Der er bare afviklet to runder i dansk fodbolds bedste række, men der er sket meget allerede. I forhold til sidst er Viktor Fischer fortid i Superligaen, AGF færdig i Europa, og FC Midtjylland er klar til et europæisk gruppespil.
Her er, hvad vi søger svar på i runden.
Kan vi få nogle sejre?
I seneste Superliga-runde kastede seks kampe bare én sejr af sig. Det var også rundens første, hvor FC Midtjylland vandt 1-0 i Aalborg. De resterende fem endte uden vinder. Samtidig var der bare seks mål i runden, så vi kan med rette spørge, om vi kan få nogle sejre og nogle mål.
Superligaen ser tæt ud i denne sæson, hvor oprykkerne Silkeborg og Viborg har masser af kvalitet og ikke har tabt kampe i de første to runder.
Kan AGF rejse sig efter kæmpe fiasko?
AGF’s europæiske eventyr blev for anden sæson i træk kort, da aarhusianerne torsdag aften spillede 1-1 hjemme mod nordirske Larne. Det var ikke nok, efter man tabte med 1-2 i Nordirland.
Der var lidt pil ned for AGF i mesterskabsspillet, og i denne sæson har man indledt med to gange uafgjort i Superligaen og et skuffende europæisk exit. Nogle af bekymringerne i AGF består i, at man slet ikke skaber nok chancer. Fra åbent spil er det næsten intet, der skabes, og så er det selvsagt svært at vinde fodboldkampe.
Næste opgave er ærkerivalerne fra Randers.
Kan Viborg fortsætte takterne og tæve rivalerne?
De har indledt denne sæson i Superligaen med fire point efter to meget svære udekamp. Først vendte man 0-1 til 2-1 mod FC Nordsjælland, og siden spillede man 1-1 ude mod Brøndby. Imponerende start for Viborg, der nu spiller sin første hjemmekamp i denne sæson.
Den kamp er mod ærkerivalerne fra FC Midtjylland.
Der er ingen tvivl om, at de to klubber ikke bryder sig om hinanden, og spørgsmålet er, om Viborg kan udnytte, at Bo Henriksens tropper har 120 minutters fodbold i benene fra midtugeopgøret mod Celtic.
Spændende bliver kampen med sikkerhed.
LIVE
TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
MEDIE
Overraskende skifte lurer
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
Superliga-stjerne udtaget til VM
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Grønbæk hylder dansker
INTERVIEW
