– Roony er en knægt med selvtillid. Knægten kan jo ikke forstå, at han ikke spiller en kamp som i dag. Han mener selv, at han er født til at afgøre en kamp som den, vi spiller i dag. Det kan man se, når han kommer ind fra bænken, og han tør sige det til træneren. Jeg er så glad på hans vegne for, at det ender med at være ham.
At FC Københavns cheftræner Jacob Neestrup roste Roony Bardghji efter den dramatiske 4-3-sejr over Manchester United var ikke uventet.
Men også uden for FC København lyser Roony Bardghji op.
Den 18-årige FCK-spiller og svenske U/21-landsholdsspiller fylder af gode grunde i disse dage: Kontrakten med FC København udløber om 23 måneder, og forlænges den ikke, er det indlysende, at FCK vil være interesseret i et salg i år.
Og det tidligere Malmö-talent skaber også bølger i Sverige.
FC Midtjyllands Kristoffer Olsson er fast mand på Sveriges landshold.

Forventningen i Sverige er, at Bardghji snart dukker op på A-landsholdet, og Olsson er spændt på at følge den et årti yngre landsmand.
– Det er Bardghji og Lucas Bergvall (fra Djurgården), man taler om i Sverige som de næste store talenter. Men Roony har virkelig bevist, hvad han kan. Og alt, jeg har set og hørt omkring ham, er, at han er ekstremt god til at bevare jordforbindelsen. Det taler i den grad for, at han får en fantastisk karriere, siger Kristoffer Olsson til Tipsbladet.
– Som Viktor Claesson fortæller, arbejder Bardghji hårdt hver eneste dag. Han har en meget lys fremtid foran sig. Så ser vi, om det er til sommer, der skal ske noget, eller hvordan det udvikler sig. Det bliver spændende at se, hvad næste skridt bliver. Også for det svenske landshold, siger Kristoffer Olsson.
– Han spiller jo på et hold, der gik videre i Champions League, og som ligger i toppen. Det bliver spændende at følge ham.
Sverige får inden for kort tid en ny landstræner, efter Janne Andersson stoppede i november oven på landsholdets mislykkede forsøg på at komme til EM 2024.
Roony Bardghji har spillet 72 kampe for FC København og scoret 16 mål undervejs.
FC Midtjylland og FC Københavns mødes i en højspændt topkamp i Herning 1. marts.
Læs om de faktorer, der er på spil i afgørelsen af Roony Bardghjis fremtid her.
LIVE
TransferLIVE: Jagter Real Madrid-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
Deadline overskredet: FC København melder ud
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
OPTAKT
Argentina – Algeriet
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
OPTAKT
Frankrig – Senegal
Her er Tunesiens nye VM-træner
OPTAKT
Irak – Norge
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
MEDIE