Sønderjyske – FC København

Sønderjyske tager lørdag hjemme på Sydbank Park i Haderslev mod de forsvarende mestre fra FC København.



Superliga

Dommer: L. Graagaard

Lørdag 27. september kl. 18.00

Stream: TV2 Sport

Spilforslag

FC København vinder til 0

Odds 2,80

Spil hos Betano

Odds fra januar 14, 2026. Odds kan være ændret.

18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet –  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | Alle links, med symbolet *, er reklamelinks, der kan bidrage til sidens indtjening

Holdnyt:
Sønderjyske:

Sønderjyske hentede i seneste runde 2-2 i Nørreskoven mod Vejle, men gæsterne førte 2-0 i kampen, så det føles nok mest som to mistede point frem for ét vundet. 

Nu bliver modstanden så en del sværere, når Superligaens tophold, FC København, er i Haderslev, og den seneste indbyrdes duel i Sønderjylland endte med FCK-sejr på 2-0.

Sønderjyske har gjort det bedre end godkendt i sæsonen indtil videre med 11 point efter ni runder og en placering bare ét point fra top 6. 

Der er så omvendt også kun to point til nedrykningspladserne, så træner Thomas Nørgaard kan roligt piske sine spillere i hver eneste kamp, for alle point tæller. 

Til kampen i Vejle var både Sefer Emini og Daniel Gretarsson ude med mindre skader, men mon ikke de begge er klar igen til denne kamp?

Mohamed Cherif afsonede en karantænedag i kampen i Vejle, så han er igen til rådighed for Sønderjyske.

FC København:

FC København havde ikke vundet i deres tre seneste kampe forud for ugens sejr i DBU Pokalen mod Lyngby. Og ja, den ene af de tre var derbyet mod Brøndby og den anden CL-opgøret mod Leverkusen. 

Men den tredje var i Parken mod Silkeborg, og Løverne var endda foran 3-1 med en god halv times spil tilbage. Alligevel endte det 3-3, og der var noget, der ikke helt var i vater for de forsvarende mestre. 

Måske har det hjulpet på det hele, at de slog Lyngby 2-0 og altså endelig igen kunne øve sig på sejrssangen.

I den kommende uge skal de spille europæisk i Baku i Aserbajdsjan. Det må næsten tage en smule opmærksomhed, og med deres nuværende forfatning kan det vise sig at være noget hø.

For der er brug for al opmærksomhed, fokus og kræfter, så FCK igen kan kravle frem i tabellen, hvor de aktuelt er nummer tre med tre point op til duksene fra AGF.

Magnus Mattsson er ude hele sæsonen, mens Jonathan Moalem og Oliver Højer med stormskridt er på vej tilbage fra skade men endnu ikke kampklar. 

Elias Achouri og Andreas Cornelius har siddet ude med småskader, men de kan med held og medvind måske være klar allerede til denne kamp.

Karantæner:

Sønderjyske: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:

Sønderjyske: (3-4-3): Bundgaard – Soulas, Jensen, Gretarsson – Oggesen, Sommer, Vinderslev, Sigurgeirsson – Qamili, Ingason, Hyseni

FC København: (4-2-3-1): Kotarski – Huescas, Gabriel, Hatzidiakos, Lopez – Delaney, Madsen – Larsson, Elyounoussi, Robert – Moukoko

Dom:

De to hold har spillet mod hinanden 46 gange i Superliga-regi. FCK har vundet 34 gange. Sønderjyske har vundet én gang. 

De seneste 10 Superligadueller er endt med otte sejre til Løverne og to uafgjorte med scoren 23-8.

FCK er da også favoritter her, men med pokalkamp i onsdags og en CL-kamp den kommende onsdag er der nok at forholde sig til, så måske vil sønderjyderne række ud efter et sjældent point mod københavnerne. 

Dommen lyder dog, at det ender med udesejr på 2-0.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated januar 14, 2026 11:54 am

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF



Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Bekræfter FC København-historie

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Dansk målsluger færdig

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år