SL-klub giver farvel-blomster til 10 spillere

Der er 10 spillere med kontraktudløb, der alle får blomster lørdag, selv om måske en eller to kan fortsætte i klubben.



Det gør ondt at rykke ud af landets bedste række, da der er færre indtægter, og derfor skal truppen også justeres til i Haderslev-klubben SønderjyskE.

Her oplyses det på klubbens hjemmeside, at 10 spillere får farvelblomster i forbindelse med lørdagens opgør mod Viborg FF.

Det er ikke udelukket, at alle 10 også forlader klubben, da en enkelt eller to – som sportsdirektør Esben Hansen forklarer det – kan få nye aftaler, men sikkert er det altså, at en større del af de 10 siger farvel. 

De 10 er:

Stefan Gartenmann, Rilwan Hassan, Lawrence Thomas, Benjamin Schubert, Lasse Haysen, Faris Moumbagna, Daniel Prosser, Emil Holm, Emil Kornvig og Bubacarr Sanneh.

Gartenmann og Thomas forlader klubben, mens Holm allerede er blevet solgt til Spezia. Kornvig er lejet i netop Spezia og skal altså tilbage.

– Vi har ti kontraktudløb denne sommer, og vi skal naturligvis have sagt ordentligt farvel til dem alle, og derfor vil vi være rundhåndede med blomsterne til sæsonens sidste kamp. Vi kan endnu ikke udelukke, at en enkelt eller to også vil være i klubben efter sommerferien, men vi giver hellere en buket for meget end for lidt, siger Esben Hansen til klubbens hjemmeside og peger især på én mand, der har leveret stort i SønderjyskE:

– Alle spillerne fortjener en flot afsked på Sydbank Park, men jeg fornærmer næppe nogen, hvis jeg siger, at særligt Gartenmann fortjener en klapsalve af de helt store. Han har vokset sig stor og stærk i SønderjyskE og har spillet sig ind i top fem på klubbens All Time-liste med flest spillede kampe. Han har desværre karantæne her i den sidste kamp, men han skal alligevel hyldes efter lang og tro tjeneste i SønderjyskE.

SønderjyskE er i gang med sin 14. sæson i Superligaen i træk, men det bliver altså også den sidste i denne omgang.





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Arsenal vinder Premier League

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: De er færdige i Randers

Napoli-chok på vej

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

AGF jagter hollandsk talent

Lyon forhandler med dansk profil

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Snart sker det

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Thomas Delaney teaser

Jess Thorup indlagt

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Neestrup jagtes af storklub

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Hold nu op – han er en kæmpe chef!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Neymar er tilbage