SL-stjerne udsat for racisme: Nu reagerer AGF

Superliga-stjernen Tosin Kehinde fra Randers FC er blevet udsat for racisme på Instagram, og nu reagerer AGF.



Søndag slog Randers FC AGF med 1-0 i Superligaen, og dermed trak kronjyderne sig fra opgøret mod ærkerivalerne med de tre point. Ikke nok med de tre point – nu har man også håneretten.

Men efterfølgende har Randers’ offensive es Tosin Kehinde skullet stå model til angriber på sociale medier. I disse tider er tonen på sociale medier et tema flere steder i verden – blandt andet kunne Steve Bruce i kølvandet på sit farvel til Newcastle United fortælle, at han var blevet kaldt alverdens ting – blandt andet et udueligt og tykt kålhoved.

Tosin Kehinde har på sin Instagram-konto delt, hvordan flere brugere ytrer sig racistisk mod ham i forbindelse med et opslag, han har lavet efter sejren over AGF.

Det har fået Mikael Anderson fra AGF til på Twitter at gå i rette med de racistiske kommentarer, og også AGF tager nu afstand.

– Anderson har helt ret. Der er ingen plads til racisme i fodbold, og AGF beklager disse kommentarer til Tosin Kehinde – de hører ingen steder hjemme. Alle, der spreder racisme og had, er ikke velkommen – hverken på vores digitale platforme eller i Ceres Park. Stop det!

Det er langt fra den første Superliga-spiller, der har gjort opmærksom på racisme i dansk fodbold. FC Midtjyllands australier, Awer Mabil, fortalte for ldit mere end et år siden, at han ofte oplever racisme. Den historie kan du læse her.

Flere AGF-supportere har i øvrigt efterfølgende sendt støttende ord til Tosin Kehinde på det opslag, hvor de racistiske kommentarer ikke længere fremgår.





LIVE

LIVE: FC København præsenterer særlig trøje

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Andreas Christensen afviser tilbud



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Den største genistreg i Superligaen?

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske