Det gør ondt at rykke ud af landets bedste række, da der er færre indtægter, og derfor skal truppen også justeres til i Haderslev-klubben SønderjyskE.
Her oplyses det på klubbens hjemmeside, at 10 spillere får farvelblomster i forbindelse med lørdagens opgør mod Viborg FF.
Det er ikke udelukket, at alle 10 også forlader klubben, da en enkelt eller to – som sportsdirektør Esben Hansen forklarer det – kan få nye aftaler, men sikkert er det altså, at en større del af de 10 siger farvel.
De 10 er:
Stefan Gartenmann, Rilwan Hassan, Lawrence Thomas, Benjamin Schubert, Lasse Haysen, Faris Moumbagna, Daniel Prosser, Emil Holm, Emil Kornvig og Bubacarr Sanneh.
Gartenmann og Thomas forlader klubben, mens Holm allerede er blevet solgt til Spezia. Kornvig er lejet i netop Spezia og skal altså tilbage.
– Vi har ti kontraktudløb denne sommer, og vi skal naturligvis have sagt ordentligt farvel til dem alle, og derfor vil vi være rundhåndede med blomsterne til sæsonens sidste kamp. Vi kan endnu ikke udelukke, at en enkelt eller to også vil være i klubben efter sommerferien, men vi giver hellere en buket for meget end for lidt, siger Esben Hansen til klubbens hjemmeside og peger især på én mand, der har leveret stort i SønderjyskE:
– Alle spillerne fortjener en flot afsked på Sydbank Park, men jeg fornærmer næppe nogen, hvis jeg siger, at særligt Gartenmann fortjener en klapsalve af de helt store. Han har vokset sig stor og stærk i SønderjyskE og har spillet sig ind i top fem på klubbens All Time-liste med flest spillede kampe. Han har desværre karantæne her i den sidste kamp, men han skal alligevel hyldes efter lang og tro tjeneste i SønderjyskE.
SønderjyskE er i gang med sin 14. sæson i Superligaen i træk, men det bliver altså også den sidste i denne omgang.
LIVE
LIVE: Brøndby får 20-årig spiller tilbage
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
AGF køber dansk profil
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
MEDIE
