SL-stjerne udsat for racisme: Nu reagerer AGF

Superliga-stjernen Tosin Kehinde fra Randers FC er blevet udsat for racisme på Instagram, og nu reagerer AGF.



Søndag slog Randers FC AGF med 1-0 i Superligaen, og dermed trak kronjyderne sig fra opgøret mod ærkerivalerne med de tre point. Ikke nok med de tre point – nu har man også håneretten.

Men efterfølgende har Randers’ offensive es Tosin Kehinde skullet stå model til angriber på sociale medier. I disse tider er tonen på sociale medier et tema flere steder i verden – blandt andet kunne Steve Bruce i kølvandet på sit farvel til Newcastle United fortælle, at han var blevet kaldt alverdens ting – blandt andet et udueligt og tykt kålhoved.

Tosin Kehinde har på sin Instagram-konto delt, hvordan flere brugere ytrer sig racistisk mod ham i forbindelse med et opslag, han har lavet efter sejren over AGF.

Det har fået Mikael Anderson fra AGF til på Twitter at gå i rette med de racistiske kommentarer, og også AGF tager nu afstand.

– Anderson har helt ret. Der er ingen plads til racisme i fodbold, og AGF beklager disse kommentarer til Tosin Kehinde – de hører ingen steder hjemme. Alle, der spreder racisme og had, er ikke velkommen – hverken på vores digitale platforme eller i Ceres Park. Stop det!

Det er langt fra den første Superliga-spiller, der har gjort opmærksom på racisme i dansk fodbold. FC Midtjyllands australier, Awer Mabil, fortalte for ldit mere end et år siden, at han ofte oplever racisme. Den historie kan du læse her.

Flere AGF-supportere har i øvrigt efterfølgende sendt støttende ord til Tosin Kehinde på det opslag, hvor de racistiske kommentarer ikke længere fremgår.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Martin Jørgensen lander nyt job

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Horsens kommer tættere på oprykning

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Delaney afslører dialog

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Tottenham jagter choktransfer

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Raser over Brian Riemer-interview

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse