SønderjyskE kommenterer på Haysen-sag

SønderjyskE har nu valgt at kommentere på sagen om Hans Jørgen Haysen, der er anklaget for at have krænket en tidligere ansat i klubben.



AGF meldte torsdag ud, at Hans Jørgen Haysen alligevel ikke bliver sportschef i klubben, selvom han skulle komme til klubben fra SønderjyskE den 1. marts, og efterfølgende kunne flere medier skrive, at det skyldtes en “metoo-lignende” sag.

Det kommenterede hverken AGF, SønderjyskE eller Haysen selv på i første omgang, men SønderjyskE har nu delt en kommentar til sagen om klubbens tidligere sportsdirektør. 

I kommentaren skriver klubben fra Haderslev, at de ikke havde planer om at kommentere på sagen, men at de nu gør det alligevel, da meget er blevet skrevet om personalesagen. De skriver så om selve sagen:

– SønderjyskE – ved marketingchef Kell Haugaard og administrerende direktør Klaus Rasmussen – modtog den 17. februar 2021 en henvendelse fra en tidligere medarbejder. AGF modtog efter vores oplysninger henvendelsen samme dag.

– SønderjyskE skulle i den følgende weekend spille mod AGF, og Hans Jørgen Haysen skulle ikke fungere som sportschef under den kamp, og han afviklede derfor ferie. Hans Jørgen Haysens ansættelsesforhold i SønderjyskE Fodbold A/S var med andre ord i realiteten afviklet på det tidspunkt.

– Hans Jørgen Haysen blev hurtigt konfronteret med henvendelsen og derefter dens naturlige konsekvens.

– Samtidig rakte vi ud til vores tidligere medarbejder, og vi har efterfølgende haft en positiv dialog og endda et godt møde med hende. Hun har både skriftligt og mundtligt bedt om diskretion, og det ønske har vi naturligvis respekteret.

– I SønderjyskE tager vi skarpt afstand fra chikane i en hver afskygning. Vi tolererer ikke diskrimination, og vi forlanger af alle vores medarbejdere, at de behandler hinanden ordentligt. Vi er kendt for vores sammenhold og særlige DNA. Derfor reagerer vi også skarpt og konsekvent, hvis vores værdier bliver tilsidesat, skriver SønderjyskE. 

Samtidig opfordrer klubben til at lade kvinden i fred, og at folk respekterer hendes ønske om dette. 

Læs mere om sagen her. 





LIVE

TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer

Stor mystik om Patrick Pentz

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Tæt på en falliterklæring, FCK

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Han er på vej væk fra AGF

Premier League skrev transferhistorie

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF

Forlader AGF – lægetjek booket

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Klart svar om Tonni Adamsen

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

Per Frimann hylder Brøndby

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Afviser kæmpebud

Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’

‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen

Londonderby med mål

– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

Jakub Trefil skifter til Danmark

Viborg præsenterer ny spiller

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber