Det gør ondt at rykke ud af landets bedste række, da der er færre indtægter, og derfor skal truppen også justeres til i Haderslev-klubben SønderjyskE.
Her oplyses det på klubbens hjemmeside, at 10 spillere får farvelblomster i forbindelse med lørdagens opgør mod Viborg FF.
Det er ikke udelukket, at alle 10 også forlader klubben, da en enkelt eller to – som sportsdirektør Esben Hansen forklarer det – kan få nye aftaler, men sikkert er det altså, at en større del af de 10 siger farvel.
De 10 er:
Stefan Gartenmann, Rilwan Hassan, Lawrence Thomas, Benjamin Schubert, Lasse Haysen, Faris Moumbagna, Daniel Prosser, Emil Holm, Emil Kornvig og Bubacarr Sanneh.
Gartenmann og Thomas forlader klubben, mens Holm allerede er blevet solgt til Spezia. Kornvig er lejet i netop Spezia og skal altså tilbage.
– Vi har ti kontraktudløb denne sommer, og vi skal naturligvis have sagt ordentligt farvel til dem alle, og derfor vil vi være rundhåndede med blomsterne til sæsonens sidste kamp. Vi kan endnu ikke udelukke, at en enkelt eller to også vil være i klubben efter sommerferien, men vi giver hellere en buket for meget end for lidt, siger Esben Hansen til klubbens hjemmeside og peger især på én mand, der har leveret stort i SønderjyskE:
– Alle spillerne fortjener en flot afsked på Sydbank Park, men jeg fornærmer næppe nogen, hvis jeg siger, at særligt Gartenmann fortjener en klapsalve af de helt store. Han har vokset sig stor og stærk i SønderjyskE og har spillet sig ind i top fem på klubbens All Time-liste med flest spillede kampe. Han har desværre karantæne her i den sidste kamp, men han skal alligevel hyldes efter lang og tro tjeneste i SønderjyskE.
SønderjyskE er i gang med sin 14. sæson i Superligaen i træk, men det bliver altså også den sidste i denne omgang.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
‘Er den største Bournemouth-fan’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Fortryder FC Barcelona-transfer
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TRANSFER
Dansk landsholdsspiller på blokken i Dortmund
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
Neymar er tilbage
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
MEDIE
