Utryg ved Wright-skifte: Der sker mange sjove ting

Sønderjyske har ikke meldt et salg af angriberen Haji Wright ud, men det skulle snart være på plads.



Den amerikanske angriber Haji Wright ser ud til at fortsætte karrieren i tyrkiske Antalyaspor, som henter Wright i superligaklubben Sønderjyske.

Sønderjyske har endnu ikke bekræftet handlen, men ikke desto mindre er Haji Wright allerede præsenteret i Antalyaspor, hvor han sågar scorede søndag i en træningskamp.

Direktør i Sønderjyske Jonas Lygaard understreger, at handlen endnu ikke er lukket, og han vil ikke betragte den som endegyldig, før de sidste detaljer er på plads.

– Den er ikke lukket endnu, men er heller ikke langt fra, og jeg vil da tro, at vi har en konklusion inden for de næste 24 til 48 timer, siger Lygaard.

Spørgsmål: Er der nogen grund til at frygte, at salget ikke går igennem?

– Man skal aldrig sige aldrig, og vi lever jo i en verden, hvor der sker sjove ting rundt omkring.

– Der er nogen, man er mere tryg ved end andre, og jeg vil da ikke sige, at jeg er tryg ved det her, før det er afsluttet, men jeg forventer stadig, at handlen går igennem.

At den 23-årige angriber allerede har været i kamp for den tyrkiske klub, inden skiftet er helt på plads, er ikke noget, der bekymrer Jonas Lygaard.

Han håber dog, at der snart kan sættes et endegyldigt punktum i handlen.

– At den tyrkiske klub vælger, at han skal spille, før handlen er på plads, er ikke vores beslutning, og der er ikke noget, der har ændret sig fra vores side.

– Jeg bruger slet ikke tid på det lige nu, for vi har en masse andre ting, som er meget mere interessante for os at fokusere på.

– Men vi forventer, at den snart bliver lukket, så vi alle kan komme videre. Selvfølgelig vil vi gerne have en konklusion, både over for os selv og vores fans, så vi kan melde klart ud.

Sønderjyske har sikret sig forstærkning til offensiven i form af islandske Kristofer Kristinsson, men der kan være mere nyt på vej til det sønderjyske angreb, forklarer Jonas Lygaard.

– Kristofer dækker mange forskellige pladser i offensiven og fik en flot debut mod Vejle, men vi kan stadig være på markedet efter en angriber mere, siger Sønderjyske-direktøren.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Født i Danmark og på vej til VM



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Overvejer AGF-forlængelse

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Nu er de færdige i Superligaen

Disse to er færdige i Brøndby

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Massiv kritik efter skandaløse scener



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner