SønderjyskE fortsatte deres skuffende forår søndag eftermiddag, da de kollapsede fuldstændig mod AC Horsens. Efter at have været foran med to mål ved pausen, endte sønderjyderne således med at tabe 2-3.
Glen Riddersholms mandskab har nu tabt begge kampe i Superligaens kvalifikationsspil, og i foråret har de blot fået point i tre ud af 11 kampe med to sejre, en uafgjort og otte nederlag.
De befinder sig med andre ord i en krise. Det lægger cheftræner Glen Riddersholm ikke skjul på efter søndagens kollaps mod AC Horsens.
– Man kan i hvert fald sige, at vi er sted lige nu, hvor vi er meget skrøbelige. Vi har en kamp, hvor vi gerne vil, og indtil 2-1-målet spiller drengene en stabil kamp og er meget afklarede. Men vi må også erkende, at mål ændrer meget mentalt for vores vedkommende.
– Det kan godt være, at vi er i en pointmæssig krise, men vi er også i en mental krise, hvor vi har svært ved at handle, når vi skal reagerer imod den modgang, der kommer. Det er jo ikke, fordi de her spillere ikke kan spille fodbold. Der venter et stykke arbejde foran os, siger Glen Riddersholm til TV3 Sport og tilføjer:
– Hvis du kigger på point, er vi dårligst i foråret. Men det er de udsving, vi lever med i fodbolden. Der er perioder, hvor du er bedre på point, end du præsterer, og andre gange får man mindre, end man præsterer til. Men vi kan ikke løbe fra virkeligheden, og virkeligheden er, at vi ikke er ret gode i øjeblikket.
SønderjyskE er aktuelt nummer tre i kvalifikationsspillet, hvor de er á point med Vejle Boldklub og har syv point ned til Lyngby Boldklub under stregen.
Få tipsbladet.dk’s analyse af kampen mellem SønderjyskE og AC Horsens ved at trykke her.
LIVE
LIVE: Jose Mourinho klar for Real Madrid!
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
Færdig: Nu er han rejst til København
Fortryder FC Barcelona-transfer
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Lewandowski forlader FC Barcelona
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Så er det officielt
