SønderjyskE henter tidligere Superliga-målmand: Det var let at vælge

Nicolai Flø, der forlader Vendsyssel FF, er ny målmand i SønderjyskE. Han skal som udgangspunkt være reserve for Lawrence Thomas.



Det har længe stået klart, at SønderjyskE skulle have en målmand mere, og at Nicolai Flø var fortid i Vendsyssel FF. Nu har de to parter så fundet ud af, at det passer så godt sammen, at de har skrevet en toårig aftale.

Flø kommer til SønderjyskE med kampe i NordicBet Ligaen og Superligaen bag sig. Han er dog i første omgang tiltænkt rollen som reserve for også nyankomne Lawrence Thomas. Det siger han selv.

– Min forventning er, at jeg skal ind og udvikle mig. Der er kommet en anden ny målmand til klubben ud over mig, så jeg skal ind og konkurrere med ham og forhåbentligt også få nogle kampe på et tidspunkt. Men som udgangspunkt er jeg en trænings- og udviklingsmålmand, og så kommer jeg forhåbentligt også ret hurtigt til at byde mig til til at spille kampe, lyder det fra Flø i en pressemeddelelse.

25-årige Nicolai Flø spillede sin ungdomsfodbold og tidlige seniorfodbold i Silkeborg IF, hvor han blandt andet tog turen op gennem U-rækkerne med Robert Skov. Nu forlader han Vendsyssel efter fire år og glæder sig til næste del af sin karriere.

– Det her er et skridt, jeg havde håbet, jeg kunne tage. Efter den første kontakt med SønderjyskE har det været en høj prioritet for mig at komme herned. Jeg har kun hørt godt om SønderjyskE som klub, så det har været let at vælge, og 3F Superligaen er det bedste i Danmark, og man vil jo gerne op og måle sig med de bedste, siger Flø.

SønderjyskE har også målmanden Nikola Mirkovic på kontrakt, men meningen er, at han skal finde en ny klub. Med tilgangen af Flø er vejen nu banet for, at han kan forlade SønderjyskE.

Læs også:13. December: Han var årsagen til, at vi kom i Superligaen
Læs også:SønderjyskE sender prøvespiller videre




LIVE

TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb

Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

FC Barcelona køber VM-angriber

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Åbner op for sommertransfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Til lægetjek i Superliga-klub

Chokskifte på vej?

FCK går på rov i Viborg

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Portugal – Usbekistan

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Bosnien-Hercegovina – Qatar

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

England – Ghana

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek