Ville Thomas Nørgaard og Brøndby være et godt match?
Svaret er et klokkeklart ja, hvis man spørger Filip Djukic.
Viborg-keeperen kender nemlig Sønderjyske-træneren fra gamle dage, og han har kun rosende ord til ham.
– Jeg tror, det er det helt rigtige match. Der er ingen grænser for, hvad han kan rykke på, hvis man ser, hvad han har udrettet allerede – med al respekt for Sønderjyske – med mindre materiale end det, han muligvis får til rådighed, hvis det sker i Brøndby.
– Så synes jeg, det er en no-brainer for Brøndby, hvis man kan få ham.
Sådan lyder det i podcasten Transferguru, der bliver lavet af Podimo og Tipsbladet.
Snakken om Thomas Nørgaard kommer i kølvandet på, at Tipsbladet tidligere på ugen kunne afsløre, at klubben fra Vestegnen er i dialog med ham om et muligt skifte, da cheftrænerjobbet som bekendt er ledigt efter fyringen af Steve Cooper.
Filip Djukic fortæller, at Thomas Nørgaard besidder nogle særlige kvaliteter, der netop gør, at han er en oplagt kandidat.

– Han var skolelærer på den folkeskole, jeg gik på i Hvidovre. Jeg har haft ham som træner på skolefodboldholdet, mon ikke han også har været vikar i 3.B i tidernes morgen, siger målvogteren med et lille grin og fortsætter:
– Fantastisk træner. Han har bare noget af det, jeg personligt godt kan lide ved en træner. Han har den aura og autoritet omkring sig, og så synes jeg også bare, han har talegaverne i orden.
– Han ved lige præcis, hvordan han skal håndtere medierne og gør det bare fantastisk med et budget, der måske ikke burde række til det, det har gjort i år. En fantastisk træner, lyder det fra Viborg-keeperen.
Transferjournalisten Farzam Abolhosseini tilføjer, at Sønderjyske i foråret endda var ramt af flere udfordringer.
Klubben mistede deres førstekeeper og lukkede herefter en del mål ind.
Det var desuden nogle måneder, hvor klubben desuden havde solgt deres topscorer og var ramt af flere skader.
Alligevel endte det med en plads i top seks, hvor Sønderjyske sluttede på 44 point.
Der var blot et enkelt point op til Brøndby på fjerdepladsen, der ville have givet adgang til en kvalifikationskamp til Conference League-gruppespillet.
– Så snart han (Nørgaard, red.) får en trup, der har bredde og en stærkere målmandstrio, kan han udrette mirakler, lyder det fra Farzam Abolhosseini, der endda spår, at der kan vente endnu større klubber end Brøndby for den nuværende Sønderjyske-træner.

LIVE
TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige
BIZART
Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
– Han har en “grim” side
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
MEDIE
Smadrer transferrekord
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
NYHEDER
Donald Trump bekræfter
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
‘Det er ufatteligt imponerende’
Tuchel forsvarer sin taktik
INTERVIEW