SL-topspiller løsladt – men skal blive i fængslet

Atleten har siddet fængslet i sagen siden 10. september. Han har nægtet sig skyldig i krænkelser og overgreb.



En professionel fodboldspiller, der har siddet varetægtsfængslet i tre en halv uge, skal løslades.

Det har en dommer ved Københavns Byret tirsdag bestemt.

Men selv om kendelsen er afsagt tirsdag eftermiddag, kommer atleten ikke på fri fod med det samme.

Anklageren har nemlig valgt at kære kendelsen om løsladelse til landsretten, og dommeren har besluttet, at det sker med opsættende virkning.

Det vil sige, at fodboldspilleren skal sidde fængslet, til landsretten har vurderet spørgsmålet. Det burde ske inden for de nærmeste dage.

Der var alene afsat et kvarter til retsmødet, hvor der skulle tages stilling til, om han fortsat skulle sidde varetægtsfængslet sigtet for overgreb og blufærdighedskrænkelser. Men retsmødet endte med at tage over en time.

Hvad der kom frem i løbet af den tid, er i det store uvist. Trods protester fra pressen valgte dommeren at lukke dørene på anmodning fra anklageren, og dermed blev pressen sendt uden for døren.

Det gjorde dommeren med henvisning til, at nogen ellers kunne blive udsat for en unødig krænkelse, hvis oplysningerne skulle gennemgås i et åbent retsmøde.

Anklageren indledte ellers med at sige, at sagen “for nuværende må anses som færdigefterforsket”.

I retsmødet ville hun opliste, hvad der er sket siden det seneste retsmøde, som fandt sted for ti dage siden, heriblandt skulle genafhøringer af de forurettede i sagen gennemgås.

Og særligt hvad angår en sigtelse om voldtægt ved anden seksuel omgang end samleje kan det ikke ske for åbne døre, uden at den forurettede vil blive krænket, mener retten.

Dermed forbliver det uvist en rum tid endnu, hvad der mere præcist skulle være sket, siden at den professionelle fodboldspiller er blevet sigtet i sagen.

Fodboldspilleren, der spiller i en dansk klub, blev 10. september varetægtsfængslet, og fængslingen blev den 20. september forlænget med endnu ti dage.

Han er sigtet for det, der i straffeloven kaldes voldtægt ved andet seksuelt forhold end samleje. I det konkrete tilfælde er der tale om, at atleten ifølge anklagemyndigheden skulle have tvunget en person til t give ham oralsex.

Det skulle være sket på et værelse på Hotel Imperial i København i april.

Flere gange sagde den forurettede ifølge anklagemyndigheden stop og forsøgte i øvrigt at gøre modstand.

Derudover er fodboldspilleren sigtet for to tilfælde af blufærdighedskrænkelse, hvor han ifølge anklagemyndigheden kyssede to personer, der ikke ville have det. Det skulle være sket i juli og august.

Fodboldspilleren har nægtet sig skyldig.

Mens der blev argumenteret frem og tilbage i retten om, hvorvidt dørene skulle være åbne eller ej, sad han tavs ved siden af sin forsvarer og fulgte med.

Han var ikke fysisk til stede i retslokalet, men derimod igennem på storskærm i lokalet via en videoforbindelse fra Vestre Fængsel.

Da der er nedlagt navneforbud i sagen, er det ikke muligt at komme nærmere ind på, hvem den pågældende spiller er, eller hvilken klub han er en del af.

/ritzau/



FCM viser interesse for dyr Dortmund-spiller

Bekræfter dialog med Benjamin Schmedes

Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Sidder på guldfugl til 75 millioner kroner

Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser

Fælder dom over Victor Froholdt

Brøndby sparer millioner

Tidligere AGF-scout lander topjob i ny klub

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

Afsløring: Dansk kriseklub solgt

AGF nærmer sig angriber

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Legende om Højlund: Her er problemet

Steve Cooper står ved sin dommerkritik

– En undskyldning for tabere

Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’

FC København scorer 16 millioner kroner

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Bjarne Riis kan score millionbeløb

Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

‘De har problemer med os’

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende