Christian Bassogog blev i weekenden solgt fra AaB til kinesiske Henan Jianye FC for et beløb i omegnen af 45 millioner kroner. Et temmelig vildt beløb for en spiller, der i 30 Superliga-kampe for AaB blot har scoret fire mål og lavet to assists, men succesen under African Cup of Nations, hvor Bassogog blev kåret som turneringens bedste spiller og vandt guldet med Cameroun, har fået hans markedsværdi til at stige markant.
Og så kunne det lade sig gøre for AaB at afslutte en af de mest markante handler i Superligaens historie.
Mange i den nordjyske klub har en aktie i Christian Bassogog-salget, og én af dem er tidligere cheftræner Lars Søndergaard, der blev fyret tilbage i december. Han kan som så mange andre skriver under på, at det bestemt ikke stod skrevet i stjernerne, at den 21-årige offensivspiller skulle blive solgt for adskillige millioner i februar 2017.
– Det er jo et vildt salg. Jeg snakkede i sin tid med Allan Gaarde (AaB’s sportsdirektør, red.) om, at vi godt kunne bruge noget fremmed blod i truppen, som bestod rigtig meget af spillere fra Aalborg. Derfor hentede vi Bassogog, som mødte op i vildt dårlig fodboldform. Han havde ikke mere end 15-20 minutter i sig, før han brændte sammen. Han var ikke så udholdende, og det ser man jo ofte med de der lidt mere eksplosive spillere, siger Lars Søndergaard til tipsbladet.dk. og fortsætter:
– Da Christian kom til klubben, var det som kantspiller. Han havde aldrig spillet angriber før, men jeg valgte alligevel at omskole ham. Derfra er det gået step by step med ham, og vi har hele tiden kunnet se, at han havde noget ekstraordinært over sig. Den helt store udfordring med ham var, at han simpelthen skulle bygges op fra nul. Han fik ekstra løbetræning efter nærmest hvert eneste træningspas.
– Der var ingen, der havde set det her skifte komme. Han havde sine lyse timer og minutter, men han har spillet så få kampe på topniveau, at det selvfølgelig er kommet bag på mig, at han skulle blive solgt for de her påståede 45 millioner kroner. Jeg er ikke i tvivl om, at han primært er blevet solgt qua sine præstationer ved African Cup of Nations, og det siger lidt om de penge, der er i det kinesiske marked.
I Henan Jianye FC bliver Christian Bassogog blandt andre holdkammerat med danske Eddi Gomes, der har haft pæn succes i den kinesiske klub, og Lars Søndergaard håber, at den tidligere AaB-spiller også får masser af gode stunder i “Riget i Midten”.
Han har dog en vis portion skepsis.
– Jeg håber alt det bedste for ham, men jeg har da mine tvivl. Man køber rigtig meget i Kina, men man smider også rigtig meget væk. Jeg kan frygte, at de ikke helt ved, hvad de har købt. Hans store problem er, at han ikke scorer ret mange mål. Det er noget, han skal udvikle, men ofte er det sådan, at det enten er noget man har, eller også har man det ikke. Jeg er spændt på at se, om han kan udvikle den del.
– Til den pris, de har betalt for ham, er der selvfølgelig store forventninger, og spørgsmålet er, om de også har den samme tålmodighed? I AaB havde vi masser af tålmodighed, for vi forventede ikke rigtig noget af ham. Nu er der kæmpe forventninger til ham, og det skal han leve op til, lyder det fra Lars Søndergaard.
Han fastslår, at det vigtige for Christian Bassogog nu er at sætte sig nye mål i karrieren.
– For Christian handler det nu om ikke at stille sig tilfreds. Jeg går ud fra, at han også selv får en ganske god skilling i Kina, så han skal sørge for at bevare sulten. Det tror jeg nu også, han kan. Hans udvikling i AaB, hvor han gik fra stort set ikke at kunne noget til at blive solgt for mange millioner kroner, viser også en stor mental styrke, siger han.
I forbindelse med salget af Christian Bassogog til Kina, fremhævede AaB Lars Søndergaards arbejde med offensivspilleren, og klubbens tidligere cheftræner er glad for skulderklappet. Han fastslår imidlertid, at det opsigtsvækkende salg isoleret set ikke er noget specielt for ham personligt.
– Det er et bevis på, at det kan betale sig at investere tid i en spiller. Det er ikke sådan, at jeg går rundt og tænker over, at jeg har været med til at udvikle en spiller, der nu er blevet solgt for så mange penge. Jeg har været træner i mange år, så jeg har været involveret i en del spillersalg efterhånden. Det er jo ikke sådan, at der er noget i det for mig – jeg ville dog gerne have haft 10 procent af købssummen. Sådan er det ikke, og jeg under Christian det her skifte. Det viser samtidig, hvor tilfældig fodbold er. Havde jeg ikke spillet med ham, så var han næppe kommet med til African Cup of Nations, og så var han ikke blevet solgt. Nu står vi i stedet her med en rigtig solstrålehistorie, slutter Lars Søndergaard.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Vild udtalelse blusser op i Italien

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Kæmpestjerne fremhæver dansker

– En stor beslutning

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Chikaneret i 90 minutter

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Hylder dansk debutant

Holdt på stor hemmelighed

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Ikke sket i 8 år

Elkjær jubler over Frank

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

– Dumdristigt og naivt

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Skidt nyt for Real Madrid

Prøvede at lokke Eriksen

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket
