SL-dommen: Brøndbys comeback er ren Hollywood

SERIE: Hvor er det vildt, at Brøndby har en reel guldchance efter katastrofe-starten på sæsonen. Her er vores karakterbog og vurdering af Brøndbys efterår.



Superliga-efteråret er spillet færdig, vi har fundet de fire hold til pokalsemifinalerne, og de danske klubbers europæiske skæbne er også ved at være beseglet.

Tipsbladet stiller skarpt på de 12 Superliga-klubbers efterårssæson.


Superliga: 3. plads, 25-20 i målscore, 30 point
Fem point op til FCM på førstepladsen, 9 point ned til AGF uden for Top 6.
Europa: Fjerdeplads i Europa League-gruppespillet efter nederlag i CL-kvalifikationen til RB Salzburg.
Pokal: Røg ud i kvartfinalerne mod FC Midtjylland
Efterårets overraskelse: At man startede så sløvt, når det jo ikke ligefrem kom som et chok, at adskillige af guldspillerne ville stoppe.
Efterårets højdepunkt: Sejren over FC Midtjylland i Herning i næstsidste runde genåbnede for alvor guldkampen for Brøndby.
Efterårets nedtur: At Brøndby havde så lidt at byde på i Europa League var skuffende – man får den tanke, at Randers havde klaret sig betydeligt bedre, hvis de havde fået muligheden i Brøndbys pulje.
Bedste comeback: Her siger vi Anis Ben Slimane. Det er godt skuldret at arbejde sig tilbage og flere gange være afgørende, efter guldsæsonen individuelt var en skuffelse.
Efterårets nye spiller: Han er jo ikke hentet udefra, men Mads Hermansen har gjort det flot.


Efteråret i tal
Topscorer i alle turneringer: Mikael Uhre (14)
Afslutninger inden for rammen: 76 (7)
Afslutninger imod inden for rammen: 76 (7)
95 (11)
Boldbesiddelse: 54,8% (2)
Anvendte spillere i Superligaen: 26 (Delt-4)
Gennemsnitsalder: 25 år og 101 dage (4)


(Tallet i parentesen er placering i den kategori i Superligaen. Minus målstatikken er tallene kun for Superligaen)

Hvad siger tallene
De er en fortsættelse af stilen fra guldsæsonen. Brøndby har kuglen relativt meget, men det er lige så meget en defensiv strategi – det er kontraløbene, man ofte scorer på, og man skaber ikke nær så mange chancer som et normalt tophold. Lav gennemsnitsalder.

Karakterbogen (0-6 bolde)
Resultater: 4
Det så kritisk ud til midten af oktober, men så rejste Brøndby sig nærmest sensationelt og er nu en del af en guldkamp. Det overstråler en meget jævn tur i Europa.

Cheftræneren: 4
Vi er faktisk tæt på at skrue Niels Frederiksens karakter op på fem. Vi ville gerne have set Brøndby være mere konkurrencedygtig i Europa League, men det comeback i ligaen under svære betingelser bør jo gøre ham til årets træner i Danmark.

Truppen: 4
Morten Frendrup er lovende, Mikael Uhre og Andreas Maxsø er blandt Superligaens bedste, men der er ikke de samme enorme talenter, som der er i de tre FC-klubber. Det opvejes af, at man har et afklaret og afstemt hold, ligesom man havde i sidste sæson.

Efterårets transfers: 3
De nye folk har ikke væltet Superligaen eller overbevist om, at de er bedre end forgængerne. Det behøver dog ikke være det sidste ord om de nye folk Heggheim, Cappis, Greve og Tshiembe, for det tog også deres forgængere et stykke tid for alvor at slå til i ligaen.

Transfermagt: 4
Det her kunne også sagtens være et femtal, for Brøndby har pengene til at købe spillere, hvis man vil. Det lover godt for Brøndbys fremtidige styrke på markedet, at man evnede at sælge Jesper Lindstrøm så relativt dyrt, for det giver større frihed til at hente dyrere, lovende spillere, hvis man kan se, at man et par år senere kan sælge dem med stor profit.

Sæsonen kort

Det så ud til at være helt ovre for Brøndby, da man efter landsholdspausen i oktober var ved at tabe hjemme til Vejle Boldklub.

Allan Sousa og Lukas Engel havde fået VB på 2-1, Brøndby spillede elendigt, og mesterholdet så ud til at få rigeligt at gøre med bare at komme i Top 6.

Men så greb Mikael Uhre og Christian Cappis ind og scorede to gange i de sidste 10 minutter, og derfra har Brøndby IF været Superligaens mest point-glubske mandskab.

Sommeren gik ikke som håbet med et strandet salg af Andreas Maxsø, der blev dumpet af russiske FK Rostov, efter at parterne var enige, Red Bull Salzburg slog stilsikkert de danske mestre i Champions League-kvalifikationen, og Brøndby kunne ikke følge med som useedet i Europa League.

Men det flotte comeback i ligaen og FCK og FCM’s pointtab betyder, at efteråret er bestået og mere til, og skulle det lykkes at holde på Uhre og Maxsø i forårssæsonen, kan man ikke ignorere Brøndby i guldkampen mod de to langt rigere FC-klubber.





LIVE

LIVE: Forlænger med dansk stortalent

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Han er førende til at erstatte Hjulmand

De overvejer Christian Eriksen

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Stjerner gav klar besked til Eriksen



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser: Det er latterligt!

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Her er de tidligere vindere af Forårets Profil

Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?