SønderjyskE henter tidligere Superliga-målmand: Det var let at vælge

Nicolai Flø, der forlader Vendsyssel FF, er ny målmand i SønderjyskE. Han skal som udgangspunkt være reserve for Lawrence Thomas.



Det har længe stået klart, at SønderjyskE skulle have en målmand mere, og at Nicolai Flø var fortid i Vendsyssel FF. Nu har de to parter så fundet ud af, at det passer så godt sammen, at de har skrevet en toårig aftale.

Flø kommer til SønderjyskE med kampe i NordicBet Ligaen og Superligaen bag sig. Han er dog i første omgang tiltænkt rollen som reserve for også nyankomne Lawrence Thomas. Det siger han selv.

– Min forventning er, at jeg skal ind og udvikle mig. Der er kommet en anden ny målmand til klubben ud over mig, så jeg skal ind og konkurrere med ham og forhåbentligt også få nogle kampe på et tidspunkt. Men som udgangspunkt er jeg en trænings- og udviklingsmålmand, og så kommer jeg forhåbentligt også ret hurtigt til at byde mig til til at spille kampe, lyder det fra Flø i en pressemeddelelse.

25-årige Nicolai Flø spillede sin ungdomsfodbold og tidlige seniorfodbold i Silkeborg IF, hvor han blandt andet tog turen op gennem U-rækkerne med Robert Skov. Nu forlader han Vendsyssel efter fire år og glæder sig til næste del af sin karriere.

– Det her er et skridt, jeg havde håbet, jeg kunne tage. Efter den første kontakt med SønderjyskE har det været en høj prioritet for mig at komme herned. Jeg har kun hørt godt om SønderjyskE som klub, så det har været let at vælge, og 3F Superligaen er det bedste i Danmark, og man vil jo gerne op og måle sig med de bedste, siger Flø.

SønderjyskE har også målmanden Nikola Mirkovic på kontrakt, men meningen er, at han skal finde en ny klub. Med tilgangen af Flø er vejen nu banet for, at han kan forlade SønderjyskE.

Læs også:13. December: Han var årsagen til, at vi kom i Superligaen
Læs også:SønderjyskE sender prøvespiller videre






LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Brøndby tæt på ny forstærkning

Thomas Frank: De vinder VM

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Transferbombe i Manchester United



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Spændende transfermelding om Maxsø

Tuchel forsvarer sin taktik

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Er han løsningen i AGF?

‘Det var verdens undergang’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Skamroses af Thomas Nørgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Derfor trækker FC København-transfer ud

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret