SønderjyskE klar til at gå i Kløve-dialog med OB

SønderjyskE er klar til at gå i dialog med OB om Troels Kløve – Troels Bech og Brøndby IF behøver ikke ulejlige sig med et opkald.



SønderjyskE har i dette transfervindue set Mikael Uhre og Troels Kløve skrive under med andre klubber. Førstnævnte er blevet solgt til Brøndby IF fra sommer, mens Troels Kløve skifter på en fri transfer til OB – ligeledes efter denne sæson.

Det er status lige nu med en uge tilbage af transfervinduet.

Det er imidlertid set mange gange, at et aftalt klubskifte bliver speedet op og sker et halvt år før planlagt, så spørgsmålet er, om det nu også er helt sikkert, at både Mikael Uhre og Troels Kløve er i SønderjyskE 1. februar.

– Ja, Uhre er i hvert fald, siger sportschef i SønderjyskE, Hans Jørgen Haysen, til tipsbladet.dk.

Dermed insinuerer sportschefen også, at det ikke er helt så sikkert med Troels Kløve.

– Det er selvfølgelig til at regne ud for de fleste, at når vi går ud og henter Simon Kroon, så har vi en dygtig spiller, der i teorien kan gå direkte ind og spille Troels Kløves plads. Det kan da godt være, at hans nye klub vil et eller andet, og så må vi jo tage den derfra. Lige nu er der ikke dialog med OB, siger Haysen og tilføjer:

– Hvis Jesper Hansen (sportsdirektør i OB, red.) ringer, så tager jeg selvfølgelig telefonen, og hvis han hiver checkhæftet frem, så må vi se, om vi ikke kan finde ud af et eller andet.

Hvad angår Mikael Uhre og Brøndby IF er sagen en helt anden. Modsat Troels Kløve og OB er der her tale om et decideret salg, og det er aftalen, at det skal ske til sommer. Det kan der ikke rokkes ved.

– Han skal ingen steder, det kan jeg godt forsikre. Vi har vejet de sportslige hensyn meget tungt, og i den forbindelse er vi glade for, at vi har Mikael Uhre i foråret til de mange vigtige kampe. Derfor har vi også været villige til at give afkald på lidt af transfersummen, lyder det fra sportschefen.

Hans Jørgen Haysen har overfor tipsbladet.dk fastslået, at han er træt af, at Troels Kløve har valgt at skifte til lige præcis en klub som OB – læs mere om det her. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud her.







LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Medie peger på FC København

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Samler informationer om FCK’er

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

Vild udtalelse om Nathan Trott

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

Han skal jo være Brøndby-mand



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Forlænger med stortalent

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

José Mourinho klarmelder dansker

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Benfica – Real Madrid

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

‘Det var forfærdeligt at se på!’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

AGF dummer sig mod Fredericia

Parisiske dydsmønstre i Monaco

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Nartey scorede igen for Lyon

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Zorniger med opsang efter ydmygelse

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

FC Midtjylland kørte OB over

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen