SønderjyskE-chef: I pointmæssig og mental krise

Der er krise på flere punkter i SønderjyskE, lyder det fra træneren.



SønderjyskE fortsatte deres skuffende forår søndag eftermiddag, da de kollapsede fuldstændig mod AC Horsens. Efter at have været foran med to mål ved pausen, endte sønderjyderne således med at tabe 2-3.

Glen Riddersholms mandskab har nu tabt begge kampe i Superligaens kvalifikationsspil, og i foråret har de blot fået point i tre ud af 11 kampe med to sejre, en uafgjort og otte nederlag.

De befinder sig med andre ord i en krise. Det lægger cheftræner Glen Riddersholm ikke skjul på efter søndagens kollaps mod AC Horsens. 

– Man kan i hvert fald sige, at vi er sted lige nu, hvor vi er meget skrøbelige. Vi har en kamp, hvor vi gerne vil, og indtil 2-1-målet spiller drengene en stabil kamp og er meget afklarede. Men vi må også erkende, at mål ændrer meget mentalt for vores vedkommende.

– Det kan godt være, at vi er i en pointmæssig krise, men vi er også i en mental krise, hvor vi har svært ved at handle, når vi skal reagerer imod den modgang, der kommer. Det er jo ikke, fordi de her spillere ikke kan spille fodbold. Der venter et stykke arbejde foran os, siger Glen Riddersholm til TV3 Sport og tilføjer:

– Hvis du kigger på point, er vi dårligst i foråret. Men det er de udsving, vi lever med i fodbolden. Der er perioder, hvor du er bedre på point, end du præsterer, og andre gange får man mindre, end man præsterer til. Men vi kan ikke løbe fra virkeligheden, og virkeligheden er, at vi ikke er ret gode i øjeblikket.

SønderjyskE er aktuelt nummer tre i kvalifikationsspillet, hvor de er á point med Vejle Boldklub og har syv point ned til Lyngby Boldklub under stregen. 

Få tipsbladet.dk’s analyse af kampen mellem SønderjyskE og AC Horsens ved at trykke her. 





Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen




LIVE

VM-LIVE: Er det Norges startopstilling?

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Klar transfermelding

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Denne klub drømmer om Højbjerg

Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Deadline overskredet: FC København melder ud

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solbakken har blandede følelser

Argentina – Algeriet

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

Ghana – Panama

Frankrig – Senegal

Irak – Norge

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

– Jeg er dybt chokeret og forundret



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Her er Tunesiens nye VM-træner