Søndag slog Randers FC AGF med 1-0 i Superligaen, og dermed trak kronjyderne sig fra opgøret mod ærkerivalerne med de tre point. Ikke nok med de tre point – nu har man også håneretten.
Men efterfølgende har Randers’ offensive es Tosin Kehinde skullet stå model til angriber på sociale medier. I disse tider er tonen på sociale medier et tema flere steder i verden – blandt andet kunne Steve Bruce i kølvandet på sit farvel til Newcastle United fortælle, at han var blevet kaldt alverdens ting – blandt andet et udueligt og tykt kålhoved.
Tosin Kehinde har på sin Instagram-konto delt, hvordan flere brugere ytrer sig racistisk mod ham i forbindelse med et opslag, han har lavet efter sejren over AGF.
Det har fået Mikael Anderson fra AGF til på Twitter at gå i rette med de racistiske kommentarer, og også AGF tager nu afstand.
– Anderson har helt ret. Der er ingen plads til racisme i fodbold, og AGF beklager disse kommentarer til Tosin Kehinde – de hører ingen steder hjemme. Alle, der spreder racisme og had, er ikke velkommen – hverken på vores digitale platforme eller i Ceres Park. Stop det!
Anderson har helt ret ⬇️ Der er ingen plads til racisme i fodbold og AGF beklager disse kommentarer til Tosin Kehinde – de hører ingen steder hjemme. Alle der spreder racisme og had er ikke velkommen – hverken på vores digitale platforme eller i Ceres Park. Stop det! 🛑#ksdh https://t.co/ssK4GA6ANz
— AGF (@AGFFodbold) October 27, 2021
Det er langt fra den første Superliga-spiller, der har gjort opmærksom på racisme i dansk fodbold. FC Midtjyllands australier, Awer Mabil, fortalte for ldit mere end et år siden, at han ofte oplever racisme. Den historie kan du læse her.
Flere AGF-supportere har i øvrigt efterfølgende sendt støttende ord til Tosin Kehinde på det opslag, hvor de racistiske kommentarer ikke længere fremgår.
LIVE
TransferLIVE: Er det prisen på Michael Olise?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
TOPNYHED
Engelsk legende storroser brandvarm dansker
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
Dommer ude af VM – nægtet adgang til USA
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
Danske klubber scorer millioner på VM
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
NYHEDER
