SønderjyskE har i dette transfervindue set Mikael Uhre og Troels Kløve skrive under med andre klubber. Førstnævnte er blevet solgt til Brøndby IF fra sommer, mens Troels Kløve skifter på en fri transfer til OB – ligeledes efter denne sæson.
Det er status lige nu med en uge tilbage af transfervinduet.
Det er imidlertid set mange gange, at et aftalt klubskifte bliver speedet op og sker et halvt år før planlagt, så spørgsmålet er, om det nu også er helt sikkert, at både Mikael Uhre og Troels Kløve er i SønderjyskE 1. februar.
– Ja, Uhre er i hvert fald, siger sportschef i SønderjyskE, Hans Jørgen Haysen, til tipsbladet.dk.
Dermed insinuerer sportschefen også, at det ikke er helt så sikkert med Troels Kløve.
– Det er selvfølgelig til at regne ud for de fleste, at når vi går ud og henter Simon Kroon, så har vi en dygtig spiller, der i teorien kan gå direkte ind og spille Troels Kløves plads. Det kan da godt være, at hans nye klub vil et eller andet, og så må vi jo tage den derfra. Lige nu er der ikke dialog med OB, siger Haysen og tilføjer:
– Hvis Jesper Hansen (sportsdirektør i OB, red.) ringer, så tager jeg selvfølgelig telefonen, og hvis han hiver checkhæftet frem, så må vi se, om vi ikke kan finde ud af et eller andet.
Hvad angår Mikael Uhre og Brøndby IF er sagen en helt anden. Modsat Troels Kløve og OB er der her tale om et decideret salg, og det er aftalen, at det skal ske til sommer. Det kan der ikke rokkes ved.
– Han skal ingen steder, det kan jeg godt forsikre. Vi har vejet de sportslige hensyn meget tungt, og i den forbindelse er vi glade for, at vi har Mikael Uhre i foråret til de mange vigtige kampe. Derfor har vi også været villige til at give afkald på lidt af transfersummen, lyder det fra sportschefen.
Hans Jørgen Haysen har overfor tipsbladet.dk fastslået, at han er træt af, at Troels Kløve har valgt at skifte til lige præcis en klub som OB – læs mere om det her.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud her.
LIVE
Superliga-LIVE: Her er den første startopstilling
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
LIVE
TransferLIVE: West Ham vil have tidl. SL-profil
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
OPTAKT
OB – Sønderjyske
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
TOPNYHED
– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
TOPNYHED
Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TIPSBLADET SPECIAL
