Solbakken: Bendtners bog er ufarlig for FC København

FCK-træner Ståle Solbakken bekymrer sig ikke om Nicklas Bendtners bog, og han gider ikke at læse den endnu.



Nicklas Bendtner sad på bænken i hele kampen for FC København, som søndag vandt 3-0 hjemme over Sønderjyske i Superligaen.

I denne weekend er uddrag af Bendtners bog “Begge sider” bragt i flere danske og engelske medier. Den udkommer tirsdag og handler blandt andet om angriberens drukture tidligere i karrieren.

FCK-træner Ståle Solbakken har fået et eksemplar af bogen, og han er også blevet varslet om bogens eventuelle sprængfarlighed.

– En bog om Nicklas Bendtner er sikkert interessant for mange, og jeg har tidligere fået en mail fra forlaget, som fortalte, at det var en bog, som var helt ufarlig for FCK.

– Den er vel farligere for nogle andre, siger Solbakken.

Nordmanden har smugkigget lidt i bogen uden at have læst den fra ende til anden.

– Jeg har jo fået bogen, men har ikke fået læst den. Jeg har bladret i den og læst lidt i den – for eksempel lidt på side ti, som handler om damerne. Og så side 50 og så videre.

– Jeg har bare skimtet lidt i den, og jeg kan se, at den ikke handler om grundstenen i pasningsspil og at spille 4-4-2. Det tager vi stille og roligt. Vi vidste, at han ville skrive en bog, siger FCK-træneren.

Solbakken har selv spillet kortvarigt i Wimbledon i slutningen af 1990’erne, og han så den engelske drukkultur på tæt hold.

– Jeg tror, at alle, der har spillet i England, ved, at de kan drikke meget, lyder det fra Solbakken.

Han gider ikke læse Bendtners bog, før han er færdig med en om en tidligere norsk politiker.

– Ja, men ikke nu. Det tror jeg ikke. Jeg har en rigtig god bog, jeg skal læse først. Den handler om Reiulf Steen, som aldrig blev statsminister i Norge, og som havde et fantastisk forhold til pressen.

– Han havde lidt problemer med alkohol – jævnfør den anden bog her (Bendtners bog, red.), lyder det med et smil fra Solbakken.

Han er begejstret for bogen om Reiulf Steen og fortæller ivrigt videre.

– Reiulf var formand i Arbeiderpartiet i mange år, men blev ikke statsminister. Der blev hele tiden lækket følsom information til de store nyhedsbureauer og store aviser i Norge i den periode.

– Informationerne blev lækket efter samtaler med en møbelhandler. Møbelhandleren optog alle samtaler på bånd.

– På det perfekte tidspunkt kom det ud i pressen, og ingen vidste, at det var møbelhandleren. Det gjorde ondt på Reiulfs eftermæle.

– Den er rigtig god. Den skal jeg læse først, og så kan det være, jeg griber fat i Bendtners bog bagefter, siger Solbakken.

/ritzau/

Læs også:Bendtner afslører i ny bog: Ophedet diskussion med Thierry Henry


Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Manchester United overvejer ham

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Vil have Jonas Wind til FC København

Angrebstalent forlænger med Brøndby IF

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Her er Superligaens bedste stadion

Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’

Rygter om AC Horsens-legende

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil

Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner

Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk

‘En kæmpe ære at spille for FC København’

Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Her er Ajax-danskers millionløn

Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK

AGF binder stortalent på lang kontrakt

‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid

Celtic genansætter populær veteran

Transfer på vej? ‘Meget interesseret’ i dansker

FC Nordsjælland på rov i DBU

Hård udmelding fra Thomas Frank

Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner

Medier fælder dom over Dorgu

Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget

Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent

Tauson indleder året med double-nederlag

Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub

Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning

Nye skader i Manchester City

Superliga-boss afviste Frank og Tottenham

Egypten i kvartfinalen

Fyret – fik kun otte kampe i Celtic

– Han er notorisk brutalt ærlig, åben og autentisk

‘En stor fejltagelse’

Manchester City ramt af stort problem

Den værste nogensinde?