SL-stortalent ramt: Jeg har mærket ensomheden

Det norske stortalent Sindre Walle Egeli har haft en svær tid i Danmark og FC Nordsjælland på grund af en skade.



En skade har sat en stopper for det norske stortalent Sindre Walle Egeli i en del af denne sæson.

Den nu 16-årige nordmand har haft det lidt svært siden skifte fra Sandefjord, og det skyldes en overbelastning i lysken, fortæller han til norsk Eurosport.

I sommer valgte han at skifte til FC Nordsjælland, selv om der også var interesse fra både FCK og PSV, men det har spillemæssigt været en blandet omgang. Han har leveret med 11 mål på U19-holdet, men på grund af skaden, har han bare spillet 13 kampe for FCN – og bare et opgør siden april.

Og det har også sat sine spor uden for kridtstregerne, hvor det har været en anelse svært, når man som ung kommer til et nyt land.

– Det er selvfølgelig meget kedeligt at være skadet. Og det kan man mærke, når man bor alene i udlandet, for her er ikke så meget at lave udenfor fodbolden. Det har været ekstra tungt. Men jeg skal bare være arbejde hårdt og se positivt på fremtiden, siger den 16-årige kantspiller til Eurosport.no.

Han fortæller, at han intet har at udsætte på tiden i FCN, hvor han nu er tilbage i træning. Han nyder træningen og miljøet, der er udviklende. 

Så det er uden for banen, at han har haft det svært.

– Ja, det lægger jeg ikke skjul på. Jeg har ofte mærket ensomheden. Det er hårdt at være 16 år og i en udenlandsk klub, siger stortalentet.

Selv om det personligt har været lidt svært, er han fast besluttet på at vise sit store talent og slå igennem i FCN. Og han mener da også, at han er tæt på at være omkring førsteholdet i den norske klub.





Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’




LIVE

TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat

Brøndby tæt på ny forstærkning

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Spændende transfermelding om Maxsø

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei

Er han løsningen i AGF?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Derfor trækker FC København-transfer ud

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

England – Argentina

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Transferbombe i Manchester United

Begejstret for Jacob Neestrup

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

17-årig som starter? ‘Super spændende’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De har spurgt på Gustav Isaksen

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Stortalent skriver under med FC Midtjylland