Tidligere FCK’er sender Slovenien til EM

Den tidligere FCK'er Benjamin Verbic scorede, da Slovenien slog Kasakhstan 2-1 og kvalificerede sig til EM.



Slovenien gjorde mandag aften arbejdet færdig og kvalificerede sig for kun anden gang til en EM-slutrunde.

Hjemme mod Kasakhstan var kravet et point, men slovenerne vandt 2-1 efter et scoring på straffespark af RB Leipzig-profilen Benjamin Sesko og et sejrsmål af den tidligere FC København-profil Benjamin Verbic.

Slovenien tog dermed andenpladsen i gruppe H efter Danmark.

Slovenerne sluttede ligesom Danmark på 22 point efter ti kampe og havde endda en bedre målscore, men danskerne tog førstepladsen med det bedste indbyrdes regnskab.

Det var lidt slinger i valsen for Slovenien mandag aften. Sesko scorede sikkert på straffespark i en første halvleg, hvor Kasakhstan ikke havde meget.

Men kort inde i anden halvleg udlignede Ramazan Orazov efter en meget flot udført kontra, og så manglede kasakherne kun ét mål.

Slovenien pressede behersket på, og kort før tid smækkede Benjamin Verbic flot det forløsende sejrsmål i nettet efter et træk ind i banen.

Slovenien var for første og eneste gang med ved EM i 2000 i Holland og Belgien, hvor det blev til exit efter gruppespillet efter to uafgjorte samt et smalt nederlag til Spanien.

I den sidste kamp i gruppe H sikrede den tidligere Esbjerg-spiller Pyry Soiri med to træffere på udebane Finland 2-1 over San Marino.

Også Tjekkiet sikrede sig mandag aften sin plads ved slutrunden i Tyskland næste sommer.

Moldova var kommet til Olomouc med store drømme om sin første store slutrunde, men trods fraværet af spillere, der var blevet sat af for at gå på natklub, var tjekkerne bedst og vandt 3-0.

David Doudera oversprintede gæsternes defensiv og gjorde det til 1-0 i første halvleg, inden Moldova i anden halvleg gjorde det meget svært for sig selv med en udvisning og siden to indkasserede mål efter hjørnespark.

/ritzau/






Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’




LIVE

TransferLIVE: Man City kan slå transferrekord

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Forhandler om Albert Grønbæk

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Kasper Schmeichel stopper karrieren



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Oliver Sonne vender tilbage

Her lander Superliga-kampprogrammet

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Storklub jagter to danskere

Dansk profil overrasker: Han er så god

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne