13 plejer at være et tal, man forbinder med ulykke, men for SønderjyskE’s vedkommende blev 13. gang lykkens gang. Før tirsdagens lokalopgør mod Esbjerg i Superligaen havde SønderjyskE ikke vundet i 12 hjemmekampe i træk på hjemmebane, men i 13. forsøg fik hjemmepublikummet på Haderslev Fodboldstadion endelig noget at juble over igen.
SønderjyskE vandt nemlig det rent jyske opgør mod Esbjerg med 3-1.
At det blev enden på kampen, kan sønderjyderne først og fremmest takke en Esbjerg-spiller for. Efter bare 12 minutter blev vestjyderne nemlig reduceret til ti mand, da Jesper Lange fik direkte rødt kort.
Den temperamentsfulde Esbjerg-spiller røg ud i banden efter en nærkamp med Hallgrimur Jonasson, og det var mere, end Lange kunne klare, og derfor slog han ud efter islændingen. Det kostede ham helt korrekt et rødt kort.
Få øjeblikke senere bragte SønderjyskE sig foran. Den kraftige vind på Haderslev Fodboldstadion gjorde, at et indlæg en smule tilfældigt landede for fødderne af Lasse Vibe, der køligt lobbede bolden over en fremadstormende Lukas Hradecky og i nettet til 1-0.
Dermed havde hjemmeholdet kampen i sin hule hånd, men noget uforståeligt valgte de at overlade initiativet til det undertalsramte Esbjerg-mandskab. Og efter en halv time betalte SønderjyskE prisen.
Eyjolfur Hedinsson rev klodset en Esbjerg-spiller ned inde i straffesparksfeltet, og på det efterfølgende straffespark gjorde Hans Henrik Andreasen det stensikkert til 1-1.
Inden pausen havde SønderjyskE er par gode chancer for at bringe sig i front på ny – blandt andet ramte Tommy Bechmann stolpen – men stillingen ved halvtid var 1-1.
I 2. halvleg havde Esbjerg planer om at parkere bussen og forsøge at få 1-1 med sig fra Haderslev, men den taktik holdt kun i syv minutter. Efter 52 minutter satte Lasse Vibe sig igennem i venstre side og lagde bolden ind foran mål, og en smule tilfældigt havnede den for fødderne af Florian Hart, der med en flot inderside-afslutning scorede sit første mål for SønderjyskE.
I den resterende del af kampen var der chancer i begge ender, og i flere omgange måtte SønderjyskE-keeper Marin Skender på hårdt arbejde, men Haderslev-klubben fik holdt Esbjerg fra scoringer, og i overtiden, hvor gæsterne ellers pressede voldsomt på, lukkede SønderjyskE kampen, da Johan Absalonsen med stor hjælp fra en Esbjerg-forsvarer fik sendt bolden i mål til 3-1.
Sejren til SønderjyskE betyder, at holdet når op på 27 point, hvilket er samme antal som AC Horsens og Brøndby. Silkeborg er isoleret i bunden 24 point. Esbjerg har fortsat 32.
FC København-profil ude med sygdom
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
AVIS
Storklub meldes interesseret
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
TOPNYHED
FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
TOPNYHED
