SL-stortalent ramt: Jeg har mærket ensomheden

Det norske stortalent Sindre Walle Egeli har haft en svær tid i Danmark og FC Nordsjælland på grund af en skade.



En skade har sat en stopper for det norske stortalent Sindre Walle Egeli i en del af denne sæson.

Den nu 16-årige nordmand har haft det lidt svært siden skifte fra Sandefjord, og det skyldes en overbelastning i lysken, fortæller han til norsk Eurosport.

I sommer valgte han at skifte til FC Nordsjælland, selv om der også var interesse fra både FCK og PSV, men det har spillemæssigt været en blandet omgang. Han har leveret med 11 mål på U19-holdet, men på grund af skaden, har han bare spillet 13 kampe for FCN – og bare et opgør siden april.

Og det har også sat sine spor uden for kridtstregerne, hvor det har været en anelse svært, når man som ung kommer til et nyt land.

– Det er selvfølgelig meget kedeligt at være skadet. Og det kan man mærke, når man bor alene i udlandet, for her er ikke så meget at lave udenfor fodbolden. Det har været ekstra tungt. Men jeg skal bare være arbejde hårdt og se positivt på fremtiden, siger den 16-årige kantspiller til Eurosport.no.

Han fortæller, at han intet har at udsætte på tiden i FCN, hvor han nu er tilbage i træning. Han nyder træningen og miljøet, der er udviklende. 

Så det er uden for banen, at han har haft det svært.

– Ja, det lægger jeg ikke skjul på. Jeg har ofte mærket ensomheden. Det er hårdt at være 16 år og i en udenlandsk klub, siger stortalentet.

Selv om det personligt har været lidt svært, er han fast besluttet på at vise sit store talent og slå igennem i FCN. Og han mener da også, at han er tæt på at være omkring førsteholdet i den norske klub.







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

AGF køber dansk profil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Dansk træner vinder stor pris

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Skal Iran til VM? Afholder møde om sagen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Bayern – PSG

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Millionregn over ‘PC’

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Afsløring: DBU-boss stopper



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tv-vært stopper på Viaplay

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’