Den skotske storklub Celtic er under massivt pres, inden klubben onsdag ramler ind i FC Midtjylland i Champions League-kvalifikationens anden runde.
Klubben er tvunget til sejr på udebane efter 1-1 i den første kamp, og moralen er svækket efter et 2-6-nederlag til West Ham i en testkamp i weekenden.
Samtidig er klubben præget af, at truppen er meget ung og gennemgår en genopbygningsfase under den nye træner, Ange Postecoglou, som endnu ikke har flere af klubbens nye spillere til rådighed.
Celtic-anfører Callum McGregor mener da også, at styrkeforholdet er meget lige inden onsdagens vigtige opgør.
– Jeg vil ikke sige, at vi er kæmpe favoritter. FC Midtjylland var i Champions League-gruppespillet i sidste sæson, og det er et rigtig godt og stærkt hold, så vi skal vise dem stor respekt.
– Men vi skal samtidig stole på vores egne styrker, siger Callum McGregor på tirsdagens pressemøde.
Cheftræner Ange Postecoglou afviser at spekulere i, hvem der er favorit, men han er enig med Callum McGregor i, at Celtic skal holde fokus på sig selv.
– Vi skal holde fast i det, vi gør godt, og hvis vi gør det, og hvis vi kan dominere kampen som i sidste uge, så falder resultatet forhåbentlig ud til vores fordel, siger han.
Cheftræneren har godt styr på, hvad FC Midtjylland kommer med, forsikrer han.
– De har nogle gode atleter og gode tekniske spillere, som vil prøve at sætte pres på os, men det handler ikke om at identificere enkelte spillere.
– Vi ved, hvor truslerne er. Det er et meget godt organiseret hold, som har noget fysisk tilstedeværelse. Det skal vi stå imod. Vi skal prøve at kontrollere kampen så meget som muligt og minimere truslerne, siger han.
FC Midtjylland kom ikke frem til alverden i det første opgør i Glasgow, men midtjyderne formåede i perioder at matche Celtic på fysikken, medgiver McGregor.
– Den første kamp var meget fysisk. Der var mange højintense løb og dueller.
– FC Midtjylland forsøgte at lægge pres på os med lange bolde og skabe andenbolde. Jeg tror, det bliver meget af det samme i returopgøret, siger anføreren.
Meget af tirsdagens pressemøde handlede om, hvordan Celtic skal genopbygge sit hold efter sidste sæsons skuffende andenplads i ligaen. Efter ni Celtic-mesterskaber på stribe løb Rangers FC med mesterskabet.
Ange Postecoglou virkede allerede træt af at skulle svare på spørgsmål om den øjeblikkelige situation i klubben, hvor truppen er smal og ung. Ikke desto mindre forsikrede han, at europæisk fodbold fortsat har stor prioritet.
FC Midtjylland og Celtic mødes i Herning klokken 19.45 onsdag aften.
/ritzau/
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
Stor ros til FC Midtjylland
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
TOPNYHED
Belønnes af FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
– Det her gør ondt for at være ærlig
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
Revser Dorgu: Bliver erstattet
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
TOPNYHED
Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’
Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
NYHEDER
Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time
NYHEDER
Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’
Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret
– Det er lidt kaotisk
NYHEDER
Debatten raser: Skal Slot fyres?
NYHEDER
Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp
Her kan du se FC København mod Kairat Almaty
Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’
