SønderjyskE henter tidligere Superliga-målmand: Det var let at vælge

Nicolai Flø, der forlader Vendsyssel FF, er ny målmand i SønderjyskE. Han skal som udgangspunkt være reserve for Lawrence Thomas.



Det har længe stået klart, at SønderjyskE skulle have en målmand mere, og at Nicolai Flø var fortid i Vendsyssel FF. Nu har de to parter så fundet ud af, at det passer så godt sammen, at de har skrevet en toårig aftale.

Flø kommer til SønderjyskE med kampe i NordicBet Ligaen og Superligaen bag sig. Han er dog i første omgang tiltænkt rollen som reserve for også nyankomne Lawrence Thomas. Det siger han selv.

– Min forventning er, at jeg skal ind og udvikle mig. Der er kommet en anden ny målmand til klubben ud over mig, så jeg skal ind og konkurrere med ham og forhåbentligt også få nogle kampe på et tidspunkt. Men som udgangspunkt er jeg en trænings- og udviklingsmålmand, og så kommer jeg forhåbentligt også ret hurtigt til at byde mig til til at spille kampe, lyder det fra Flø i en pressemeddelelse.

25-årige Nicolai Flø spillede sin ungdomsfodbold og tidlige seniorfodbold i Silkeborg IF, hvor han blandt andet tog turen op gennem U-rækkerne med Robert Skov. Nu forlader han Vendsyssel efter fire år og glæder sig til næste del af sin karriere.

– Det her er et skridt, jeg havde håbet, jeg kunne tage. Efter den første kontakt med SønderjyskE har det været en høj prioritet for mig at komme herned. Jeg har kun hørt godt om SønderjyskE som klub, så det har været let at vælge, og 3F Superligaen er det bedste i Danmark, og man vil jo gerne op og måle sig med de bedste, siger Flø.

SønderjyskE har også målmanden Nikola Mirkovic på kontrakt, men meningen er, at han skal finde en ny klub. Med tilgangen af Flø er vejen nu banet for, at han kan forlade SønderjyskE.

Læs også:13. December: Han var årsagen til, at vi kom i Superligaen
Læs også:SønderjyskE sender prøvespiller videre






LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Nu melder Christian Eriksen ud

Jonas Wind til danskerklub?

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Sat til salg – så dyr er han

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

De vil købe Munashe Garananga i FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Klar melding fra Thomas Gravesen

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

‘AC’-forlængelse på plads, men…

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fifas guldkalv skal stå på egne ben

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere