SønderjyskE er i øjeblikket uden sportschef efter Hans Jørgen Haysen har forladt klubben til fordel for AGF. Hos Haderslev-klubben er man derfor i fuld gang med at finde den næste til posten.
Her er der ikke planer om at blive for internationale, selvom man i efteråret fik amerikanske ejere. Det fastslår SønderjyskE-direktør Klavs Rasmussen i et interview med TV3 Sport.
– Det vi har rigtig meget fokus på nu, hvor vi skal ud og rekruttere og finde jobprofilen og det nye ansigt, som skal være med til at hjælpe det her videre, så er det meget vigtigt, at det er en dansk profil, siger han og fortsætter:
– Så vi er meget bevidste om det lokale islæt. Men selvfølgelig er vi spændte på at se mulighederne med en Serie A-klub i Spezia. Det er muligheder og ikke begrænsninger, lyder det fra Klavs Rasmussen.
Men selvom man gerne vil holde fast i noget af det, som man kender, så kan der godt være ændringer på vej – og dem er de åbne for, forklarer Rasmussen.
– Men selvfølgelig skal vi være klar til forandringer og nye ting og muligheder i forhold til det setup, som vi er blevet en del af. Det ser jeg som en god mulighed, siger SønderjyskE-direktøren, som peger på, at de amerikanske ejere ikke blander sig i det daglige, hvor det stadig vil være cheftræner Glen Riddersholm, som kommer til at styre den del.
På banen har SønderjyskE desuden udmærket sig med, at være blandt de hold, som afleverer mindst bagud i kampene. Læs om hvem der gør det mest her.
LIVE
TransferLIVE: Host op, Man City – koster 950 mio.!
Han afløser Mourinho
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
NYHEDER
FCK henter svensk talent
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
