SønderjyskE klar til at gå i Kløve-dialog med OB

SønderjyskE er klar til at gå i dialog med OB om Troels Kløve – Troels Bech og Brøndby IF behøver ikke ulejlige sig med et opkald.



SønderjyskE har i dette transfervindue set Mikael Uhre og Troels Kløve skrive under med andre klubber. Førstnævnte er blevet solgt til Brøndby IF fra sommer, mens Troels Kløve skifter på en fri transfer til OB – ligeledes efter denne sæson.

Det er status lige nu med en uge tilbage af transfervinduet.

Det er imidlertid set mange gange, at et aftalt klubskifte bliver speedet op og sker et halvt år før planlagt, så spørgsmålet er, om det nu også er helt sikkert, at både Mikael Uhre og Troels Kløve er i SønderjyskE 1. februar.

– Ja, Uhre er i hvert fald, siger sportschef i SønderjyskE, Hans Jørgen Haysen, til tipsbladet.dk.

Dermed insinuerer sportschefen også, at det ikke er helt så sikkert med Troels Kløve.

– Det er selvfølgelig til at regne ud for de fleste, at når vi går ud og henter Simon Kroon, så har vi en dygtig spiller, der i teorien kan gå direkte ind og spille Troels Kløves plads. Det kan da godt være, at hans nye klub vil et eller andet, og så må vi jo tage den derfra. Lige nu er der ikke dialog med OB, siger Haysen og tilføjer:

– Hvis Jesper Hansen (sportsdirektør i OB, red.) ringer, så tager jeg selvfølgelig telefonen, og hvis han hiver checkhæftet frem, så må vi se, om vi ikke kan finde ud af et eller andet.

Hvad angår Mikael Uhre og Brøndby IF er sagen en helt anden. Modsat Troels Kløve og OB er der her tale om et decideret salg, og det er aftalen, at det skal ske til sommer. Det kan der ikke rokkes ved.

– Han skal ingen steder, det kan jeg godt forsikre. Vi har vejet de sportslige hensyn meget tungt, og i den forbindelse er vi glade for, at vi har Mikael Uhre i foråret til de mange vigtige kampe. Derfor har vi også været villige til at give afkald på lidt af transfersummen, lyder det fra sportschefen.

Hans Jørgen Haysen har overfor tipsbladet.dk fastslået, at han er træt af, at Troels Kløve har valgt at skifte til lige præcis en klub som OB – læs mere om det her. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud her.







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

José Mourinho vil have dansk stjerne

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

UEFA med vild ændring

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Tiden er ved at rinde ud

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Snart sker det

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark