SL-topscorer var hårdt plaget af sygdom i sommer

Superliga-topscorer Andreas Schjelderup har fået en forrygende start på denne sæson, men der var ikke meget, der tydede på, at det var sådan, det skulle gå, da han i sommer tabte en del kilo på grund af sygdom.



Han er bare 18 år, men han har været toneangivende for FC Nordsjælland, er aktuelt Superliga-topscorer og spås et salg på over 100 millioner kroner, når han en dag forlader Superligaen.

Men det er lidt af en kontrast i forhold til det, han kommer fra, norske Andreas Schjelderup.

For sidste sæson var ikke specielt god for det norske talent, der havde svært ved at finde rytmen og gøre en forskel, og da han samtidig brugte sommeren på at være syg, var der ikke meget, der tydede på, at han skulle brage igennem i dette efterår.

Men det har han gjort for Superligaens førerhold, FC Nordsjælland, der mandag slog Randers FC og dermed cementerede førstepladsen.

Den norske offensivspiller var nemlig ret syg i løbet af sommeren, hvor FCN var ved at forberede sig til denne sæson.

– Jeg kom skidt ud til denne sæson på grund af sygdom i sæsonopstarten. Jeg mistede en del kilo og følte, at jeg havde et eftersløb, men jeg er kommet tilbage på det niveau, jeg skal være på. Det er gået rigtig godt på banen for mig og holdet. Vi har været solide, og det gør, at jeg kan præstere, siger Andreas Schjelderup til Nettavisen.no.

Andreas Schjelderups præstationer i denne sæson har også bragt den norske landstræner Ståle Solbakken forbi Danmark.

– Jeg fik det at vide efter kampen, og det er selvfølgelig fedt, at A-landstræneren kommer og ser mig. Jeg ved ikke, hvorfor han var der, så det kan jo også være, at han bare ville se en topkamp i Danmark, siger Schjelderup, der scorede i det opgør mod FCK, som Solbakken så.

Den 18-årige Schjelderup scorede to gange mod Randers FC mandag – han står nu noteret for syv sæsonscoringer.







LIVE

TransferLIVE: Gratis stjerne tæt på storklub

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

FCK misser landsholdsspiller

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub



INTERVIEW

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Vil lokke superstjerne med monsterløn

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Superliga-LIVE: Han må være en glad debutant!

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bayern München på plads til Superliga-brag

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Randers FC – Silkeborg IF

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Gaveregn over FC Midtjylland

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

En vild energibombe er kommet til Superligaen