Slovenien gjorde mandag aften arbejdet færdig og kvalificerede sig for kun anden gang til en EM-slutrunde.
Hjemme mod Kasakhstan var kravet et point, men slovenerne vandt 2-1 efter et scoring på straffespark af RB Leipzig-profilen Benjamin Sesko og et sejrsmål af den tidligere FC København-profil Benjamin Verbic.
Slovenien tog dermed andenpladsen i gruppe H efter Danmark.
Slovenerne sluttede ligesom Danmark på 22 point efter ti kampe og havde endda en bedre målscore, men danskerne tog førstepladsen med det bedste indbyrdes regnskab.
Det var lidt slinger i valsen for Slovenien mandag aften. Sesko scorede sikkert på straffespark i en første halvleg, hvor Kasakhstan ikke havde meget.
Men kort inde i anden halvleg udlignede Ramazan Orazov efter en meget flot udført kontra, og så manglede kasakherne kun ét mål.
Slovenien pressede behersket på, og kort før tid smækkede Benjamin Verbic flot det forløsende sejrsmål i nettet efter et træk ind i banen.
Slovenien var for første og eneste gang med ved EM i 2000 i Holland og Belgien, hvor det blev til exit efter gruppespillet efter to uafgjorte samt et smalt nederlag til Spanien.
I den sidste kamp i gruppe H sikrede den tidligere Esbjerg-spiller Pyry Soiri med to træffere på udebane Finland 2-1 over San Marino.
Også Tjekkiet sikrede sig mandag aften sin plads ved slutrunden i Tyskland næste sommer.
Moldova var kommet til Olomouc med store drømme om sin første store slutrunde, men trods fraværet af spillere, der var blevet sat af for at gå på natklub, var tjekkerne bedst og vandt 3-0.
David Doudera oversprintede gæsternes defensiv og gjorde det til 1-0 i første halvleg, inden Moldova i anden halvleg gjorde det meget svært for sig selv med en udvisning og siden to indkasserede mål efter hjørnespark.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
Afslører: FCK ringede aldrig
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
OPTAKT
Egypten – Iran
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
VM-spiller får fem karantænedage
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
OPTAKT
Tyrkiet – USA
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
HELT VILDT