Tidligere FCK’er sender Slovenien til EM

Den tidligere FCK'er Benjamin Verbic scorede, da Slovenien slog Kasakhstan 2-1 og kvalificerede sig til EM.



Slovenien gjorde mandag aften arbejdet færdig og kvalificerede sig for kun anden gang til en EM-slutrunde.

Hjemme mod Kasakhstan var kravet et point, men slovenerne vandt 2-1 efter et scoring på straffespark af RB Leipzig-profilen Benjamin Sesko og et sejrsmål af den tidligere FC København-profil Benjamin Verbic.

Slovenien tog dermed andenpladsen i gruppe H efter Danmark.

Slovenerne sluttede ligesom Danmark på 22 point efter ti kampe og havde endda en bedre målscore, men danskerne tog førstepladsen med det bedste indbyrdes regnskab.

Det var lidt slinger i valsen for Slovenien mandag aften. Sesko scorede sikkert på straffespark i en første halvleg, hvor Kasakhstan ikke havde meget.

Men kort inde i anden halvleg udlignede Ramazan Orazov efter en meget flot udført kontra, og så manglede kasakherne kun ét mål.

Slovenien pressede behersket på, og kort før tid smækkede Benjamin Verbic flot det forløsende sejrsmål i nettet efter et træk ind i banen.

Slovenien var for første og eneste gang med ved EM i 2000 i Holland og Belgien, hvor det blev til exit efter gruppespillet efter to uafgjorte samt et smalt nederlag til Spanien.

I den sidste kamp i gruppe H sikrede den tidligere Esbjerg-spiller Pyry Soiri med to træffere på udebane Finland 2-1 over San Marino.

Også Tjekkiet sikrede sig mandag aften sin plads ved slutrunden i Tyskland næste sommer.

Moldova var kommet til Olomouc med store drømme om sin første store slutrunde, men trods fraværet af spillere, der var blevet sat af for at gå på natklub, var tjekkerne bedst og vandt 3-0.

David Doudera oversprintede gæsternes defensiv og gjorde det til 1-0 i første halvleg, inden Moldova i anden halvleg gjorde det meget svært for sig selv med en udvisning og siden to indkasserede mål efter hjørnespark.

/ritzau/






Dansk profil færdig i tysk klub, men




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Afsløring: De er færdige i Randers

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Lyon forhandler med dansk profil

Godt nyt for Jess Thorup



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Fortryder FC Barcelona-transfer

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Vil hente FC Midtjylland-profil

AGF jagter hollandsk talent

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Ny stjerne: En guldspiller for AGF