Superliga
Dommer: Sandi Putros
Søn 2. mar kl. 14.00
Stream: TV3 Sport
Spilforslag
Silkeborg vinder
Odds 2.22
Odds fra juni 24, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Sønderjyske:
Oprykkerne fra Sønderjyske er fortsat over nedrykningsstregen, men spørgsmålet er, hvor længe det varer ved?
Lyngby, og i særdeleshed Vejle, har nemlig leveret opløftende præstationer i årets to første kampe, mens Sønderjyske omvendt er blevet sat eftertrykkeligt til vægs af AGF og FC Nordsjælland.
Thomas Nørgaards tropper har indkasseret hele syv mål siden genstarten på Superligaen, og har nu indkasseret flest mål af alle hold i rækken.
I de seneste tretten Superliga-sæsoner er det mest indkasserende hold rykket ned i 1. division, så for sønderjyderne handler det om at få sat en prop i defensiven så hurtigt som muligt.
Efter den vigtige sejr over Lyngby i efterårets sidste kamp, har Sønderjyske stadig lidt at give af med fem point til nedrykningsstregen, men niveauet skal højnes markant, hvis ikke forspringet skal skrumpe yderligere inden starten på nedrykningsspillet.
Nicolai Flø og Daniel Gretarsson er ude med skader. Til gengæld er Dalton Wilkins med i truppen, der tæller 22 mand, og derfor skal to sies fra.
Silkeborg IF:
Silkeborg sluttede 2024 af i lunken form med blot én sejr i de sidste 11 kampe. Heraf voldsomme otte uafgjorte i samme periode.
I forårspremieren mod Vejle var der ingen forbedring at spore hos Klubben fra Søhøjlandet, som højst overraskende, om end fortjent, tabte med 1-0 hjemme mod Superligaens bundprop.
I den kamp havde Kent Nielsens tropper uhyre svært ved at bryde Vejles standhaftige og kompakte defensiv ned, men heldigvis for top-seks drømmene, var der ikke samme udfordringer i en langt mere åben kamp mod Viborg mandag aften.
Efter et indledende chok med en hurtig scoring til Viborg, kæmpede Silkeborg sig nemlig fornemt tilbage med en af sæsonens bedste præstationer og kunne fortjent drage hjem sydpå med en flot 4-1 sejr i bagagen.
De tre tiltrængte point gør, at Silkeborg holder snor i top-seks med beskedne to point op til den rigtige side af stregen, og med modstand fra Sønderjyske og Lyngby i de to kommende runder, må man forvente at håbet levere videre helt til grundspillets sidste runde, hvor turen går til Brøndby.
Jens Martin Gammelby, Sofus Berger og Fredrik Carlsen – Pedro Ganchas er til gengæld retur i truppen.
Karantæner:
Sønderjyske: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Sønderjyske: (4-3-3): Bundgaard – Oggesen, Soulas, Olsen, Duru – Emini, Vinderslev, Björklund – Qamili, Djantou, Agger
Silkeborg IF: (4-3-3): Larsen – Østrøm, Rödin, Busch, Poulsen – Larsen, Freundlich, Mattsson – Klynge, Adamsen, Bakiz
Dom:
Silkeborg havde problemer mod en lavtstående Vejle-defensiv i årets første kamp, men viste til gengæld prøver på den offensive kunnen i en mere åben kamp mod Viborg.
Sønderjyske har været Superligaens vel nok dårligste hold i årets to første runder. Især defensivt, hvor de virker anderledes medgørlige og mere uafstemte end de to konkurrenter i bunden af rækken.
Hjemmeholdet skal have sat en prop i defensiven, men med syv mål imod i årets to første kampe, er det svært at forestille sig et rent bur mod Silkeborg, som tilmed kommer med masser af selvtillid i bagagen.
3-1 til Silkeborg.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated juni 24, 2026 15:04 pm
Ligatabel:
Seneste resultater
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
NYHEDER
VM i tal: Så vildt har det været
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Skylder FC København penge – straffes hårdt
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
OPTAKT
Tyrkiet – USA
MEDIE
Chokskifte på vej?
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
OPTAKT
Skotland – Brasilien
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
OPTAKT
Marokko – Haiti
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
MEDIE