Sønderjyske – Silkeborg IF

Efter en skidt start på året stemplede Silkeborg tilbage mandag aften med en overbevisende 4-1 sejr over Viborg. Henter Kent Nielsen og co. tre point mere mod formsvage Sønderjyske?



Superliga

Dommer: Sandi Putros

Søn 2. mar kl. 14.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

Silkeborg vinder

Odds 2.22

Spil hos Betano

Odds fra april 10, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Sønderjyske:

Oprykkerne fra Sønderjyske er fortsat over nedrykningsstregen, men spørgsmålet er, hvor længe det varer ved?

Lyngby, og i særdeleshed Vejle, har nemlig leveret opløftende præstationer i årets to første kampe, mens Sønderjyske omvendt er blevet sat eftertrykkeligt til vægs af AGF og FC Nordsjælland.

Thomas Nørgaards tropper har indkasseret hele syv mål siden genstarten på Superligaen, og har nu indkasseret flest mål af alle hold i rækken.

I de seneste tretten Superliga-sæsoner er det mest indkasserende hold rykket ned i 1. division, så for sønderjyderne handler det om at få sat en prop i defensiven så hurtigt som muligt.

Efter den vigtige sejr over Lyngby i efterårets sidste kamp, har Sønderjyske stadig lidt at give af med fem point til nedrykningsstregen, men niveauet skal højnes markant, hvis ikke forspringet skal skrumpe yderligere inden starten på nedrykningsspillet.

Nicolai Flø og Daniel Gretarsson er ude med skader. Til gengæld er Dalton Wilkins med i truppen, der tæller 22 mand, og derfor skal to sies fra.

Silkeborg IF:

Silkeborg sluttede 2024 af i lunken form med blot én sejr i de sidste 11 kampe. Heraf voldsomme otte uafgjorte i samme periode.

I forårspremieren mod Vejle var der ingen forbedring at spore hos Klubben fra Søhøjlandet, som højst overraskende, om end fortjent, tabte med 1-0 hjemme mod Superligaens bundprop.

I den kamp havde Kent Nielsens tropper uhyre svært ved at bryde Vejles standhaftige og kompakte defensiv ned, men heldigvis for top-seks drømmene, var der ikke samme udfordringer i en langt mere åben kamp mod Viborg mandag aften.

Efter et indledende chok med en hurtig scoring til Viborg, kæmpede Silkeborg sig nemlig fornemt tilbage med en af sæsonens bedste præstationer og kunne fortjent drage hjem sydpå med en flot 4-1 sejr i bagagen.

De tre tiltrængte point gør, at Silkeborg holder snor i top-seks med beskedne to point op til den rigtige side af stregen, og med modstand fra Sønderjyske og Lyngby i de to kommende runder, må man forvente at håbet levere videre helt til grundspillets sidste runde, hvor turen går til Brøndby.

Jens Martin Gammelby, Sofus Berger og Fredrik Carlsen – Pedro Ganchas er til gengæld retur i truppen.

Karantæner:

Sønderjyske: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:

Sønderjyske: (4-3-3): Bundgaard – Oggesen, Soulas, Olsen, Duru – Emini, Vinderslev, Björklund – Qamili, Djantou, Agger

Silkeborg IF: (4-3-3): Larsen – Østrøm, Rödin, Busch, Poulsen – Larsen, Freundlich, Mattsson – Klynge, Adamsen, Bakiz

Dom:

Silkeborg havde problemer mod en lavtstående Vejle-defensiv i årets første kamp, men viste til gengæld prøver på den offensive kunnen i en mere åben kamp mod Viborg.

Sønderjyske har været Superligaens vel nok dårligste hold i årets to første runder. Især defensivt, hvor de virker anderledes medgørlige og mere uafstemte end de to konkurrenter i bunden af rækken.

Hjemmeholdet skal have sat en prop i defensiven, men med syv mål imod i årets to første kampe, er det svært at forestille sig et rent bur mod Silkeborg, som tilmed kommer med masser af selvtillid i bagagen.

3-1 til Silkeborg.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated april 10, 2026 08:39 am

Ligatabel:

Seneste resultater





Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite




LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Afslører dialog med Niels Frederiksen

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

AGF – FC Nordsjælland

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Barcelona klager til UEFA

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Hård kritik af FCM-profil



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Nu er han tilbage for Brøndby

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

– Det er en katastrofe for Brøndby

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

– Går det galt, går det rigtig galt!

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Thomas Frank er favorit til jobbet

‘De har grinet deres røv i laser’

Robert trækker overskrifter i udlandet

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Liverpool – Fulham

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Liverpool-chef sætter pris på ny chance