Den amerikanske angriber Haji Wright ser ud til at fortsætte karrieren i tyrkiske Antalyaspor, som henter Wright i superligaklubben Sønderjyske.
Sønderjyske har endnu ikke bekræftet handlen, men ikke desto mindre er Haji Wright allerede præsenteret i Antalyaspor, hvor han sågar scorede søndag i en træningskamp.
Direktør i Sønderjyske Jonas Lygaard understreger, at handlen endnu ikke er lukket, og han vil ikke betragte den som endegyldig, før de sidste detaljer er på plads.
– Den er ikke lukket endnu, men er heller ikke langt fra, og jeg vil da tro, at vi har en konklusion inden for de næste 24 til 48 timer, siger Lygaard.
Spørgsmål: Er der nogen grund til at frygte, at salget ikke går igennem?
– Man skal aldrig sige aldrig, og vi lever jo i en verden, hvor der sker sjove ting rundt omkring.
– Der er nogen, man er mere tryg ved end andre, og jeg vil da ikke sige, at jeg er tryg ved det her, før det er afsluttet, men jeg forventer stadig, at handlen går igennem.
At den 23-årige angriber allerede har været i kamp for den tyrkiske klub, inden skiftet er helt på plads, er ikke noget, der bekymrer Jonas Lygaard.
Han håber dog, at der snart kan sættes et endegyldigt punktum i handlen.
– At den tyrkiske klub vælger, at han skal spille, før handlen er på plads, er ikke vores beslutning, og der er ikke noget, der har ændret sig fra vores side.
– Jeg bruger slet ikke tid på det lige nu, for vi har en masse andre ting, som er meget mere interessante for os at fokusere på.
– Men vi forventer, at den snart bliver lukket, så vi alle kan komme videre. Selvfølgelig vil vi gerne have en konklusion, både over for os selv og vores fans, så vi kan melde klart ud.
Sønderjyske har sikret sig forstærkning til offensiven i form af islandske Kristofer Kristinsson, men der kan være mere nyt på vej til det sønderjyske angreb, forklarer Jonas Lygaard.
– Kristofer dækker mange forskellige pladser i offensiven og fik en flot debut mod Vejle, men vi kan stadig være på markedet efter en angriber mere, siger Sønderjyske-direktøren.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Harry Maguire i chok
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
TOPNYHED
Cooper og Svensson overrasker begge
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
Snart sker det
Fortryder FC Barcelona-transfer
NYHEDER
Dansk toptræner lander stort job
TIPSBLADET SPECIAL
