SønderjyskE-boss: Sådan skal vores sportschef være

Afløseren for Hans Jørgen Haysen kan sagtens komme til at ligne en kopi.



SønderjyskE er i øjeblikket uden sportschef efter Hans Jørgen Haysen har forladt klubben til fordel for AGF. Hos Haderslev-klubben er man derfor i fuld gang med at finde den næste til posten.

Her er der ikke planer om at blive for internationale, selvom man i efteråret fik amerikanske ejere. Det fastslår SønderjyskE-direktør Klavs Rasmussen i et interview med TV3 Sport.

– Det vi har rigtig meget fokus på nu, hvor vi skal ud og rekruttere og finde jobprofilen og det nye ansigt, som skal være med til at hjælpe det her videre, så er det meget vigtigt, at det er en dansk profil, siger han og fortsætter:

– Så vi er meget bevidste om det lokale islæt. Men selvfølgelig er vi spændte på at se mulighederne med en Serie A-klub i Spezia. Det er muligheder og ikke begrænsninger, lyder det fra Klavs Rasmussen.

Men selvom man gerne vil holde fast i noget af det, som man kender, så kan der godt være ændringer på vej – og dem er de åbne for, forklarer Rasmussen.

– Men selvfølgelig skal vi være klar til forandringer og nye ting og muligheder i forhold til det setup, som vi er blevet en del af. Det ser jeg som en god mulighed, siger SønderjyskE-direktøren, som peger på, at de amerikanske ejere ikke blander sig i det daglige, hvor det stadig vil være cheftræner Glen Riddersholm, som kommer til at styre den del.

På banen har SønderjyskE desuden udmærket sig med, at være blandt de hold, som afleverer mindst bagud i kampene. Læs om hvem der gør det mest her.







LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Storkamp af Patrick Dorgu

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Jacob Neestrup er enig med ny klub



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Forhandler med storklub

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Serie A-klubber jagter Randers-profil



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Fem bud på Brøndbys nye træner

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Her er FC Københavns vej i Europa

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte