Celtic stoler på egne styrker mod FCM

Celtic forventer et FC Midtjylland-hold, der vil forsøge at spille fysisk, når de to klubber mødes onsdag.



Den skotske storklub Celtic er under massivt pres, inden klubben onsdag ramler ind i FC Midtjylland i Champions League-kvalifikationens anden runde.

Klubben er tvunget til sejr på udebane efter 1-1 i den første kamp, og moralen er svækket efter et 2-6-nederlag til West Ham i en testkamp i weekenden.

Samtidig er klubben præget af, at truppen er meget ung og gennemgår en genopbygningsfase under den nye træner, Ange Postecoglou, som endnu ikke har flere af klubbens nye spillere til rådighed.

Celtic-anfører Callum McGregor mener da også, at styrkeforholdet er meget lige inden onsdagens vigtige opgør.

– Jeg vil ikke sige, at vi er kæmpe favoritter. FC Midtjylland var i Champions League-gruppespillet i sidste sæson, og det er et rigtig godt og stærkt hold, så vi skal vise dem stor respekt.

– Men vi skal samtidig stole på vores egne styrker, siger Callum McGregor på tirsdagens pressemøde.

Cheftræner Ange Postecoglou afviser at spekulere i, hvem der er favorit, men han er enig med Callum McGregor i, at Celtic skal holde fokus på sig selv.

– Vi skal holde fast i det, vi gør godt, og hvis vi gør det, og hvis vi kan dominere kampen som i sidste uge, så falder resultatet forhåbentlig ud til vores fordel, siger han.

Cheftræneren har godt styr på, hvad FC Midtjylland kommer med, forsikrer han.

– De har nogle gode atleter og gode tekniske spillere, som vil prøve at sætte pres på os, men det handler ikke om at identificere enkelte spillere.

– Vi ved, hvor truslerne er. Det er et meget godt organiseret hold, som har noget fysisk tilstedeværelse. Det skal vi stå imod. Vi skal prøve at kontrollere kampen så meget som muligt og minimere truslerne, siger han.

FC Midtjylland kom ikke frem til alverden i det første opgør i Glasgow, men midtjyderne formåede i perioder at matche Celtic på fysikken, medgiver McGregor.

– Den første kamp var meget fysisk. Der var mange højintense løb og dueller.

– FC Midtjylland forsøgte at lægge pres på os med lange bolde og skabe andenbolde. Jeg tror, det bliver meget af det samme i returopgøret, siger anføreren.

Meget af tirsdagens pressemøde handlede om, hvordan Celtic skal genopbygge sit hold efter sidste sæsons skuffende andenplads i ligaen. Efter ni Celtic-mesterskaber på stribe løb Rangers FC med mesterskabet.

Ange Postecoglou virkede allerede træt af at skulle svare på spørgsmål om den øjeblikkelige situation i klubben, hvor truppen er smal og ung. Ikke desto mindre forsikrede han, at europæisk fodbold fortsat har stor prioritet.

FC Midtjylland og Celtic mødes i Herning klokken 19.45 onsdag aften.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Zorniger med opsang efter ydmygelse

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Chido Obi var ustyrlig



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’

Sønderjyske – Silkeborg IF

FC Midtjylland kørte OB over

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

‘Det var forfærdeligt at se på!’

– Det er en gigantisk fiasko

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Boilesen peger på FC København

Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende

AGF dummer sig mod Fredericia

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Salah strålede for Liverpool

Viborg FF – Brøndby IF

FCK-bænken var rasende!

Præsenterer Thomas Franks afløser

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Jeg skammer mig’

FC Fredericia – AGF

OB – FC Midtjylland

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK