SønderjyskE leverede et flot comeback mod FC Midtjylland og er klar til pokalfinalen for andet år i træk.
Sønderjyderne tabte ellers den første af de to semifinaler mod FC Midtjylland, men med en 3-1-sejr på hjemmebane torsdag eftermiddag sikrede de sig billetten til finalen. Det glæder ikke overraskende cheftræner Glen Riddersholm.
– Jeg er glad. Det er historisk, at vi kan kvalificere os til pokalfinalen for andet år i træk. Du kan også mærke det på mig, sagde Glen Riddersholm til DRTV efter kampen og tilføjer:
– Vi er i et stramt program og en stram periode, og alligevel bliver der spænding til sidst. Det er vigtigt for os at få en sejr og mærke sejrens glæde igen. Og at stå imod presset til sidst. Hvis man ser over begge kampe, synes jeg, at vi fortjener at komme til finalen. Det er jeg stolt over.
Det var også en tiltrængt for SønderjyskE, der har en hård periode i Superligaen i øjeblikket. I weekenden satte de en tomålsføring over styr og tabte til AC Horsens, og i foråret har de blot vundet to ud af 11 ligakampe. Nu håber de på mere succes.
– Sejre giver energi og overskud. Nu får drengene tro på, at vi kan slå tilbage og få udløst noget af det potentiale, vi har. Men vi skal stadig have is i maven, for træerne vokser ikke ind i himlen. Vi har en vigtig kamp på søndag, men det her er jo magisk at se frem til. Man kan også se, at det glæder spillerne og staben. Vi gennemgår en hård periode i SønderjyskE periode, og at vi kan præstere på den her måde er klasse, sagde Glen Riddersholm.
Glen Riddersholm blev også spurgt til, hvem han helst vil møde i pokalturnering af Randers FC og AGF, der mødes i den anden semifinale. Og her er svaret klart:
– Randers.
Om det bliver Randers FC, SønderjyskE skal møde i finalen, får vi svar på senere torsdag aften.
På grund af den seneste stime i Superligaen er ekspert bekymret for SønderjyskE. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
Afslører dansk toptræners millionløn
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
KARAKTERER
Der er al mulig grund til bekymring
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
TOPNYHED
Tysk VM-chok
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
NYHEDER
Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
NYHEDER
Sådan kommer Danmark til VM
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
MEDIE
