SL-topscorer var hårdt plaget af sygdom i sommer

Superliga-topscorer Andreas Schjelderup har fået en forrygende start på denne sæson, men der var ikke meget, der tydede på, at det var sådan, det skulle gå, da han i sommer tabte en del kilo på grund af sygdom.



Han er bare 18 år, men han har været toneangivende for FC Nordsjælland, er aktuelt Superliga-topscorer og spås et salg på over 100 millioner kroner, når han en dag forlader Superligaen.

Men det er lidt af en kontrast i forhold til det, han kommer fra, norske Andreas Schjelderup.

For sidste sæson var ikke specielt god for det norske talent, der havde svært ved at finde rytmen og gøre en forskel, og da han samtidig brugte sommeren på at være syg, var der ikke meget, der tydede på, at han skulle brage igennem i dette efterår.

Men det har han gjort for Superligaens førerhold, FC Nordsjælland, der mandag slog Randers FC og dermed cementerede førstepladsen.

Den norske offensivspiller var nemlig ret syg i løbet af sommeren, hvor FCN var ved at forberede sig til denne sæson.

– Jeg kom skidt ud til denne sæson på grund af sygdom i sæsonopstarten. Jeg mistede en del kilo og følte, at jeg havde et eftersløb, men jeg er kommet tilbage på det niveau, jeg skal være på. Det er gået rigtig godt på banen for mig og holdet. Vi har været solide, og det gør, at jeg kan præstere, siger Andreas Schjelderup til Nettavisen.no.

Andreas Schjelderups præstationer i denne sæson har også bragt den norske landstræner Ståle Solbakken forbi Danmark.

– Jeg fik det at vide efter kampen, og det er selvfølgelig fedt, at A-landstræneren kommer og ser mig. Jeg ved ikke, hvorfor han var der, så det kan jo også være, at han bare ville se en topkamp i Danmark, siger Schjelderup, der scorede i det opgør mod FCK, som Solbakken så.

Den 18-årige Schjelderup scorede to gange mod Randers FC mandag – han står nu noteret for syv sæsonscoringer.





LIVE: FCM starter inde med stjernerne




LIVE

TransferLIVE: Modric tager stor beslutning

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Her kan du se FC Polissya mod FC København

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

LIVE: FCM starter inde med stjernerne

Her kan du se de danske hold i Europa



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

‘FC København er Danmarks gigant’

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

LIVE: FCK på svær opgave i Conference League

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

FC København – Lyngby BK

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby-flop: De henter Carl Björk

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

AC Horsens – FC Nordsjælland