SønderjyskE fortsatte deres skuffende forår søndag eftermiddag, da de kollapsede fuldstændig mod AC Horsens. Efter at have været foran med to mål ved pausen, endte sønderjyderne således med at tabe 2-3.
Glen Riddersholms mandskab har nu tabt begge kampe i Superligaens kvalifikationsspil, og i foråret har de blot fået point i tre ud af 11 kampe med to sejre, en uafgjort og otte nederlag.
De befinder sig med andre ord i en krise. Det lægger cheftræner Glen Riddersholm ikke skjul på efter søndagens kollaps mod AC Horsens.
– Man kan i hvert fald sige, at vi er sted lige nu, hvor vi er meget skrøbelige. Vi har en kamp, hvor vi gerne vil, og indtil 2-1-målet spiller drengene en stabil kamp og er meget afklarede. Men vi må også erkende, at mål ændrer meget mentalt for vores vedkommende.
– Det kan godt være, at vi er i en pointmæssig krise, men vi er også i en mental krise, hvor vi har svært ved at handle, når vi skal reagerer imod den modgang, der kommer. Det er jo ikke, fordi de her spillere ikke kan spille fodbold. Der venter et stykke arbejde foran os, siger Glen Riddersholm til TV3 Sport og tilføjer:
– Hvis du kigger på point, er vi dårligst i foråret. Men det er de udsving, vi lever med i fodbolden. Der er perioder, hvor du er bedre på point, end du præsterer, og andre gange får man mindre, end man præsterer til. Men vi kan ikke løbe fra virkeligheden, og virkeligheden er, at vi ikke er ret gode i øjeblikket.
SønderjyskE er aktuelt nummer tre i kvalifikationsspillet, hvor de er á point med Vejle Boldklub og har syv point ned til Lyngby Boldklub under stregen.
Få tipsbladet.dk’s analyse af kampen mellem SønderjyskE og AC Horsens ved at trykke her.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Lewandowski forlader FC Barcelona
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
Froholdt med vild hæder i Portugal
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
Manchester City vinder FA Cup
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
OPTAKT
FC København – Randers FC
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Celtic er mester efter vildt drama
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
OPTAKT
