SønderjyskE-boss om Kløve: Er træt af han valgte OB

SønderjyskE fodrer mange af rivalerne i Superligaen med spillere, men det lever klubben med. Der er dog én transfer, sportschefen er træt af.



Simon Kroon, Marc Dal Hende og Janus Drachmann skiftede til FC Midtjylland, Pierre Kanstrup skiftede til AGF, Mikael Uhre skifter til Brøndby IF og Troels Kløve skifter til OB.

En del profiler har meldt deres afsked i SønderjyskE det seneste års tid, og det er værd at bemærke, at en stor del af dem har valgt andre klubber i Superligaen som nye arbejdsgivere. Dermed har sønderjyderne reelt forstærket konkurrenterne.

Det lever sportschef Hans Jørgen Haysen med, selv om det for mange havde været at foretrække, at de største profiler tog til udlandet og ikke til andre danske klubber.

Der er imidlertid én transfer, der kan få sportschefen til at ærgre sig.

Det behager ham ikke, at Troels Kløve skifter på en fri transfer til OB efter denne sæson – en aftale, der blev offentliggjort tidligere på måneden.

– Jeg er træt af Troels Kløve-skiftet. Det var absolut ikke med min gode vilje, at han valgte OB. Men de må have lagt en god plan for ham og en god økonomi, siger Hans Jørgen Haysen til tipsbladet.dk.

De aftaler, der er blevet indgået med topholdene i Superligaen, er sportschefen meget tilfredse med. Den seneste i rækken er som nævnt Mikael Uhre, der efter denne sæson skifter til Brøndby IF.

– Vi skal sælge til FC København, Brøndby og FC Midtjylland og ikke til klubber som OB, AGF og AaB. Med al respekt så er det sådanne klubber, vi håber, at vi på sigt kan bide skeer med, og så skal vi selvfølgelig ikke forstærke dem med vores egne spillere. Hvad angår FCK, Brøndby og FCM er de milevidt foran os, og jeg ser dem derfor ikke som konkurrenter, siger Hans Jørgen Haysen.

Sportschefen glæder sig over, at det i de fleste tilfælde har været en god forretning for SønderjyskE at handle med de øvrige klubber i Superligaen.

– Så længe, vi kan udvikle spillere, der er interessante for FC København, Brøndby og FC Midtjylland, er det på den korte bane meget fint for en klub som SønderjyskE. På det stadie, vi er lige nu, er det godt, at de kan spæde til i vores kasse ved at købe vores spillere. Og så er det jo et stort skulderklap for os, at vores spillere er interessante for mange af de større klubber, siger Haysen.

Simon Kroon, som SønderjyskE solgte til FC Midtjylland for et år siden, er i dette transfervindue vendt tilbage til de lyseblå på en lejeaftale. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –



FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Patrick Da Silva idømt fængsel

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Dybt skuffet og trist

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Fyringstruet: – Han har to kampe

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Nu er han gratis – på vej til OB?

Dansk landsholdsspiller vende hjem

– Brøndby er chanceløse

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Storklub meldes interesseret

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

FC København-profil ude med sygdom

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

– Jeg synes, at det er helt latterligt

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Esbjerg og FC København mødes i pokalturneringen

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes