Tidligere FCK’er sender Slovenien til EM

Den tidligere FCK'er Benjamin Verbic scorede, da Slovenien slog Kasakhstan 2-1 og kvalificerede sig til EM.



Slovenien gjorde mandag aften arbejdet færdig og kvalificerede sig for kun anden gang til en EM-slutrunde.

Hjemme mod Kasakhstan var kravet et point, men slovenerne vandt 2-1 efter et scoring på straffespark af RB Leipzig-profilen Benjamin Sesko og et sejrsmål af den tidligere FC København-profil Benjamin Verbic.

Slovenien tog dermed andenpladsen i gruppe H efter Danmark.

Slovenerne sluttede ligesom Danmark på 22 point efter ti kampe og havde endda en bedre målscore, men danskerne tog førstepladsen med det bedste indbyrdes regnskab.

Det var lidt slinger i valsen for Slovenien mandag aften. Sesko scorede sikkert på straffespark i en første halvleg, hvor Kasakhstan ikke havde meget.

Men kort inde i anden halvleg udlignede Ramazan Orazov efter en meget flot udført kontra, og så manglede kasakherne kun ét mål.

Slovenien pressede behersket på, og kort før tid smækkede Benjamin Verbic flot det forløsende sejrsmål i nettet efter et træk ind i banen.

Slovenien var for første og eneste gang med ved EM i 2000 i Holland og Belgien, hvor det blev til exit efter gruppespillet efter to uafgjorte samt et smalt nederlag til Spanien.

I den sidste kamp i gruppe H sikrede den tidligere Esbjerg-spiller Pyry Soiri med to træffere på udebane Finland 2-1 over San Marino.

Også Tjekkiet sikrede sig mandag aften sin plads ved slutrunden i Tyskland næste sommer.

Moldova var kommet til Olomouc med store drømme om sin første store slutrunde, men trods fraværet af spillere, der var blevet sat af for at gå på natklub, var tjekkerne bedst og vandt 3-0.

David Doudera oversprintede gæsternes defensiv og gjorde det til 1-0 i første halvleg, inden Moldova i anden halvleg gjorde det meget svært for sig selv med en udvisning og siden to indkasserede mål efter hjørnespark.

/ritzau/







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

‘Det er ringe ad helvede til’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

– Voldsom transfersommer i Superligaen!



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

De bliver monstersalg til sommer

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Brøndby-flop færdig i danskerklub



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Ruben Amorim favorit til dette job

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Fredericia er nærmest rykket ned

City holder liv i mesterskabsdrømmen

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

Randers FC – OB



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid