En professionel fodboldspiller, der har siddet varetægtsfængslet i tre en halv uge, skal løslades.
Det har en dommer ved Københavns Byret tirsdag bestemt.
Men selv om kendelsen er afsagt tirsdag eftermiddag, kommer atleten ikke på fri fod med det samme.
Anklageren har nemlig valgt at kære kendelsen om løsladelse til landsretten, og dommeren har besluttet, at det sker med opsættende virkning.
Det vil sige, at fodboldspilleren skal sidde fængslet, til landsretten har vurderet spørgsmålet. Det burde ske inden for de nærmeste dage.
Der var alene afsat et kvarter til retsmødet, hvor der skulle tages stilling til, om han fortsat skulle sidde varetægtsfængslet sigtet for overgreb og blufærdighedskrænkelser. Men retsmødet endte med at tage over en time.
Hvad der kom frem i løbet af den tid, er i det store uvist. Trods protester fra pressen valgte dommeren at lukke dørene på anmodning fra anklageren, og dermed blev pressen sendt uden for døren.
Det gjorde dommeren med henvisning til, at nogen ellers kunne blive udsat for en unødig krænkelse, hvis oplysningerne skulle gennemgås i et åbent retsmøde.
Anklageren indledte ellers med at sige, at sagen “for nuværende må anses som færdigefterforsket”.
I retsmødet ville hun opliste, hvad der er sket siden det seneste retsmøde, som fandt sted for ti dage siden, heriblandt skulle genafhøringer af de forurettede i sagen gennemgås.
Og særligt hvad angår en sigtelse om voldtægt ved anden seksuel omgang end samleje kan det ikke ske for åbne døre, uden at den forurettede vil blive krænket, mener retten.
Dermed forbliver det uvist en rum tid endnu, hvad der mere præcist skulle være sket, siden at den professionelle fodboldspiller er blevet sigtet i sagen.
Fodboldspilleren, der spiller i en dansk klub, blev 10. september varetægtsfængslet, og fængslingen blev den 20. september forlænget med endnu ti dage.
Han er sigtet for det, der i straffeloven kaldes voldtægt ved andet seksuelt forhold end samleje. I det konkrete tilfælde er der tale om, at atleten ifølge anklagemyndigheden skulle have tvunget en person til t give ham oralsex.
Det skulle være sket på et værelse på Hotel Imperial i København i april.
Flere gange sagde den forurettede ifølge anklagemyndigheden stop og forsøgte i øvrigt at gøre modstand.
Derudover er fodboldspilleren sigtet for to tilfælde af blufærdighedskrænkelse, hvor han ifølge anklagemyndigheden kyssede to personer, der ikke ville have det. Det skulle være sket i juli og august.
Fodboldspilleren har nægtet sig skyldig.
Mens der blev argumenteret frem og tilbage i retten om, hvorvidt dørene skulle være åbne eller ej, sad han tavs ved siden af sin forsvarer og fulgte med.
Han var ikke fysisk til stede i retslokalet, men derimod igennem på storskærm i lokalet via en videoforbindelse fra Vestre Fængsel.
Da der er nedlagt navneforbud i sagen, er det ikke muligt at komme nærmere ind på, hvem den pågældende spiller er, eller hvilken klub han er en del af.
/ritzau/
INTERVIEW
Skamroser Stage: – Vi skal fandme langt tilbage
NYHEDER
Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’
NYHEDER
‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’
MEDIE
Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?
NYHEDER
Dementerer dansk transfer-historie
INTERVIEW
Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer
NYHEDER
Brian Riemer bekymret for dansk stjerne
MEDIE
Ny fyring på vej i Wolfsburg
HELT VILDT
Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!
Dansker fik ‘stort chok’ efter skifte
NYHEDER
Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere
NYHEDER
Don Ø blander sig i Jacob Neestrup-debat
Er han Superligaens bedste træner?
NYHEDER
Nordkorea kan bruge det til propaganda
HELT VILDT
Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’
NYHEDER
Yamal melder afbud – nu får Barcelona kritik
NYHEDER
Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’
HELT VILDT
Rasmus Højlund-episode vækker opsigt
INTERVIEW
Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg
HELT VILDT
Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT
Nu afviser dansker voldsomme rygter
Fyret efter forfærdelig stime
TIPSBLADETS DOM
Det er useriøst, FCK!
TOPNYHED
Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen
Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup
NYHEDER
Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!
TOPNYHED
Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet
Efter pres fra danske cykelstjerner: Nu sker det
NYHEDER
Slagter dyrt Liverpool-indkøb: ‘Et problem’
HELT VILDT
‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’
NYHEDER
Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar
NYHEDER
Ekspert revser FCK: ‘Skal stor udskiftning til’
NYHEDER
Ekspert: Her er Riemers udfordring
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at nogen er så dumme at fyre mig’
INTERVIEW
Ståle vil have regelændring: Riemer er helt enig
TOPNYHED
Vanvittig Wolfsburg-katastrofe
Yussuf Poulsen kan få nøglerolle på landsholdet
Iffe Lundberg skifter til israelsk storklub
Anders Dreyer sparker San Diego i kvartfinale
NYHEDER
VM i fare? Stjerne udgik efter tre minutter
HELT VILDT
Dansker kan vinde stor pris
NYHEDER
Lauge skadet før EM: ‘Gør ondt helt ind i sjælen’
NYHEDER
Mor troede han løj efter opkald
DAGENS SPILFORSLAG
Thompson prygler Pölten
NYHEDER
Ekspert: Her er Thomas Franks store problem
INTERVIEW
Er deres Yussuf Poulsen-drøm gengældt? ‘Måske’
Var i gang med at planlægge sine fridage
NYHEDER
Holger Rune deler nyt: Har fået grønt lys
NYHEDER
– Det er en katastrofe!
