Hvis Kamaldeen Sulemana ville, kunne have have skiftet klub i vinter, fortæller FCN-cheftræner Flemming Pedersen til Sport Nordsjælland. Og selv om spilleren selv valgte at blive, regner Pedersen ikke med, at den går ret meget længere.
Det har i lang tid været en offentlig hemmelighed, at store klubber fra udenlandet sværmede om Sulemana som berusede mænd om flotte kvinder i nattelivet. Klubber som Bayer Leverkusen og Ajax har været nævnt.
Det forlød, at især sidstnævnte var endog meget ihærdig i sine tilnærmelser i januar, og Flemming Pedersen antyder da også, at i hvert fald én klub var tæt på at hente Sulemana. Ifølge træneren var det Sulemana selv, der valgte at blive, men sådan fortsætter det næppe ret længe.
– Vi kan nok ikke holde meget længere på ham. Vi må se, hvordan det ser ud til sommer, siger Pedersen til Sport Nordsjælland.
– Og jeg vil sige, at det var vel ikke os, der holdt på ham i vinter. Det var ham selv, der tog den beslutning om, at han gerne ville blive i FC Nordsjælland. Så det er mere et spørgsmål til ham end til os.
– Vi skal sige ja i sidste ende, men vi skal også tænke på Kamaldeen. For priserne skal jo nok løbe i vejret, for der er rigtig, rigtig mange, der har øjne på ham – på den helt store klinge. Og jeg er sikker på, han også kommer til at vise endnu mere i løbet af foråret.
Kamaldeen Sulemana er dog ikke den eneste FCN-spiller, der tiltrækker sig udenlandsk interesse. Også en af klubben U-spillere skulle være på radaren i flere tyske klubber. Læs den historie her.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
Brøndby tog vigtig overtidssejr
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
Bayern München er i pokalfinalen
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
