Celtic stoler på egne styrker mod FCM

Celtic forventer et FC Midtjylland-hold, der vil forsøge at spille fysisk, når de to klubber mødes onsdag.



Den skotske storklub Celtic er under massivt pres, inden klubben onsdag ramler ind i FC Midtjylland i Champions League-kvalifikationens anden runde.

Klubben er tvunget til sejr på udebane efter 1-1 i den første kamp, og moralen er svækket efter et 2-6-nederlag til West Ham i en testkamp i weekenden.

Samtidig er klubben præget af, at truppen er meget ung og gennemgår en genopbygningsfase under den nye træner, Ange Postecoglou, som endnu ikke har flere af klubbens nye spillere til rådighed.

Celtic-anfører Callum McGregor mener da også, at styrkeforholdet er meget lige inden onsdagens vigtige opgør.

– Jeg vil ikke sige, at vi er kæmpe favoritter. FC Midtjylland var i Champions League-gruppespillet i sidste sæson, og det er et rigtig godt og stærkt hold, så vi skal vise dem stor respekt.

– Men vi skal samtidig stole på vores egne styrker, siger Callum McGregor på tirsdagens pressemøde.

Cheftræner Ange Postecoglou afviser at spekulere i, hvem der er favorit, men han er enig med Callum McGregor i, at Celtic skal holde fokus på sig selv.

– Vi skal holde fast i det, vi gør godt, og hvis vi gør det, og hvis vi kan dominere kampen som i sidste uge, så falder resultatet forhåbentlig ud til vores fordel, siger han.

Cheftræneren har godt styr på, hvad FC Midtjylland kommer med, forsikrer han.

– De har nogle gode atleter og gode tekniske spillere, som vil prøve at sætte pres på os, men det handler ikke om at identificere enkelte spillere.

– Vi ved, hvor truslerne er. Det er et meget godt organiseret hold, som har noget fysisk tilstedeværelse. Det skal vi stå imod. Vi skal prøve at kontrollere kampen så meget som muligt og minimere truslerne, siger han.

FC Midtjylland kom ikke frem til alverden i det første opgør i Glasgow, men midtjyderne formåede i perioder at matche Celtic på fysikken, medgiver McGregor.

– Den første kamp var meget fysisk. Der var mange højintense løb og dueller.

– FC Midtjylland forsøgte at lægge pres på os med lange bolde og skabe andenbolde. Jeg tror, det bliver meget af det samme i returopgøret, siger anføreren.

Meget af tirsdagens pressemøde handlede om, hvordan Celtic skal genopbygge sit hold efter sidste sæsons skuffende andenplads i ligaen. Efter ni Celtic-mesterskaber på stribe løb Rangers FC med mesterskabet.

Ange Postecoglou virkede allerede træt af at skulle svare på spørgsmål om den øjeblikkelige situation i klubben, hvor truppen er smal og ung. Ikke desto mindre forsikrede han, at europæisk fodbold fortsat har stor prioritet.

FC Midtjylland og Celtic mødes i Herning klokken 19.45 onsdag aften.

/ritzau/





Chido Obi var ustyrlig




EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

FCK-bænken var rasende!

Boilesen peger på FC København

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

OB – FC Midtjylland

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

FC Fredericia – AGF



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Salah strålede for Liverpool

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

For første gang siden 1999!

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

‘Jeg skammer mig’

Danmark indleder med et brag mod Norge

Stort Brøndby-boost

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

Præsenterer Thomas Franks afløser

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Kryds i H.C. Andersens hjemby

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

FC København – FC Nordsjælland

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen