SønderjyskE er i øjeblikket uden sportschef efter Hans Jørgen Haysen har forladt klubben til fordel for AGF. Hos Haderslev-klubben er man derfor i fuld gang med at finde den næste til posten.
Her er der ikke planer om at blive for internationale, selvom man i efteråret fik amerikanske ejere. Det fastslår SønderjyskE-direktør Klavs Rasmussen i et interview med TV3 Sport.
– Det vi har rigtig meget fokus på nu, hvor vi skal ud og rekruttere og finde jobprofilen og det nye ansigt, som skal være med til at hjælpe det her videre, så er det meget vigtigt, at det er en dansk profil, siger han og fortsætter:
– Så vi er meget bevidste om det lokale islæt. Men selvfølgelig er vi spændte på at se mulighederne med en Serie A-klub i Spezia. Det er muligheder og ikke begrænsninger, lyder det fra Klavs Rasmussen.
Men selvom man gerne vil holde fast i noget af det, som man kender, så kan der godt være ændringer på vej – og dem er de åbne for, forklarer Rasmussen.
– Men selvfølgelig skal vi være klar til forandringer og nye ting og muligheder i forhold til det setup, som vi er blevet en del af. Det ser jeg som en god mulighed, siger SønderjyskE-direktøren, som peger på, at de amerikanske ejere ikke blander sig i det daglige, hvor det stadig vil være cheftræner Glen Riddersholm, som kommer til at styre den del.
På banen har SønderjyskE desuden udmærket sig med, at være blandt de hold, som afleverer mindst bagud i kampene. Læs om hvem der gør det mest her.
LIVE
VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Kroatien – Ghana
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
