SL-dommen: Til skræk og advarsel i dansk fodbold

Serie: Sjældent er et Superliga-hold dykket så kraftigt efter at have fået en pengestærk ejer. Her er vores karakterbog og vurdering af SønderjyskE’s efterår.



Superliga-efteråret er spillet færdig, vi har fundet de fire hold til pokalsemifinalerne, og de danske klubbers europæiske skæbne er også ved at være beseglet.

Tipsbladet stiller skarpt på de 12 Superliga-klubbers efterårssæson.

Superliga: 11. plads, 11-33 i målscore, 10 point
Seks point op til redning, 15 point op til Top 6
Europa: Har SønderjyskE ikke spillet i denne sæson
Pokal: Er i semifinalen i foråret
Efterårets overraskelse: At man kan bruge så relativt mange penge på offensive spillere og kun få 11 scoringer i 17 kampe ud af det.
Efterårets højdepunkt: Det må være pokalsejren i Århus.
Efterårets nedtur: Den totale ydmygelse mod Silkeborg, der vandt 6-0 i Haderslev.
Bedste comeback: Simon Poulsen på trænerbænken? Der er ikke meget at glæde sig over for SønderjyskE.
Efterårets nye spiller: Måske Emil Kornvig? Barren er lav.

Efteråret i tal
Topscorer i alle turneringer: Abdulrahman Taiwo (5)
Afslutninger inden for rammen: 63 (10)
Afslutninger imod inden for rammen: 87 (9)
Boldbesiddelse: 46,2% (10)
Anvendte spillere i Superligaen: 26 (Delt-4)
Gennemsnitsalder: 26 år og 39 dage (10)

(Tallet i parentesen er placering i den kategori i Superligaen. Minus målstatikken er tallene kun for Superligaen)

Hvad siger tallene
At SønderjyskE kommer frem til få chancer, og at man er dårlig til at omsætte disse chancer til mål. Et tal, der ikke står her, er aktioner omkring presspillet. Her har SønderjyskE været mere aktiv end tidligere, men det har ikke hjulpet noget som helst i spillet, tværtimod.

Karakterbogen (0-6 bolde)

Resultater: 1
10 point i 17 kampe er slet ikke nok, når man har været i Superligaen siden 2008 og har skruet op for spillerbudgettet.

Cheftræneren: 2
Michael Boris mente det godt, men der var slet ikke sammenhæng mellem forsøget på at gøre SønderjyskE til et moderne preshold, spillermaterialet og resultaterne. Simon Poulsen forsøgte at gå tilbage til velkendte fighterdyder, men det var ikke meget, han kunne nå at redde.

Truppen: 2
Nogle af de nye navne var på papiret spændende, men summen af tilgange og ikke mindst afgange var, at SønderjyskE bevægede sig ud i en meget svær sæson med trup, der helt klart havde nedrykningspotentiale.

Efterårets transfers: 1
Det kan ikke være anderledes end en bundkarakter. Det lader ikke til, at der var nok forståelse for, hvilket niveau på nye spillere, der kræves for at spille med i og overleve i Superligaen, og flere vitale veteraner blev mere eller mindre foræret væk i fornyelsens og foryngelsens navn.

Transfermagt: 3
Potentielt er der jo mange penge og ressourcer til rådighed med en ejer, der også har Serie A-klubben Spezia. Men kan og vil man bruge pengene, og vil tilstrækkeligt gode spillere tage til en klub, der for alle andre end klubbens medarbejdere og truppen er soleklar favorit til at ryge i 1. division?


Sæsonen kort
Hvis man vil have en manual i, hvordan man forvandler et nogenlunde sikkert Superliga-hold til den største nedrykningsfavorit, skal man bare gøre, som SønderjyskE’s ejer og hans folk har gjort.

Ud med spillere, der har sikret klubben overlevelse, og ind med spillere, der som helhed mest har niveau til 1. division, fordi den ny ejer og hans stab i så stor grad undervurderer dansk fodbold og Superligaen.

På Tipsbladets redaktion hælder de fleste mod, at man trods Vejles katastrofe-efterår hellere ville have VB’s trup end SønderjyskE’s i forårets overlevelseskamp, og det siger noget om, hvor blodfattigt holdet har været i størstedelen af efteråret.

SønderjyskE har ikke skabt ret meget, angriberne kan næsten ikke score, og i forsøget på at blive et moderne preshold har man stort set torpederet egne overlevelseschancer for en stil, man ikke havde truppen til at overleve på i Superligaen.

Nu skal stumperne samles op i januar og i forårssæsonen, og med en meget heldig og dygtig hånd kan overlevelsen stadig sikres. Men nærmest alt skal gå rigtigt efter 15 måneder, hvor nærmest alt er gjort forkert.

Pokalturneringen er et lyspunkt med muligheden for en tredje finale i træk, men det kan altså ikke trække op, når situationen i ligaen er så alvorlig.





Absurd dansk scoring: Den kommer på YouTube




AVIS

Kæmpe lønnedgang – her er Eriksens løn i Wolfsburg

– En tabersag for Brøndby

I chok over dansk klub: ‘Fuldstændigt vanvittigt’

Vingegaard hårdere ramt end først fortalt

– Jeg kan ikke lide Højlund

Højlund fik drømmestart i Napoli

Slagter FCK: ‘Arrogant!’

Cooper-test i Brøndby – han ser vild ud!



INTERVIEW

‘Flere Wolfsburg-spillere bliver utilfredse nu’

Steve Cooper: ‘WOW – det var ikonisk’

Skidt nyt for FCM

Mads Emil Madsen:- Det sætter blodet i kog

Hård tid: ‘Kan tælles på én hånd’



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

‘Jonas Wind er på vej væk’

‘Dolberg bliver en kæmpe fiasko – skal vi vædde?’

Forpokker da, Grabara: Fælt drop koster dyrt

Stor hyldest til Birk: – Tak for to smukke år

LIVE: Gravesen blæst bagover: ‘Det er vanvid!’



Carsten V Jensen CV AGF Jacob Nielsen Lars Fournais TOPNYHED

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

– Jeg ville til enhver tid vælge Højlund

– De er ikke i nærheden af FCK og FCM

Kun Bayern-duo overgår Eriksen i Bundesligaen

– Kasper tog mange ting for personligt

Frygtelig debut for Postecoglou

Særlig detalje: Rasmus Højlund roses i Italien

Forbløffet over Victor Froholdt

Stor Pione Sisto-overraskelse

Modstandertræner dybt imponeret: Kæmpe transferkup

Barcelona var en mulighed for Christian Eriksen

Glad Mads Hermansen forgylder danske klubber

Her er et kombineret FCK- og Brøndby-hold



TOPNYHED

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

FCK-vikar: ‘Taktikken var den samme’

Legende: Han er en top, top manager!

– Det var en stor overraskelse for mig

Brutal kritik af Brøndby-boss

Reagerer på Eriksen-bombe: ‘Efterladt i mørket’

Lyndebut for Christian Eriksen?

Dansk monstertransfer: Potentialet er stort

Youssoufa Moukoko hylder Superliga-rival 

Udlejet FCM’er i drømmedebut – så udgik han skadet

Romere indtager Romagna

Silkeborg IF – OB

Tidligere Superliga-mysterie er tilbage i Europa

Absolut ikke i tvivl

Hvad har du ventet på, Vingegaard? Smadrer dem

Drømmedebut for Cooper – FCK mister vigtige point

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Vigtigt! Holger Rune sikrer en genial dansk start

Viborg FF – AGF

FCK må undvære Neestrup: ‘Jeg er helt rolig’

Sådan starter Brøndby og FC København i derbyet

Jacob Neestrup ude af derby – han afløser ham

Ny melding: Endnu en Vuelta-etape forkortes