SønderjyskE-profil inden OB-kamp: Mine idoler var Miti, Tembo og Borring

Alexander Bah voksede op i nærheden af Odense og havde en række OB-spillere som sine forbilleder. I aften spiller han på stadion i Odense for første gang.



Mon ikke Alexander Bah slipper for at tage holdbussen til SønderjyskE’s udekamp i aften? 

Den hurtige kant/back bor i Odense ligesom Johan Absalonsen, Mart Lieder und Stefan Gartenmann, så han har ikke langt til Nature Energy Park, hvor hans hold kommer på besøg. Men selv om han voksede op i området og altså bor der nu, er det hans første kamp på stadion i Odense.

Som ung holdt han med OB og så op til nogle af klubbens offensive profiler, men han nåede aldrig at optræde for Fyns store klub, heller ikke som ungdomsspiller. Siden fes interessen ud.

– OB er den klub, jeg krydsede fingre for i de første 16-17 år af mit liv, men det holdt stille og roligt op, da jeg skiftede til Næsby. Der var OB jo den store rival. Men det ændrer ikke på, at mange af mine forbilleder var OB-spillere: Mwape Miti, Andrew Tembo og Jonas Borring, som kommer fra Årslev ligesom mig, siger Alexander Bah til Der Nordschleswiger.

Han har heller ikke plads til sentimentalitet over for sin hjemstavnsklub, for SønderjyskE har brug for point og allerhelst tre. Holdet har ikke vundet i de fire seneste kampe, og selv om to af dem var mod FC København og FC Midtjylland, peger det unægtelig i en anden retning end sæsonens første tre opgør, der kastede syv point af sig. 

Alexander Bah var i sidste runde rykket tilbage på kanten, men han siger selv, at han ser sin fremtid på backen.

Læs også:Optakt: OB – SønderjyskE




Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Belgiske bask til Iran

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Marcondes afviser tilbud, men…

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Flere Superliga-kamp rykkes

Sunderland jagter dansk guldfugl

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Interessant melding om VM-profil

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Tordner mod VM-træner

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr

Dame N’Doye scorer nyt job

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Tyskland – Elfenbenskysten

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster

Superliga-boss med spændende transfermelding

I dialog med Steve Cooper

Tunesien – Japan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jens Stage-skifte i fare

Alexander Lind i kæmpe hyldest