SønderjyskE klar til at gå i Kløve-dialog med OB

SønderjyskE er klar til at gå i dialog med OB om Troels Kløve – Troels Bech og Brøndby IF behøver ikke ulejlige sig med et opkald.



SønderjyskE har i dette transfervindue set Mikael Uhre og Troels Kløve skrive under med andre klubber. Førstnævnte er blevet solgt til Brøndby IF fra sommer, mens Troels Kløve skifter på en fri transfer til OB – ligeledes efter denne sæson.

Det er status lige nu med en uge tilbage af transfervinduet.

Det er imidlertid set mange gange, at et aftalt klubskifte bliver speedet op og sker et halvt år før planlagt, så spørgsmålet er, om det nu også er helt sikkert, at både Mikael Uhre og Troels Kløve er i SønderjyskE 1. februar.

– Ja, Uhre er i hvert fald, siger sportschef i SønderjyskE, Hans Jørgen Haysen, til tipsbladet.dk.

Dermed insinuerer sportschefen også, at det ikke er helt så sikkert med Troels Kløve.

– Det er selvfølgelig til at regne ud for de fleste, at når vi går ud og henter Simon Kroon, så har vi en dygtig spiller, der i teorien kan gå direkte ind og spille Troels Kløves plads. Det kan da godt være, at hans nye klub vil et eller andet, og så må vi jo tage den derfra. Lige nu er der ikke dialog med OB, siger Haysen og tilføjer:

– Hvis Jesper Hansen (sportsdirektør i OB, red.) ringer, så tager jeg selvfølgelig telefonen, og hvis han hiver checkhæftet frem, så må vi se, om vi ikke kan finde ud af et eller andet.

Hvad angår Mikael Uhre og Brøndby IF er sagen en helt anden. Modsat Troels Kløve og OB er der her tale om et decideret salg, og det er aftalen, at det skal ske til sommer. Det kan der ikke rokkes ved.

– Han skal ingen steder, det kan jeg godt forsikre. Vi har vejet de sportslige hensyn meget tungt, og i den forbindelse er vi glade for, at vi har Mikael Uhre i foråret til de mange vigtige kampe. Derfor har vi også været villige til at give afkald på lidt af transfersummen, lyder det fra sportschefen.

Hans Jørgen Haysen har overfor tipsbladet.dk fastslået, at han er træt af, at Troels Kløve har valgt at skifte til lige præcis en klub som OB – læs mere om det her. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud her.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Storkamp af Patrick Dorgu



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Topboss sviner Barça til

Conte stopper i Napoli

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Sammenligner Brøndby med Manchester United

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Forhandler med storklub

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Her er FC Københavns vej i Europa



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Serie A-klubber jagter Randers-profil

FC København kan få Jens Stage-millioner

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League