Søndag slog Randers FC AGF med 1-0 i Superligaen, og dermed trak kronjyderne sig fra opgøret mod ærkerivalerne med de tre point. Ikke nok med de tre point – nu har man også håneretten.
Men efterfølgende har Randers’ offensive es Tosin Kehinde skullet stå model til angriber på sociale medier. I disse tider er tonen på sociale medier et tema flere steder i verden – blandt andet kunne Steve Bruce i kølvandet på sit farvel til Newcastle United fortælle, at han var blevet kaldt alverdens ting – blandt andet et udueligt og tykt kålhoved.
Tosin Kehinde har på sin Instagram-konto delt, hvordan flere brugere ytrer sig racistisk mod ham i forbindelse med et opslag, han har lavet efter sejren over AGF.
Det har fået Mikael Anderson fra AGF til på Twitter at gå i rette med de racistiske kommentarer, og også AGF tager nu afstand.
– Anderson har helt ret. Der er ingen plads til racisme i fodbold, og AGF beklager disse kommentarer til Tosin Kehinde – de hører ingen steder hjemme. Alle, der spreder racisme og had, er ikke velkommen – hverken på vores digitale platforme eller i Ceres Park. Stop det!
Anderson har helt ret ⬇️ Der er ingen plads til racisme i fodbold og AGF beklager disse kommentarer til Tosin Kehinde – de hører ingen steder hjemme. Alle der spreder racisme og had er ikke velkommen – hverken på vores digitale platforme eller i Ceres Park. Stop det! 🛑#ksdh https://t.co/ssK4GA6ANz
— AGF (@AGFFodbold) October 27, 2021
Det er langt fra den første Superliga-spiller, der har gjort opmærksom på racisme i dansk fodbold. FC Midtjyllands australier, Awer Mabil, fortalte for ldit mere end et år siden, at han ofte oplever racisme. Den historie kan du læse her.
Flere AGF-supportere har i øvrigt efterfølgende sendt støttende ord til Tosin Kehinde på det opslag, hvor de racistiske kommentarer ikke længere fremgår.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
Magiske Messi slår til igen
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
OPTAKT
Randers FC – OB
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
NYHEDER
