Den skotske storklub Celtic er under massivt pres, inden klubben onsdag ramler ind i FC Midtjylland i Champions League-kvalifikationens anden runde.
Klubben er tvunget til sejr på udebane efter 1-1 i den første kamp, og moralen er svækket efter et 2-6-nederlag til West Ham i en testkamp i weekenden.
Samtidig er klubben præget af, at truppen er meget ung og gennemgår en genopbygningsfase under den nye træner, Ange Postecoglou, som endnu ikke har flere af klubbens nye spillere til rådighed.
Celtic-anfører Callum McGregor mener da også, at styrkeforholdet er meget lige inden onsdagens vigtige opgør.
– Jeg vil ikke sige, at vi er kæmpe favoritter. FC Midtjylland var i Champions League-gruppespillet i sidste sæson, og det er et rigtig godt og stærkt hold, så vi skal vise dem stor respekt.
– Men vi skal samtidig stole på vores egne styrker, siger Callum McGregor på tirsdagens pressemøde.
Cheftræner Ange Postecoglou afviser at spekulere i, hvem der er favorit, men han er enig med Callum McGregor i, at Celtic skal holde fokus på sig selv.
– Vi skal holde fast i det, vi gør godt, og hvis vi gør det, og hvis vi kan dominere kampen som i sidste uge, så falder resultatet forhåbentlig ud til vores fordel, siger han.
Cheftræneren har godt styr på, hvad FC Midtjylland kommer med, forsikrer han.
– De har nogle gode atleter og gode tekniske spillere, som vil prøve at sætte pres på os, men det handler ikke om at identificere enkelte spillere.
– Vi ved, hvor truslerne er. Det er et meget godt organiseret hold, som har noget fysisk tilstedeværelse. Det skal vi stå imod. Vi skal prøve at kontrollere kampen så meget som muligt og minimere truslerne, siger han.
FC Midtjylland kom ikke frem til alverden i det første opgør i Glasgow, men midtjyderne formåede i perioder at matche Celtic på fysikken, medgiver McGregor.
– Den første kamp var meget fysisk. Der var mange højintense løb og dueller.
– FC Midtjylland forsøgte at lægge pres på os med lange bolde og skabe andenbolde. Jeg tror, det bliver meget af det samme i returopgøret, siger anføreren.
Meget af tirsdagens pressemøde handlede om, hvordan Celtic skal genopbygge sit hold efter sidste sæsons skuffende andenplads i ligaen. Efter ni Celtic-mesterskaber på stribe løb Rangers FC med mesterskabet.
Ange Postecoglou virkede allerede træt af at skulle svare på spørgsmål om den øjeblikkelige situation i klubben, hvor truppen er smal og ung. Ikke desto mindre forsikrede han, at europæisk fodbold fortsat har stor prioritet.
FC Midtjylland og Celtic mødes i Herning klokken 19.45 onsdag aften.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
TRANSFER
Arsenal-profil på vej væk? Det koster han
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
