SønderjyskE-boss om Kløve: Er træt af han valgte OB

SønderjyskE fodrer mange af rivalerne i Superligaen med spillere, men det lever klubben med. Der er dog én transfer, sportschefen er træt af.



Simon Kroon, Marc Dal Hende og Janus Drachmann skiftede til FC Midtjylland, Pierre Kanstrup skiftede til AGF, Mikael Uhre skifter til Brøndby IF og Troels Kløve skifter til OB.

En del profiler har meldt deres afsked i SønderjyskE det seneste års tid, og det er værd at bemærke, at en stor del af dem har valgt andre klubber i Superligaen som nye arbejdsgivere. Dermed har sønderjyderne reelt forstærket konkurrenterne.

Det lever sportschef Hans Jørgen Haysen med, selv om det for mange havde været at foretrække, at de største profiler tog til udlandet og ikke til andre danske klubber.

Der er imidlertid én transfer, der kan få sportschefen til at ærgre sig.

Det behager ham ikke, at Troels Kløve skifter på en fri transfer til OB efter denne sæson – en aftale, der blev offentliggjort tidligere på måneden.

– Jeg er træt af Troels Kløve-skiftet. Det var absolut ikke med min gode vilje, at han valgte OB. Men de må have lagt en god plan for ham og en god økonomi, siger Hans Jørgen Haysen til tipsbladet.dk.

De aftaler, der er blevet indgået med topholdene i Superligaen, er sportschefen meget tilfredse med. Den seneste i rækken er som nævnt Mikael Uhre, der efter denne sæson skifter til Brøndby IF.

– Vi skal sælge til FC København, Brøndby og FC Midtjylland og ikke til klubber som OB, AGF og AaB. Med al respekt så er det sådanne klubber, vi håber, at vi på sigt kan bide skeer med, og så skal vi selvfølgelig ikke forstærke dem med vores egne spillere. Hvad angår FCK, Brøndby og FCM er de milevidt foran os, og jeg ser dem derfor ikke som konkurrenter, siger Hans Jørgen Haysen.

Sportschefen glæder sig over, at det i de fleste tilfælde har været en god forretning for SønderjyskE at handle med de øvrige klubber i Superligaen.

– Så længe, vi kan udvikle spillere, der er interessante for FC København, Brøndby og FC Midtjylland, er det på den korte bane meget fint for en klub som SønderjyskE. På det stadie, vi er lige nu, er det godt, at de kan spæde til i vores kasse ved at købe vores spillere. Og så er det jo et stort skulderklap for os, at vores spillere er interessante for mange af de større klubber, siger Haysen.

Simon Kroon, som SønderjyskE solgte til FC Midtjylland for et år siden, er i dette transfervindue vendt tilbage til de lyseblå på en lejeaftale. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –







LIVE

TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

FCK misser landsholdsspiller

Har budt en milliard

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Brøndby jagter ny Superliga-profil



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd

Bayern München på plads til Superliga-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Vil lokke superstjerne med monsterløn

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Gaveregn over FC Midtjylland

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

En vild energibombe er kommet til Superligaen