SL-komet kåret som månedens unge spiller i marts

FC Nordsjællands blot 16-årige nordmand, Andreas Schjelderup, er af 3F Superligas Ekspertpanel blevet kåret til Månedens Unge Spiller i marts.



Ødegaard, Sørloth og Haaland får muligvis snart en ny lejekammerat på det norske landshold.

I Superligaen løber endnu et stort norsk talent nemlig rundt, og i den sidste spillerunde gjorde han for alvor opmærksom på sig selv.

Med to mål var han afgørende for FC Nordsjællands avancement i top seks og en plads i Mesterskabsslutspillet, og det har været stærkt medvirkende til, at han er kåret til månedens unge spiller i Superligaen i marts.

Runden inden scorede han direkte på et frispark mod Lyngby i en alder af kun 16 år og 284. Dermed er han den yngste FC Nordsjælland spiller nogensinde til at få netmaskerne til blafre i Superliga-regi.

Kun tre spillere – Jeppe Kjær fra AC Horsens (16 år og 129 dage), Mads Beierholm fra Vejle Boldklub (16 år og 263 dage) og Kenneth Zohore fra F.C. København (16 år og 272 dage) – var yngre da de første gang fik netmaskerne til at blafre i den bedste danske fodboldrække.

3F Superligas ‘Månedens Unge Spiller’ Ekspertpanel består af Ole Bjur, Flemming Berg, Francis Dickoh, Sebastian Stanbury, Jonas Hebo, Peter Piil og Kenneth Emil Petersen der alle følger 3F Superliga tæt. FC Nordsjælland kometen får fine ord med på vejen af Hebo og Stanbury:

– Da det var vigtigst for de hold omkring top 6 stregen, stemplede han ind i Kamaldeens fravær og afgjorde det til sidst oveni en allerede god og afgørende marts måned, siger Jonas Hebo til Superliga.dk, hvor Sebastian Stanbury tilføjer.

– Nogle gange skal man bare huske at belønne det ekstraordinære. Andreas Schjelderup har ikke leveret et stabilt, højt niveau over samtlige minutter i marts, men når en 16-årig scorer tre så sublime mål og sparker sin klub i Mesterskabsspillet; ja så er det et ganske særligt øjeblik i vores lille 3F Superliga, og det vil jeg gerne markere med topkarakter.

Andreas Schjelderup kan også prale med, at han har fundet vej til Månedens Hold. Mikael Uhre er i øvrigt kåret som månedens spiller i Marts.

Månedens hold ser således ud (4-4-2):

Peter Vindahl (FCN) – Tobias Mølgaard (VB), Stefan Gartenmann (SJE), Andreas Maxsø (BIF), Jakob Ahlmann (AaB) – Gift Links (AGF), Emil Kornvig (LBK), Jesper Lindstrøm (BIF), Andreas Schjelderup (FCN) – Emil Nielsen (LBK), Mikael Uhre (BIF)







LIVE

TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Laudrup stopper på TV 2

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

– Schwartau-handel giver ingen mening

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Jagter stor Liverpool-stjerne



LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Afviser monsterbud på Simsir

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Australien – Egypten

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Crazy transfer: City køber Anderson

Tullberg teaser for transfer

Spanien – Østrig

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Steve Cooper med stor beslutning



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

AGF-scoop: Hijackede transfer

Portugal – Kroatien