Sønderjyske – Silkeborg IF

Efter en skidt start på året stemplede Silkeborg tilbage mandag aften med en overbevisende 4-1 sejr over Viborg. Henter Kent Nielsen og co. tre point mere mod formsvage Sønderjyske?



Superliga

Dommer: Sandi Putros

Søn 2. mar kl. 14.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

Silkeborg vinder

Odds 2.22

Spil hos Betano

Odds fra juni 14, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Sønderjyske:

Oprykkerne fra Sønderjyske er fortsat over nedrykningsstregen, men spørgsmålet er, hvor længe det varer ved?

Lyngby, og i særdeleshed Vejle, har nemlig leveret opløftende præstationer i årets to første kampe, mens Sønderjyske omvendt er blevet sat eftertrykkeligt til vægs af AGF og FC Nordsjælland.

Thomas Nørgaards tropper har indkasseret hele syv mål siden genstarten på Superligaen, og har nu indkasseret flest mål af alle hold i rækken.

I de seneste tretten Superliga-sæsoner er det mest indkasserende hold rykket ned i 1. division, så for sønderjyderne handler det om at få sat en prop i defensiven så hurtigt som muligt.

Efter den vigtige sejr over Lyngby i efterårets sidste kamp, har Sønderjyske stadig lidt at give af med fem point til nedrykningsstregen, men niveauet skal højnes markant, hvis ikke forspringet skal skrumpe yderligere inden starten på nedrykningsspillet.

Nicolai Flø og Daniel Gretarsson er ude med skader. Til gengæld er Dalton Wilkins med i truppen, der tæller 22 mand, og derfor skal to sies fra.

Silkeborg IF:

Silkeborg sluttede 2024 af i lunken form med blot én sejr i de sidste 11 kampe. Heraf voldsomme otte uafgjorte i samme periode.

I forårspremieren mod Vejle var der ingen forbedring at spore hos Klubben fra Søhøjlandet, som højst overraskende, om end fortjent, tabte med 1-0 hjemme mod Superligaens bundprop.

I den kamp havde Kent Nielsens tropper uhyre svært ved at bryde Vejles standhaftige og kompakte defensiv ned, men heldigvis for top-seks drømmene, var der ikke samme udfordringer i en langt mere åben kamp mod Viborg mandag aften.

Efter et indledende chok med en hurtig scoring til Viborg, kæmpede Silkeborg sig nemlig fornemt tilbage med en af sæsonens bedste præstationer og kunne fortjent drage hjem sydpå med en flot 4-1 sejr i bagagen.

De tre tiltrængte point gør, at Silkeborg holder snor i top-seks med beskedne to point op til den rigtige side af stregen, og med modstand fra Sønderjyske og Lyngby i de to kommende runder, må man forvente at håbet levere videre helt til grundspillets sidste runde, hvor turen går til Brøndby.

Jens Martin Gammelby, Sofus Berger og Fredrik Carlsen – Pedro Ganchas er til gengæld retur i truppen.

Karantæner:

Sønderjyske: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:

Sønderjyske: (4-3-3): Bundgaard – Oggesen, Soulas, Olsen, Duru – Emini, Vinderslev, Björklund – Qamili, Djantou, Agger

Silkeborg IF: (4-3-3): Larsen – Østrøm, Rödin, Busch, Poulsen – Larsen, Freundlich, Mattsson – Klynge, Adamsen, Bakiz

Dom:

Silkeborg havde problemer mod en lavtstående Vejle-defensiv i årets første kamp, men viste til gengæld prøver på den offensive kunnen i en mere åben kamp mod Viborg.

Sønderjyske har været Superligaens vel nok dårligste hold i årets to første runder. Især defensivt, hvor de virker anderledes medgørlige og mere uafstemte end de to konkurrenter i bunden af rækken.

Hjemmeholdet skal have sat en prop i defensiven, men med syv mål imod i årets to første kampe, er det svært at forestille sig et rent bur mod Silkeborg, som tilmed kommer med masser af selvtillid i bagagen.

3-1 til Silkeborg.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated juni 14, 2026 04:48 am

Ligatabel:

Seneste resultater






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Stolt over dansk transfer

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

De vil have Victor Nelsson

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Spottet i København

AGF køber ham

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Brøndby henter Alexander Drexel

Australien – Tyrkiet

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Droppede England: Her er VM-helts vilde historie

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Chok – henter første VM-point nogensinde



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ny kontrakt før VM-åbner

Elfenbenskysten – Ecuador