Celtic stoler på egne styrker mod FCM

Celtic forventer et FC Midtjylland-hold, der vil forsøge at spille fysisk, når de to klubber mødes onsdag.



Den skotske storklub Celtic er under massivt pres, inden klubben onsdag ramler ind i FC Midtjylland i Champions League-kvalifikationens anden runde.

Klubben er tvunget til sejr på udebane efter 1-1 i den første kamp, og moralen er svækket efter et 2-6-nederlag til West Ham i en testkamp i weekenden.

Samtidig er klubben præget af, at truppen er meget ung og gennemgår en genopbygningsfase under den nye træner, Ange Postecoglou, som endnu ikke har flere af klubbens nye spillere til rådighed.

Celtic-anfører Callum McGregor mener da også, at styrkeforholdet er meget lige inden onsdagens vigtige opgør.

– Jeg vil ikke sige, at vi er kæmpe favoritter. FC Midtjylland var i Champions League-gruppespillet i sidste sæson, og det er et rigtig godt og stærkt hold, så vi skal vise dem stor respekt.

– Men vi skal samtidig stole på vores egne styrker, siger Callum McGregor på tirsdagens pressemøde.

Cheftræner Ange Postecoglou afviser at spekulere i, hvem der er favorit, men han er enig med Callum McGregor i, at Celtic skal holde fokus på sig selv.

– Vi skal holde fast i det, vi gør godt, og hvis vi gør det, og hvis vi kan dominere kampen som i sidste uge, så falder resultatet forhåbentlig ud til vores fordel, siger han.

Cheftræneren har godt styr på, hvad FC Midtjylland kommer med, forsikrer han.

– De har nogle gode atleter og gode tekniske spillere, som vil prøve at sætte pres på os, men det handler ikke om at identificere enkelte spillere.

– Vi ved, hvor truslerne er. Det er et meget godt organiseret hold, som har noget fysisk tilstedeværelse. Det skal vi stå imod. Vi skal prøve at kontrollere kampen så meget som muligt og minimere truslerne, siger han.

FC Midtjylland kom ikke frem til alverden i det første opgør i Glasgow, men midtjyderne formåede i perioder at matche Celtic på fysikken, medgiver McGregor.

– Den første kamp var meget fysisk. Der var mange højintense løb og dueller.

– FC Midtjylland forsøgte at lægge pres på os med lange bolde og skabe andenbolde. Jeg tror, det bliver meget af det samme i returopgøret, siger anføreren.

Meget af tirsdagens pressemøde handlede om, hvordan Celtic skal genopbygge sit hold efter sidste sæsons skuffende andenplads i ligaen. Efter ni Celtic-mesterskaber på stribe løb Rangers FC med mesterskabet.

Ange Postecoglou virkede allerede træt af at skulle svare på spørgsmål om den øjeblikkelige situation i klubben, hvor truppen er smal og ung. Ikke desto mindre forsikrede han, at europæisk fodbold fortsat har stor prioritet.

FC Midtjylland og Celtic mødes i Herning klokken 19.45 onsdag aften.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Vildt transferrygte skydes ned



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Uventet skifte?

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Superliga-træner tilknytter agent

De vil have Rashford

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Riemer lover: De får debut

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Vender tilbage til skærmen

Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Jagter tidligere AGF’er



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’