SønderjyskE kommenterer på Haysen-sag

SønderjyskE har nu valgt at kommentere på sagen om Hans Jørgen Haysen, der er anklaget for at have krænket en tidligere ansat i klubben.



AGF meldte torsdag ud, at Hans Jørgen Haysen alligevel ikke bliver sportschef i klubben, selvom han skulle komme til klubben fra SønderjyskE den 1. marts, og efterfølgende kunne flere medier skrive, at det skyldtes en “metoo-lignende” sag.

Det kommenterede hverken AGF, SønderjyskE eller Haysen selv på i første omgang, men SønderjyskE har nu delt en kommentar til sagen om klubbens tidligere sportsdirektør. 

I kommentaren skriver klubben fra Haderslev, at de ikke havde planer om at kommentere på sagen, men at de nu gør det alligevel, da meget er blevet skrevet om personalesagen. De skriver så om selve sagen:

– SønderjyskE – ved marketingchef Kell Haugaard og administrerende direktør Klaus Rasmussen – modtog den 17. februar 2021 en henvendelse fra en tidligere medarbejder. AGF modtog efter vores oplysninger henvendelsen samme dag.

– SønderjyskE skulle i den følgende weekend spille mod AGF, og Hans Jørgen Haysen skulle ikke fungere som sportschef under den kamp, og han afviklede derfor ferie. Hans Jørgen Haysens ansættelsesforhold i SønderjyskE Fodbold A/S var med andre ord i realiteten afviklet på det tidspunkt.

– Hans Jørgen Haysen blev hurtigt konfronteret med henvendelsen og derefter dens naturlige konsekvens.

– Samtidig rakte vi ud til vores tidligere medarbejder, og vi har efterfølgende haft en positiv dialog og endda et godt møde med hende. Hun har både skriftligt og mundtligt bedt om diskretion, og det ønske har vi naturligvis respekteret.

– I SønderjyskE tager vi skarpt afstand fra chikane i en hver afskygning. Vi tolererer ikke diskrimination, og vi forlanger af alle vores medarbejdere, at de behandler hinanden ordentligt. Vi er kendt for vores sammenhold og særlige DNA. Derfor reagerer vi også skarpt og konsekvent, hvis vores værdier bliver tilsidesat, skriver SønderjyskE. 

Samtidig opfordrer klubben til at lade kvinden i fred, og at folk respekterer hendes ønske om dette. 

Læs mere om sagen her. 





Nicolai Vallys BIF Broendby-IF LIVE

TransferLIVE: Teaser for skifte?

Transferbombe i Manchester United

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Frankrig – Spanien

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det er et større problem for os’

Jess Thorup på vej til denne klub

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

FC København i intense transferforhandlinger

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: David Stückler forlænger med Cremonese

Hylder FC København og Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

FCM-flop i chokskifte