SønderjyskE-chef: Dem vil vi helst møde

Glen Riddersholm jubler over SønderjyskE’s plads i pokalfinalen og peger på, hvem han helst vil møde i finalen.



SønderjyskE leverede et flot comeback mod FC Midtjylland og er klar til pokalfinalen for andet år i træk.

Sønderjyderne tabte ellers den første af de to semifinaler mod FC Midtjylland, men med en 3-1-sejr på hjemmebane torsdag eftermiddag sikrede de sig billetten til finalen. Det glæder ikke overraskende cheftræner Glen Riddersholm.

– Jeg er glad. Det er historisk, at vi kan kvalificere os til pokalfinalen for andet år i træk. Du kan også mærke det på mig, sagde Glen Riddersholm til DRTV efter kampen og tilføjer:

– Vi er i et stramt program og en stram periode, og alligevel bliver der spænding til sidst. Det er vigtigt for os at få en sejr og mærke sejrens glæde igen. Og at stå imod presset til sidst. Hvis man ser over begge kampe, synes jeg, at vi fortjener at komme til finalen. Det er jeg stolt over.

Det var også en tiltrængt for SønderjyskE, der har en hård periode i Superligaen i øjeblikket. I weekenden satte de en tomålsføring over styr og tabte til AC Horsens, og i foråret har de blot vundet to ud af 11 ligakampe. Nu håber de på mere succes.

– Sejre giver energi og overskud. Nu får drengene tro på, at vi kan slå tilbage og få udløst noget af det potentiale, vi har. Men vi skal stadig have is i maven, for træerne vokser ikke ind i himlen. Vi har en vigtig kamp på søndag, men det her er jo magisk at se frem til. Man kan også se, at det glæder spillerne og staben. Vi gennemgår en hård periode i SønderjyskE periode, og at vi kan præstere på den her måde er klasse, sagde Glen Riddersholm.

Glen Riddersholm blev også spurgt til, hvem han helst vil møde i pokalturnering af Randers FC og AGF, der mødes i den anden semifinale. Og her er svaret klart:

– Randers.

Om det bliver Randers FC, SønderjyskE skal møde i finalen, får vi svar på senere torsdag aften.

På grund af den seneste stime i Superligaen er ekspert bekymret for SønderjyskE. Læs mere om det her. 







LIVE

LIVE: Brøndby har to profiler tilbage

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

FC København – OB

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Afslører samtale med Roony Bardghji

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Offentliggøres i dag

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!