsdagens tre halvlege lange kamp mod AGF. Marrony har stadig tolk på for at fange alle nuancerne, mens Sory Kaba gnidningsløst springer frem og tilbage mellem engelsk og spansk.

”På et tidspunkt skal vi have noget sat op med bookning af mødelokaler,” bemærker cheftræner Thomas Thomasberg.

Graversen og Bach Bak fløj til Grækenland
Kontrasten til de efterhånden noget slidte lokaler, der husede FC Midtjyllands førstehold indtil før sommerferien, er slående. Styrketræningsrum, varm- og koldvands-bade i omklædningsrummene, og et væld af lokaler og faciliteter til alle mulige former for sport minder mere om noget, man ser i større europæiske klubber end en traditionel dansk fodboldklub med afsæt i en forening, og det passer jo godt med et FC Midtjylland, der så brændende ønsker sig et fjerde europæisk gruppespil på stribe og igen at udfordre FC København i guldkampen.

En dag i en ikke alt for fjern fremtid kan en eller flere af teenagerne i mylderet denne mandag blive holdkammerat med FCM's nye forsvarsspiller og defensive omdrejningspunkt Sverrir Ingi Ingason. Og det er netop mylderet, ideerne og den rolle, den lige straks 30 år gamle islænding er tiltænkt, der har tiltrukket midtstopperen, der også er anfører for Åge Hareides islandske landshold.

Ingason i kamp mod FC Midtjylland med PAOK i begyndelsen af 2022.

”Jeg hørte nok om interessen første gang i april,” siger Sverrir Ingi Ingason.

”Jeg fik at vide, at de var interesserede, men mere skete der ikke, for jeg havde travlt med opgaverne i PAOK. Så tog det fart efter sæsonafslutningen i Grækenland. Vi havde indledende snakke, og for mig var det vigtigt, at jeg fik den her fornemmelse af, at klubben ville hente mig af de rette årsager. Det handlede ikke bare om at spille 90 minutter, det handlede om en gruppe unge, meget dygtige spillere med store kvaliteter, der nok manglede en spiller med noget erfaring og nogle lederevner.”

Umiddelbart før begyndelsen på slutspillet og et døgn eller to før Thomas Thomasbergs første arbejdsdag som FCM-cheftræner, blev klubbens anfører Erik Sviatchenko solgt til Houston Dynamo.

Sviatchenko ville gerne en sidste tur til udlandet, men efter et skuffende grundspil var klubben også klar til at prøve nye folk.

Sportschef Svend Graversen og hans assistent på posten Kristian Bach Bak fløj senere på foråret til Grækenland, og Sverrir Ingi Ingason kunne lide det, han hørte.

”Jeg mødtes med dem og vi havde en rigtig god snak. De forklarede, hvad FC Midtjylland handler om, og hvordan de ser klubbens projekt, og hvad de gerne vil have af mig.”

”Det var et vigtigt møde, for transfers i fodboldverdenen kan ske af alle mulige forskellige årsager og på initiativ af alle mulige forskellige mennesker. Her var det en klub og nogle mennesker, der ville have mig af de rette årsager, og som havde en klar idé, hvordan jeg kunne bidrage med mine egenskaber,” siger Sverrir Ingi Ingason.

Nogle døgn før præsentationen i FC Midtjylland berettede vi på Tipsbladet, at der også var interesse fra russiske FK Krasnodar, hvilket måske ikke gav så megen mening i den nuværende situation med Ruslands krig i Ukraine, mens det til gengæld passede sportsligt sammen med Ingasons fortid i naboklubben FK Rostov.

Hvem der præcis var interesseret i en transfer vil islændingen ikke ind på, men interesse var der.

”Jeg havde andre tilbud end det fra FC Midtjylland. Jeg kunne være blevet i Grækenland, og der var også to-tre andre klubber, der bød på mig,” siger Sverrir Ingi Ingason.

”Men jeg følte, at her på tærsklen til, at jeg bliver 30, nu hvor vi har to børn, så var det en anderledes beslutning end tidligere i karrieren, hvor vi kun var mig og min kone. FC Midtjylland passede bare perfekt på alle områder. Jeg fik en femårig kontrakt, der giver mig stor sikkerhed, vi skal kæmpe om at spille europæisk igen og kommer forhåbentlig også til det i de kommende år,” siger den islandske stopper, der også har skabt glæde i familien på Island ved at rykke tættere på øen, hvor familien også tidligere i år købte hus.

”Min kone kan gøre sine studier færdige, og vi er meget tættere på familien med direkte forbindelse fra Billund til Keflavik. Jeg tror nærmest, min mor har været den største fortaler af alle for den her transfer, fordi hun nu får meget lettere ved at se os og børnebørnene, end når der skulle et par mellemlandinger til for at komme til Rusland eller Grækenland,” siger den nye FCM-stopper med et bredt smil.

I forreste geled
Tryghed har nu ikke været et nøgleord i den karriere, Sverrir Ingi Ingason har haft, selvom det kunne have været anderledes, da han i 2015 fik et tilbud fra Superligaen.

”FC Nordsjælland spurgte faktisk til mig efter mit første år i Norge. Der endte jeg med at skifte til Lokeren i Belgien,” siger Sverrir Ingi Ingason.

I stedet har karrieren budt på ophold i Granada i månederne, hvor Udinese- og Watford-ejerne i familien Pozzo afgav klubben til en kinesisk forretningsmand, hvor Granada rykkede ud med et brag i maj 2017.

Ingason skygger Luka Modric ved VM 2018.

Så gik turen til Rusland og FK Rostov, hvor Ingason spillede med flere andre islændinge, heriblandt den tidligere FCK'er Ragnar Sigurdsson, og nu den nuværende Vejle-spiller Saeid Ezatolahi.

Og så stod den på PAOK og Grækenland fra februar 2019, hvor Ingason vandt et mesterskab og to pokaltitler, men også oplevede skuffelsen i at glippe Champions League i kvalifikationskampe mod Ajax og FK Krasnodar.

Da Tipsbladets skribent i 2016 mødtes med og interviewede den kendte islandske forfatter Hallgrímur Helgason, havde den fodboldglade islænding, der få måneder inden havde været i Frankrig for at se et islandsk hold med Sverrir Ingi Ingason i truppen udfolde sig til EM, en række gode pointer om det at være islænding og fodbolds rolle.

”Vi er en meget tætknyttet flok mennesker, der holder sammen, når vi skal. Som under EM i Frankrig i sommer. Vi er et så lille samfund, at vi på en måde er én stor familie. Vi er nødt til at holde sammen. Vores land og jorder er meget svære at bo på, for ikke at sige næsten umulige at overleve på. Det er så hårdt. Vi har aldrig været i krig, men alligevel blev mange mennesker dræbt i ulykker og i det dårlige vejr. Det er vildt, hvordan de overlevede uden elektricitet og veje. De sejlede ud på havet for at fiske, tog fårene op i bakkerne og bjergene for at græsse. Red på heste i alt slags vejr og boede i tørvehytter. Det er et besværligt og hårdt liv. Det har siddet i os som folk,” sagde Hallgrímur Helgason til Tipsbladet.

På den måde adskiller Island og varmere Danmark med den gode landbrugsjord og århundreders tætte forbindelser til de største nationer i Europa sig, men for Sverrir Ingi Ingason er forskellen på det velfærdssamfund, Island også er i dag, og kontrasten til at spille fodbold og leve i Rusland og Grækenland noget, han har tænkt sig at bruge i den nye rolle i Superliga-klubben.

”Jeg fylder 30 år her til august, og jeg har spillet i en række forskellige klubber og ligaer. Jeg har set og oplevet en del og erfaringer med mig fra de år. Og jeg har altid betragtet mig selv som en person, der søger ansvaret og lederrollen. Og det kan jeg nu. Det betyder noget for mig, at det ikke kun handler om min egen præstation men også om at hjælpe de yngre spillere,” siger Sverrir Ingi Ingason.

”Jeg havde selv meget at lære, da jeg var ung og tog fra Island. Jeg nød stor gavn af ældre, dygtige spilleres erfaringer og deres hjælp og eksempel til at forstå, hvordan man arbejdede som professionel. Det handler ikke bare om de 90 minutter om søndagen. Det vil jeg meget gerne give videre til unge spillere, når jeg nu er en af de erfarne.”

”Der er store forskelle kulturelt og på samfundene. Hvor vi på Island og her i Danmark er vant til, at der er styr på alt, og hverdagen glider nemt, skal man kæmpe mere for tingene og arbejde for at opnå noget og for at vinde andre folks respekt. Men når man så har vundet den respekt, er der mange mennesker, der ser op til én. Jeg har oplevet fantastiske sejre og triumfer og store nedture, og det har været med til at gøre mig til det menneske og den fodboldspiller, jeg er i dag.”

”Fra PAOK har jeg med, at det handler om at vinde hver evig eneste gang. Uden undtagelse. Det vil jeg have med her. Jeg vil gerne have os til at have den mentalitet, også når vi er pressede, når vi møder en dygtigere modstander, når vi er i en dårlig periode i en kamp eller sæsonen, og spillet ikke fungerer. Der kan man stadig vinde 1-0 på et enkelt veludført hjørnespark. Jeg vil skubbe på for, at de yngre spillere får det ind under huden. Det er uundgåeligt, at vi spiller dårlige kampe, og dem skal vi også vinde, selv om vi kommer til at lide undervejs. Lidelse kan være nødvendig, så venter glæden på den anden side,” siger Sverrir Ingi Ingason.

FCM skal i Champions League
Det uperfekte oplevede FC Midtjylland rigeligt af i sidste sæson.

Men tackle det skal holdet kunne i denne ombæring, og det vil den nye FCM-profil meget gerne hjælpe til med.

”Man bliver træt, det gør ondt, og det skal man bare knokle sig igennem. Jeg var frisk til hver eneste træning, da jeg var 20, jeg mærkede ingenting. Her efter 50 kampe per år i, ja jeg ved ikke hvor mange sæsoner, der er det noget andet. Men det er man også klar over i min alder. Den mentalitet og det fokus, det skal vi bruge. Vi skal vinde, selvom alt ikke er perfekt,” siger Sverrir Ingi Ingason.

Den nye FCM-spiller Sverrir Ingi Ingason i nærkamp med Englands Jack Grealish. Den type modstandere vil Ingason op mod i FCM-trøjen, hvilket sandsynligvis kræver et DM-guld af FCM.

FC Midtjylland forsøger i denne sæson at geare sig bedst muligt til at toppræstere ved at hente Ingason og den ny angriber Cho Gue-sung i tide til, at de kan være med fra første runde i Superligaen.

Det er i teorien dette hold, FCM skal spille sæsonen med, dog med det store aber dabei, at der nok bliver hentet en afløser for Gustav Isaksen i tilfælde af et rekordsalg af den 22-årige offensivspiller. Og så skal vi heller ikke glemme, at FC Midtjylland tit alligevel henter markante spillere til sidst i transfervinduet, når mulighederne byder sig, eller hvis startere som Paulinho får tilstrækkeligt interessante tilbud fra udlandet.

Og trods den nødvendige og vigtige snak om at stå igennem de svære perioder, skal der langt flere af de gode, hvis det står til FC Midtjyllands nye islænding.

”Jeg har prøvet nogle fede ting i min karriere. Jeg har vundet titler, og jeg har været til EM og VM med Island. Et af mine store mål med FC Midtjylland er at komme i Champions League-gruppespillet. Jeg har spillet i Europa League og Conference League, og nu vil prøve Champions League, som er den bedste turnering af dem alle. Og det kræver jo, at vi slutter i toppen i Superligaen, og at vi har et konkurrencedygtigt hold, og at jeg selv spiller på et højt niveau. Det er nødvendigt for at komme i Champions League.”

”Jeg skal arbejde mig ind på holdet, jeg skal arbejde med at levere det, klubben gerne vil have af mig, og give så meget, som jeg overhovedet kan. Det kan sagtens tage tid, ingen siger, det hele lykkes i første sæson, det kan sagtens være i anden eller tredje sæson. Men der skal vi også over tid være enormt dygtige,” siger Sverrir Ingi Ingason.

Han har første omgang fået fem år i klubben, som har forpligtet sig til en transfer over 20 millioner kroner, der kan stige til i alt 30. Det er ikke med videresalg for øje, Sverrir Ingi Ingason er i Danmark – og måske kommer opholdet til at vare langt over de fem år, der lige nu er papir på.

”Jeg har også nået en alder, hvor jeg begynder at tænke på, hvad der skal ske efter karrieren. Og her kommer jeg til en klub, der gennem årene har givet mange spillere chancen som scouts og trænere. På den måde er det en mulighed for at få en bedre overgang til det liv, jeg skal have efter fodbold, om det så er om fem år, om endnu længere tid, eller hvornår det nu bliver. Det er jo ikke sikkert, at det havde været muligt andre steder, så når vi tager det hele med, var det her i bund og grund den perfekte pakke for os som familie.”

FC Midtjylland sæsondebuterer fredag aften i en hjemmekamp mod oprykkerne fra Hvidovre.