SL-dommen: Var det et mål til guld og overlevelse?

Sjældent har et så overmatchet hold haft en så reel mulighed for at overleve i Superligaen. Her er vores karakterbog og vurdering af Vejles efterår.



Superliga-efteråret er spillet færdig, vi har fundet de fire hold til pokalsemifinalerne, og de danske klubbers europæiske skæbne er også beseglet.

Tipsbladet stiller skarpt på de 12 Superliga-klubbers efterårssæson.

Superliga:
12. plads, 16-41 i målscore, 9 point
Syv point op til redning, 16 point op til Top 6
Europa: Seneste kamp var 0-5 mod Real Betis 29. september 1998
Pokal: Er videre til semifinalen
Efterårets overraskelse: At man i et par af sejrene over blandt andre SønderjyskE faktisk lignede et ganske kompetent Superliga-hold.
Efterårets højdepunkt: Udligningen i sidste minut mod FC Midtjylland i sidste Superliga-runde.
Efterårets nedtur: Den totale kapitulation, de første tre måneder var.
Bedste comeback: Det var i kampen mod topholdet FC Midtjylland.
Efterårets nye spiller: Luka Djordjevic ser ud til at have en god målnæse, når han bliver sat i scene i front.

Efteråret i tal
Topscorer i alle turneringer: Allan Sousa (7)
Afslutninger inden for rammen: 60 (Delt-11)
Afslutninger imod inden for rammen: 113 (12)
Boldbesiddelse: 45,2% (11)
Anvendte spillere i Superligaen: 31 (1)
Gennemsnitsalder: 25 år og 171 dage (7)


(Tallet i parentesen er placering i den kategori i Superligaen. Minus målstatikken er tallene kun for Superligaen)

Hvad siger tallene
At Vejle i store dele af efteråret blev udspillet i en grad, vi sjældent ser i Superligaen. 31 anvendte spillere fortæller historien om de (for) flittige udskiftninger i transfervinduet i de første uger i sæsonen.

Karakterbogen (0-6 bolde)
Resultater: 1

Ni point i 17 kampe i Superligaen, selvom man har et flot spillerbudget. Det kan en dramatisk tur frem mod pokalsemifinalen ikke redde fra et et-tal, også fordi modstanderen var Hvidovre fra 1. division.

Cheftræneren: 3 (1)
Tallet i parentesen er til Carit Falch og den ansættelse, der set i dag gik helt skævt med en ambition om en ny og mere fremadrettet stil, der slet, slet ikke fungerede. Tretallet går til tiden med Peter Sørensen, der ikke har været overvældende med syv point i 12 kampe, men som trods alt har skabt noget struktur i et kaotisk Vejle-hold, så man langt fra tør afskrive en overlevelse i foråret.

Truppen: 2
Der er mange spillere at vælge mellem, og nok også for mange. Størstedelen af rygraden i holdet op i midten af banen blev udskiftet i sommer, og selvom der egentlig er en del spillere, man sagtens kunne se for sig i midten af Superligaen, har hverken truppen eller holdet på banen været velbalanceret defensivt eller offensivt. At karakteren ikke er lavere, skyldes potentialet i holdet, både blandt unge og ældre spillere.

Efterårets transfers: 1
Flere af navnene er jo udmærkede fodboldspillere, men 15 nye folk i sommer virker til at have været alt for mange, ligesom flere af spillerne ikke var i nærheden af at være i Superliga-kampform, da de kom til klubben. Det var heller ikke heldigt, at der ikke var en skudsikker afløser for Wahid Faghir klar, da han blev solgt på deadlinedag for et rekordbeløb til VfB Stuttgart.

Transfermagt: 3
Det er en klar fordel for Vejle, at man har vist en evne til også at få sendt spillere videre, der ikke slår til. Mon ikke Vejle har evnen og midlerne til at skifte ud og forstærke truppen i januar, og måske ikke mindst slanke en meget bred trup.


Sæsonen kort

Luka Djordjevic scorede et overtidsmål mod FC Midtjylland i sidste efterårsrunde, der kan vise sig at få stor betydning for Superliga-sæsonen.

Det efterlader FC Midtjylland med kun to point ned til FC København, og det sendte Vejle afsted til pokalkvartfinalerne mod Kolding og en hårdt tiltrængt juleferie med et vitalt point og noget positivt at samles om.

Og noget positivt har man så sandelig brug for i Vejle efter et rædsomt efterår, der fulgte et forår, der ikke var meget bedre målt på resultaterne.

Vejle måtte en håndfuld kampe inde i sæsonen skifte væk fra headhuntede Carit Falch og hans prisværdige forsøg på at gøre VB til et mere proaktivt hold, hvilket man overhovedet ikke havde truppen til.

Siden har Peter Sørensen forsøgt at træde vande og har, efter en gigantisk nedtur i midten af efteråret i to kampe mod Silkeborg og OB, fået mere form på Vejle-holdet, så det trods alt fremstår mere levedygtigt, selvom det sandt for dyden stadig er en klar nedrykningsfavorit, vi har med at gøre.

Pokalturneringen bød på sikker passage mod naboen Kolding og dermed to semifinaler i foråret, så VB er ikke helt fortabt, selvom oddsene er mod de rødblusede.



Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Lothar Matthaüs storroser dansker

Dommerekspert: Det giver ingen mening

Brøndbys store karantænemareridt

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Køber sig ind i dansk klub

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

– Det er fuldkommen meningsløst

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

– Vi tror på et godt resultat

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– De skal skille sig af med ham!

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Thomas Frank afviser at tale om det

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Bayern München sejrer over Sporting CP

Tænker ikke på Danmarks landshold

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’