Hvis Kamaldeen Sulemana ville, kunne have have skiftet klub i vinter, fortæller FCN-cheftræner Flemming Pedersen til Sport Nordsjælland. Og selv om spilleren selv valgte at blive, regner Pedersen ikke med, at den går ret meget længere.
Det har i lang tid været en offentlig hemmelighed, at store klubber fra udenlandet sværmede om Sulemana som berusede mænd om flotte kvinder i nattelivet. Klubber som Bayer Leverkusen og Ajax har været nævnt.
Det forlød, at især sidstnævnte var endog meget ihærdig i sine tilnærmelser i januar, og Flemming Pedersen antyder da også, at i hvert fald én klub var tæt på at hente Sulemana. Ifølge træneren var det Sulemana selv, der valgte at blive, men sådan fortsætter det næppe ret længe.
– Vi kan nok ikke holde meget længere på ham. Vi må se, hvordan det ser ud til sommer, siger Pedersen til Sport Nordsjælland.
– Og jeg vil sige, at det var vel ikke os, der holdt på ham i vinter. Det var ham selv, der tog den beslutning om, at han gerne ville blive i FC Nordsjælland. Så det er mere et spørgsmål til ham end til os.
– Vi skal sige ja i sidste ende, men vi skal også tænke på Kamaldeen. For priserne skal jo nok løbe i vejret, for der er rigtig, rigtig mange, der har øjne på ham – på den helt store klinge. Og jeg er sikker på, han også kommer til at vise endnu mere i løbet af foråret.
Kamaldeen Sulemana er dog ikke den eneste FCN-spiller, der tiltrækker sig udenlandsk interesse. Også en af klubben U-spillere skulle være på radaren i flere tyske klubber. Læs den historie her.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Kæmpebud på 16-årig
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
OPTAKT
Canada – Marokko
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
