Superliga
Dommer: Sandi Putros
Søn 2. mar kl. 14.00
Stream: TV3 Sport
Spilforslag
Silkeborg vinder
Odds 2.22
Odds fra april 26, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Sønderjyske:
Oprykkerne fra Sønderjyske er fortsat over nedrykningsstregen, men spørgsmålet er, hvor længe det varer ved?
Lyngby, og i særdeleshed Vejle, har nemlig leveret opløftende præstationer i årets to første kampe, mens Sønderjyske omvendt er blevet sat eftertrykkeligt til vægs af AGF og FC Nordsjælland.
Thomas Nørgaards tropper har indkasseret hele syv mål siden genstarten på Superligaen, og har nu indkasseret flest mål af alle hold i rækken.
I de seneste tretten Superliga-sæsoner er det mest indkasserende hold rykket ned i 1. division, så for sønderjyderne handler det om at få sat en prop i defensiven så hurtigt som muligt.
Efter den vigtige sejr over Lyngby i efterårets sidste kamp, har Sønderjyske stadig lidt at give af med fem point til nedrykningsstregen, men niveauet skal højnes markant, hvis ikke forspringet skal skrumpe yderligere inden starten på nedrykningsspillet.
Nicolai Flø og Daniel Gretarsson er ude med skader. Til gengæld er Dalton Wilkins med i truppen, der tæller 22 mand, og derfor skal to sies fra.
Silkeborg IF:
Silkeborg sluttede 2024 af i lunken form med blot én sejr i de sidste 11 kampe. Heraf voldsomme otte uafgjorte i samme periode.
I forårspremieren mod Vejle var der ingen forbedring at spore hos Klubben fra Søhøjlandet, som højst overraskende, om end fortjent, tabte med 1-0 hjemme mod Superligaens bundprop.
I den kamp havde Kent Nielsens tropper uhyre svært ved at bryde Vejles standhaftige og kompakte defensiv ned, men heldigvis for top-seks drømmene, var der ikke samme udfordringer i en langt mere åben kamp mod Viborg mandag aften.
Efter et indledende chok med en hurtig scoring til Viborg, kæmpede Silkeborg sig nemlig fornemt tilbage med en af sæsonens bedste præstationer og kunne fortjent drage hjem sydpå med en flot 4-1 sejr i bagagen.
De tre tiltrængte point gør, at Silkeborg holder snor i top-seks med beskedne to point op til den rigtige side af stregen, og med modstand fra Sønderjyske og Lyngby i de to kommende runder, må man forvente at håbet levere videre helt til grundspillets sidste runde, hvor turen går til Brøndby.
Jens Martin Gammelby, Sofus Berger og Fredrik Carlsen – Pedro Ganchas er til gengæld retur i truppen.
Karantæner:
Sønderjyske: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Sønderjyske: (4-3-3): Bundgaard – Oggesen, Soulas, Olsen, Duru – Emini, Vinderslev, Björklund – Qamili, Djantou, Agger
Silkeborg IF: (4-3-3): Larsen – Østrøm, Rödin, Busch, Poulsen – Larsen, Freundlich, Mattsson – Klynge, Adamsen, Bakiz
Dom:
Silkeborg havde problemer mod en lavtstående Vejle-defensiv i årets første kamp, men viste til gengæld prøver på den offensive kunnen i en mere åben kamp mod Viborg.
Sønderjyske har været Superligaens vel nok dårligste hold i årets to første runder. Især defensivt, hvor de virker anderledes medgørlige og mere uafstemte end de to konkurrenter i bunden af rækken.
Hjemmeholdet skal have sat en prop i defensiven, men med syv mål imod i årets to første kampe, er det svært at forestille sig et rent bur mod Silkeborg, som tilmed kommer med masser af selvtillid i bagagen.
3-1 til Silkeborg.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated april 26, 2026 04:38 am
Ligatabel:
Seneste resultater
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil
Oddset styrtdykker
INTERVIEW
Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
Ståle Solbakken overvejede at sige op
EKSKLUSIVT