SønderjyskE har i dette transfervindue set Mikael Uhre og Troels Kløve skrive under med andre klubber. Førstnævnte er blevet solgt til Brøndby IF fra sommer, mens Troels Kløve skifter på en fri transfer til OB – ligeledes efter denne sæson.
Det er status lige nu med en uge tilbage af transfervinduet.
Det er imidlertid set mange gange, at et aftalt klubskifte bliver speedet op og sker et halvt år før planlagt, så spørgsmålet er, om det nu også er helt sikkert, at både Mikael Uhre og Troels Kløve er i SønderjyskE 1. februar.
– Ja, Uhre er i hvert fald, siger sportschef i SønderjyskE, Hans Jørgen Haysen, til tipsbladet.dk.
Dermed insinuerer sportschefen også, at det ikke er helt så sikkert med Troels Kløve.
– Det er selvfølgelig til at regne ud for de fleste, at når vi går ud og henter Simon Kroon, så har vi en dygtig spiller, der i teorien kan gå direkte ind og spille Troels Kløves plads. Det kan da godt være, at hans nye klub vil et eller andet, og så må vi jo tage den derfra. Lige nu er der ikke dialog med OB, siger Haysen og tilføjer:
– Hvis Jesper Hansen (sportsdirektør i OB, red.) ringer, så tager jeg selvfølgelig telefonen, og hvis han hiver checkhæftet frem, så må vi se, om vi ikke kan finde ud af et eller andet.
Hvad angår Mikael Uhre og Brøndby IF er sagen en helt anden. Modsat Troels Kløve og OB er der her tale om et decideret salg, og det er aftalen, at det skal ske til sommer. Det kan der ikke rokkes ved.
– Han skal ingen steder, det kan jeg godt forsikre. Vi har vejet de sportslige hensyn meget tungt, og i den forbindelse er vi glade for, at vi har Mikael Uhre i foråret til de mange vigtige kampe. Derfor har vi også været villige til at give afkald på lidt af transfersummen, lyder det fra sportschefen.
Hans Jørgen Haysen har overfor tipsbladet.dk fastslået, at han er træt af, at Troels Kløve har valgt at skifte til lige præcis en klub som OB – læs mere om det her.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud her.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Fortryder FC Barcelona-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TOPNYHED
