Utryg ved Wright-skifte: Der sker mange sjove ting

Sønderjyske har ikke meldt et salg af angriberen Haji Wright ud, men det skulle snart være på plads.



Den amerikanske angriber Haji Wright ser ud til at fortsætte karrieren i tyrkiske Antalyaspor, som henter Wright i superligaklubben Sønderjyske.

Sønderjyske har endnu ikke bekræftet handlen, men ikke desto mindre er Haji Wright allerede præsenteret i Antalyaspor, hvor han sågar scorede søndag i en træningskamp.

Direktør i Sønderjyske Jonas Lygaard understreger, at handlen endnu ikke er lukket, og han vil ikke betragte den som endegyldig, før de sidste detaljer er på plads.

– Den er ikke lukket endnu, men er heller ikke langt fra, og jeg vil da tro, at vi har en konklusion inden for de næste 24 til 48 timer, siger Lygaard.

Spørgsmål: Er der nogen grund til at frygte, at salget ikke går igennem?

– Man skal aldrig sige aldrig, og vi lever jo i en verden, hvor der sker sjove ting rundt omkring.

– Der er nogen, man er mere tryg ved end andre, og jeg vil da ikke sige, at jeg er tryg ved det her, før det er afsluttet, men jeg forventer stadig, at handlen går igennem.

At den 23-årige angriber allerede har været i kamp for den tyrkiske klub, inden skiftet er helt på plads, er ikke noget, der bekymrer Jonas Lygaard.

Han håber dog, at der snart kan sættes et endegyldigt punktum i handlen.

– At den tyrkiske klub vælger, at han skal spille, før handlen er på plads, er ikke vores beslutning, og der er ikke noget, der har ændret sig fra vores side.

– Jeg bruger slet ikke tid på det lige nu, for vi har en masse andre ting, som er meget mere interessante for os at fokusere på.

– Men vi forventer, at den snart bliver lukket, så vi alle kan komme videre. Selvfølgelig vil vi gerne have en konklusion, både over for os selv og vores fans, så vi kan melde klart ud.

Sønderjyske har sikret sig forstærkning til offensiven i form af islandske Kristofer Kristinsson, men der kan være mere nyt på vej til det sønderjyske angreb, forklarer Jonas Lygaard.

– Kristofer dækker mange forskellige pladser i offensiven og fik en flot debut mod Vejle, men vi kan stadig være på markedet efter en angriber mere, siger Sønderjyske-direktøren.

/ritzau/





Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Han er den nye Superliga-juvel!

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

Lindstrøm skifter til Schalke



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Speakman om transfer: En unik situation

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

OB – Sønderjyske

Kæmpe transfer under opsejling



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor ændring i AGF?

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte