Hvis Kamaldeen Sulemana ville, kunne have have skiftet klub i vinter, fortæller FCN-cheftræner Flemming Pedersen til Sport Nordsjælland. Og selv om spilleren selv valgte at blive, regner Pedersen ikke med, at den går ret meget længere.
Det har i lang tid været en offentlig hemmelighed, at store klubber fra udenlandet sværmede om Sulemana som berusede mænd om flotte kvinder i nattelivet. Klubber som Bayer Leverkusen og Ajax har været nævnt.
Det forlød, at især sidstnævnte var endog meget ihærdig i sine tilnærmelser i januar, og Flemming Pedersen antyder da også, at i hvert fald én klub var tæt på at hente Sulemana. Ifølge træneren var det Sulemana selv, der valgte at blive, men sådan fortsætter det næppe ret længe.
– Vi kan nok ikke holde meget længere på ham. Vi må se, hvordan det ser ud til sommer, siger Pedersen til Sport Nordsjælland.
– Og jeg vil sige, at det var vel ikke os, der holdt på ham i vinter. Det var ham selv, der tog den beslutning om, at han gerne ville blive i FC Nordsjælland. Så det er mere et spørgsmål til ham end til os.
– Vi skal sige ja i sidste ende, men vi skal også tænke på Kamaldeen. For priserne skal jo nok løbe i vejret, for der er rigtig, rigtig mange, der har øjne på ham – på den helt store klinge. Og jeg er sikker på, han også kommer til at vise endnu mere i løbet af foråret.
Kamaldeen Sulemana er dog ikke den eneste FCN-spiller, der tiltrækker sig udenlandsk interesse. Også en af klubben U-spillere skulle være på radaren i flere tyske klubber. Læs den historie her.
LIVE
TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
På blokken til stort landstrænerjob
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
Her kan du se de danske hold i Europa
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
NYHEDER
Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’
MEDIE
Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
MEDIE
Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT
