Hvis Kamaldeen Sulemana ville, kunne have have skiftet klub i vinter, fortæller FCN-cheftræner Flemming Pedersen til Sport Nordsjælland. Og selv om spilleren selv valgte at blive, regner Pedersen ikke med, at den går ret meget længere.
Det har i lang tid været en offentlig hemmelighed, at store klubber fra udenlandet sværmede om Sulemana som berusede mænd om flotte kvinder i nattelivet. Klubber som Bayer Leverkusen og Ajax har været nævnt.
Det forlød, at især sidstnævnte var endog meget ihærdig i sine tilnærmelser i januar, og Flemming Pedersen antyder da også, at i hvert fald én klub var tæt på at hente Sulemana. Ifølge træneren var det Sulemana selv, der valgte at blive, men sådan fortsætter det næppe ret længe.
– Vi kan nok ikke holde meget længere på ham. Vi må se, hvordan det ser ud til sommer, siger Pedersen til Sport Nordsjælland.
– Og jeg vil sige, at det var vel ikke os, der holdt på ham i vinter. Det var ham selv, der tog den beslutning om, at han gerne ville blive i FC Nordsjælland. Så det er mere et spørgsmål til ham end til os.
– Vi skal sige ja i sidste ende, men vi skal også tænke på Kamaldeen. For priserne skal jo nok løbe i vejret, for der er rigtig, rigtig mange, der har øjne på ham – på den helt store klinge. Og jeg er sikker på, han også kommer til at vise endnu mere i løbet af foråret.
Kamaldeen Sulemana er dog ikke den eneste FCN-spiller, der tiltrækker sig udenlandsk interesse. Også en af klubben U-spillere skulle være på radaren i flere tyske klubber. Læs den historie her.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
OPTAKT
Colombia – Portugal
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
OPTAKT
Norge – Frankrig
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Supercomputer: Her er VM-finalen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
OPTAKT
Panama – England
OPTAKT
Senegal – Irak
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Uruguay – Spanien
NYHEDER
