Superliga
Dommer: Sandi Putros
Søn 2. mar kl. 14.00
Stream: TV3 Sport
Spilforslag
Silkeborg vinder
Odds 2.22
Odds fra maj 6, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Sønderjyske:
Oprykkerne fra Sønderjyske er fortsat over nedrykningsstregen, men spørgsmålet er, hvor længe det varer ved?
Lyngby, og i særdeleshed Vejle, har nemlig leveret opløftende præstationer i årets to første kampe, mens Sønderjyske omvendt er blevet sat eftertrykkeligt til vægs af AGF og FC Nordsjælland.
Thomas Nørgaards tropper har indkasseret hele syv mål siden genstarten på Superligaen, og har nu indkasseret flest mål af alle hold i rækken.
I de seneste tretten Superliga-sæsoner er det mest indkasserende hold rykket ned i 1. division, så for sønderjyderne handler det om at få sat en prop i defensiven så hurtigt som muligt.
Efter den vigtige sejr over Lyngby i efterårets sidste kamp, har Sønderjyske stadig lidt at give af med fem point til nedrykningsstregen, men niveauet skal højnes markant, hvis ikke forspringet skal skrumpe yderligere inden starten på nedrykningsspillet.
Nicolai Flø og Daniel Gretarsson er ude med skader. Til gengæld er Dalton Wilkins med i truppen, der tæller 22 mand, og derfor skal to sies fra.
Silkeborg IF:
Silkeborg sluttede 2024 af i lunken form med blot én sejr i de sidste 11 kampe. Heraf voldsomme otte uafgjorte i samme periode.
I forårspremieren mod Vejle var der ingen forbedring at spore hos Klubben fra Søhøjlandet, som højst overraskende, om end fortjent, tabte med 1-0 hjemme mod Superligaens bundprop.
I den kamp havde Kent Nielsens tropper uhyre svært ved at bryde Vejles standhaftige og kompakte defensiv ned, men heldigvis for top-seks drømmene, var der ikke samme udfordringer i en langt mere åben kamp mod Viborg mandag aften.
Efter et indledende chok med en hurtig scoring til Viborg, kæmpede Silkeborg sig nemlig fornemt tilbage med en af sæsonens bedste præstationer og kunne fortjent drage hjem sydpå med en flot 4-1 sejr i bagagen.
De tre tiltrængte point gør, at Silkeborg holder snor i top-seks med beskedne to point op til den rigtige side af stregen, og med modstand fra Sønderjyske og Lyngby i de to kommende runder, må man forvente at håbet levere videre helt til grundspillets sidste runde, hvor turen går til Brøndby.
Jens Martin Gammelby, Sofus Berger og Fredrik Carlsen – Pedro Ganchas er til gengæld retur i truppen.
Karantæner:
Sønderjyske: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Sønderjyske: (4-3-3): Bundgaard – Oggesen, Soulas, Olsen, Duru – Emini, Vinderslev, Björklund – Qamili, Djantou, Agger
Silkeborg IF: (4-3-3): Larsen – Østrøm, Rödin, Busch, Poulsen – Larsen, Freundlich, Mattsson – Klynge, Adamsen, Bakiz
Dom:
Silkeborg havde problemer mod en lavtstående Vejle-defensiv i årets første kamp, men viste til gengæld prøver på den offensive kunnen i en mere åben kamp mod Viborg.
Sønderjyske har været Superligaens vel nok dårligste hold i årets to første runder. Især defensivt, hvor de virker anderledes medgørlige og mere uafstemte end de to konkurrenter i bunden af rækken.
Hjemmeholdet skal have sat en prop i defensiven, men med syv mål imod i årets to første kampe, er det svært at forestille sig et rent bur mod Silkeborg, som tilmed kommer med masser af selvtillid i bagagen.
3-1 til Silkeborg.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated maj 6, 2026 08:34 am
Ligatabel:
Seneste resultater
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
NYHEDER
Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000
Arsenal er i Champions League-finalen
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
Tv-vært stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Millionregn over ‘PC’
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER