Der er bare afviklet to runder i dansk fodbolds bedste række, men der er sket meget allerede. I forhold til sidst er Viktor Fischer fortid i Superligaen, AGF færdig i Europa, og FC Midtjylland er klar til et europæisk gruppespil.
Her er, hvad vi søger svar på i runden.
Kan vi få nogle sejre?
I seneste Superliga-runde kastede seks kampe bare én sejr af sig. Det var også rundens første, hvor FC Midtjylland vandt 1-0 i Aalborg. De resterende fem endte uden vinder. Samtidig var der bare seks mål i runden, så vi kan med rette spørge, om vi kan få nogle sejre og nogle mål.
Superligaen ser tæt ud i denne sæson, hvor oprykkerne Silkeborg og Viborg har masser af kvalitet og ikke har tabt kampe i de første to runder.
Kan AGF rejse sig efter kæmpe fiasko?
AGF’s europæiske eventyr blev for anden sæson i træk kort, da aarhusianerne torsdag aften spillede 1-1 hjemme mod nordirske Larne. Det var ikke nok, efter man tabte med 1-2 i Nordirland.
Der var lidt pil ned for AGF i mesterskabsspillet, og i denne sæson har man indledt med to gange uafgjort i Superligaen og et skuffende europæisk exit. Nogle af bekymringerne i AGF består i, at man slet ikke skaber nok chancer. Fra åbent spil er det næsten intet, der skabes, og så er det selvsagt svært at vinde fodboldkampe.
Næste opgave er ærkerivalerne fra Randers.
Kan Viborg fortsætte takterne og tæve rivalerne?
De har indledt denne sæson i Superligaen med fire point efter to meget svære udekamp. Først vendte man 0-1 til 2-1 mod FC Nordsjælland, og siden spillede man 1-1 ude mod Brøndby. Imponerende start for Viborg, der nu spiller sin første hjemmekamp i denne sæson.
Den kamp er mod ærkerivalerne fra FC Midtjylland.
Der er ingen tvivl om, at de to klubber ikke bryder sig om hinanden, og spørgsmålet er, om Viborg kan udnytte, at Bo Henriksens tropper har 120 minutters fodbold i benene fra midtugeopgøret mod Celtic.
Spændende bliver kampen med sikkerhed.
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Elfenbenskysten – Ecuador
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Sverige – Tunesien
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
OPTAKT
Saudi-Arabien – Uruguay
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
OPTAKT
Belgien – Egypten
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
MEDIE
