Rival hylder Roony Bardghji: Har bevist sig

FCM's Kristoffer Olsson ser et stort lys i landsmanden Roony Bardghji i FC København.



– Roony er en knægt med selvtillid. Knægten kan jo ikke forstå, at han ikke spiller en kamp som i dag. Han mener selv, at han er født til at afgøre en kamp som den, vi spiller i dag. Det kan man se, når han kommer ind fra bænken, og han tør sige det til træneren. Jeg er så glad på hans vegne for, at det ender med at være ham.

At FC Københavns cheftræner Jacob Neestrup roste Roony Bardghji efter den dramatiske 4-3-sejr over Manchester United var ikke uventet.

Men også uden for FC København lyser Roony Bardghji op.

Den 18-årige FCK-spiller og svenske U/21-landsholdsspiller fylder af gode grunde i disse dage: Kontrakten med FC København udløber om 23 måneder, og forlænges den ikke, er det indlysende, at FCK vil være interesseret i et salg i år.

Og det tidligere Malmö-talent skaber også bølger i Sverige.

FC Midtjyllands Kristoffer Olsson er fast mand på Sveriges landshold.

228600

Forventningen i Sverige er, at Bardghji snart dukker op på A-landsholdet, og Olsson er spændt på at følge den et årti yngre landsmand.

– Det er Bardghji og Lucas Bergvall (fra Djurgården), man taler om i Sverige som de næste store talenter. Men Roony har virkelig bevist, hvad han kan. Og alt, jeg har set og hørt omkring ham, er, at han er ekstremt god til at bevare jordforbindelsen. Det taler i den grad for, at han får en fantastisk karriere, siger Kristoffer Olsson til Tipsbladet.

– Som Viktor Claesson fortæller, arbejder Bardghji hårdt hver eneste dag. Han har en meget lys fremtid foran sig. Så ser vi, om det er til sommer, der skal ske noget, eller hvordan det udvikler sig. Det bliver spændende at se, hvad næste skridt bliver. Også for det svenske landshold, siger Kristoffer Olsson.

– Han spiller jo på et hold, der gik videre i Champions League, og som ligger i toppen. Det bliver spændende at følge ham.

Sverige får inden for kort tid en ny landstræner, efter Janne Andersson stoppede i november oven på landsholdets mislykkede forsøg på at komme til EM 2024.

Roony Bardghji har spillet 72 kampe for FC København og scoret 16 mål undervejs.

FC Midtjylland og FC Københavns mødes i en højspændt topkamp i Herning 1. marts.

Læs om de faktorer, der er på spil i afgørelsen af Roony Bardghjis fremtid her.







LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

De er interesseret i Christian Eriksen

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kan sikre millioner til AGF

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Forlader AGF – her er hans nye klub

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

De er færdige i 1. division

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

– Ja, der var dialog med Brøndby

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax