SL-stortalent ramt: Jeg har mærket ensomheden

Det norske stortalent Sindre Walle Egeli har haft en svær tid i Danmark og FC Nordsjælland på grund af en skade.



En skade har sat en stopper for det norske stortalent Sindre Walle Egeli i en del af denne sæson.

Den nu 16-årige nordmand har haft det lidt svært siden skifte fra Sandefjord, og det skyldes en overbelastning i lysken, fortæller han til norsk Eurosport.

I sommer valgte han at skifte til FC Nordsjælland, selv om der også var interesse fra både FCK og PSV, men det har spillemæssigt været en blandet omgang. Han har leveret med 11 mål på U19-holdet, men på grund af skaden, har han bare spillet 13 kampe for FCN – og bare et opgør siden april.

Og det har også sat sine spor uden for kridtstregerne, hvor det har været en anelse svært, når man som ung kommer til et nyt land.

– Det er selvfølgelig meget kedeligt at være skadet. Og det kan man mærke, når man bor alene i udlandet, for her er ikke så meget at lave udenfor fodbolden. Det har været ekstra tungt. Men jeg skal bare være arbejde hårdt og se positivt på fremtiden, siger den 16-årige kantspiller til Eurosport.no.

Han fortæller, at han intet har at udsætte på tiden i FCN, hvor han nu er tilbage i træning. Han nyder træningen og miljøet, der er udviklende. 

Så det er uden for banen, at han har haft det svært.

– Ja, det lægger jeg ikke skjul på. Jeg har ofte mærket ensomheden. Det er hårdt at være 16 år og i en udenlandsk klub, siger stortalentet.

Selv om det personligt har været lidt svært, er han fast besluttet på at vise sit store talent og slå igennem i FCN. Og han mener da også, at han er tæt på at være omkring førsteholdet i den norske klub.





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Klar transfermelding

Denne klub drømmer om Højbjerg

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Østrig – Jordan

– Jeg er dybt chokeret og forundret



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AGF køber ham

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Kap Verde-helt: Drømmen gik i opfyldelse

Iran – New Zealand

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Irak – Norge

Kæmpe VM-sensation: Spanien storskuffer

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Elfenbenskysten straffer Ecuador