SønderjyskE kommenterer på Haysen-sag

SønderjyskE har nu valgt at kommentere på sagen om Hans Jørgen Haysen, der er anklaget for at have krænket en tidligere ansat i klubben.



AGF meldte torsdag ud, at Hans Jørgen Haysen alligevel ikke bliver sportschef i klubben, selvom han skulle komme til klubben fra SønderjyskE den 1. marts, og efterfølgende kunne flere medier skrive, at det skyldtes en “metoo-lignende” sag.

Det kommenterede hverken AGF, SønderjyskE eller Haysen selv på i første omgang, men SønderjyskE har nu delt en kommentar til sagen om klubbens tidligere sportsdirektør. 

I kommentaren skriver klubben fra Haderslev, at de ikke havde planer om at kommentere på sagen, men at de nu gør det alligevel, da meget er blevet skrevet om personalesagen. De skriver så om selve sagen:

– SønderjyskE – ved marketingchef Kell Haugaard og administrerende direktør Klaus Rasmussen – modtog den 17. februar 2021 en henvendelse fra en tidligere medarbejder. AGF modtog efter vores oplysninger henvendelsen samme dag.

– SønderjyskE skulle i den følgende weekend spille mod AGF, og Hans Jørgen Haysen skulle ikke fungere som sportschef under den kamp, og han afviklede derfor ferie. Hans Jørgen Haysens ansættelsesforhold i SønderjyskE Fodbold A/S var med andre ord i realiteten afviklet på det tidspunkt.

– Hans Jørgen Haysen blev hurtigt konfronteret med henvendelsen og derefter dens naturlige konsekvens.

– Samtidig rakte vi ud til vores tidligere medarbejder, og vi har efterfølgende haft en positiv dialog og endda et godt møde med hende. Hun har både skriftligt og mundtligt bedt om diskretion, og det ønske har vi naturligvis respekteret.

– I SønderjyskE tager vi skarpt afstand fra chikane i en hver afskygning. Vi tolererer ikke diskrimination, og vi forlanger af alle vores medarbejdere, at de behandler hinanden ordentligt. Vi er kendt for vores sammenhold og særlige DNA. Derfor reagerer vi også skarpt og konsekvent, hvis vores værdier bliver tilsidesat, skriver SønderjyskE. 

Samtidig opfordrer klubben til at lade kvinden i fred, og at folk respekterer hendes ønske om dette. 

Læs mere om sagen her. 







LIVE

TransferLIVE: Så langt er klubberne fra hinanden

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

“Du er en fucking maskine!”

David Nielsen er stensikker

Scorer vanvittig løn i Premier League

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Her er 1/8-finalerne ved VM

USA – Belgien

Klapper i om stor Superliga-transfer

Portugal – Spanien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

VM-vækkeuret: Eventyret fortsætter!

“Største bedrift i norsk fodboldhistorie!”

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub