SønderjyskE kommenterer på Haysen-sag

SønderjyskE har nu valgt at kommentere på sagen om Hans Jørgen Haysen, der er anklaget for at have krænket en tidligere ansat i klubben.



AGF meldte torsdag ud, at Hans Jørgen Haysen alligevel ikke bliver sportschef i klubben, selvom han skulle komme til klubben fra SønderjyskE den 1. marts, og efterfølgende kunne flere medier skrive, at det skyldtes en “metoo-lignende” sag.

Det kommenterede hverken AGF, SønderjyskE eller Haysen selv på i første omgang, men SønderjyskE har nu delt en kommentar til sagen om klubbens tidligere sportsdirektør. 

I kommentaren skriver klubben fra Haderslev, at de ikke havde planer om at kommentere på sagen, men at de nu gør det alligevel, da meget er blevet skrevet om personalesagen. De skriver så om selve sagen:

– SønderjyskE – ved marketingchef Kell Haugaard og administrerende direktør Klaus Rasmussen – modtog den 17. februar 2021 en henvendelse fra en tidligere medarbejder. AGF modtog efter vores oplysninger henvendelsen samme dag.

– SønderjyskE skulle i den følgende weekend spille mod AGF, og Hans Jørgen Haysen skulle ikke fungere som sportschef under den kamp, og han afviklede derfor ferie. Hans Jørgen Haysens ansættelsesforhold i SønderjyskE Fodbold A/S var med andre ord i realiteten afviklet på det tidspunkt.

– Hans Jørgen Haysen blev hurtigt konfronteret med henvendelsen og derefter dens naturlige konsekvens.

– Samtidig rakte vi ud til vores tidligere medarbejder, og vi har efterfølgende haft en positiv dialog og endda et godt møde med hende. Hun har både skriftligt og mundtligt bedt om diskretion, og det ønske har vi naturligvis respekteret.

– I SønderjyskE tager vi skarpt afstand fra chikane i en hver afskygning. Vi tolererer ikke diskrimination, og vi forlanger af alle vores medarbejdere, at de behandler hinanden ordentligt. Vi er kendt for vores sammenhold og særlige DNA. Derfor reagerer vi også skarpt og konsekvent, hvis vores værdier bliver tilsidesat, skriver SønderjyskE. 

Samtidig opfordrer klubben til at lade kvinden i fred, og at folk respekterer hendes ønske om dette. 

Læs mere om sagen her. 





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Frygter Christian Eriksen-problem

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

AGF køber dansk profil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Afsløring: Færdig i Silkeborg

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Dansk træner vinder stor pris

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Aston Villa – Nottingham Forest

Bayern – PSG

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Premier League-klub går all-in



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’