Solbakken: Bendtners bog er ufarlig for FC København

FCK-træner Ståle Solbakken bekymrer sig ikke om Nicklas Bendtners bog, og han gider ikke at læse den endnu.



Nicklas Bendtner sad på bænken i hele kampen for FC København, som søndag vandt 3-0 hjemme over Sønderjyske i Superligaen.

I denne weekend er uddrag af Bendtners bog “Begge sider” bragt i flere danske og engelske medier. Den udkommer tirsdag og handler blandt andet om angriberens drukture tidligere i karrieren.

FCK-træner Ståle Solbakken har fået et eksemplar af bogen, og han er også blevet varslet om bogens eventuelle sprængfarlighed.

– En bog om Nicklas Bendtner er sikkert interessant for mange, og jeg har tidligere fået en mail fra forlaget, som fortalte, at det var en bog, som var helt ufarlig for FCK.

– Den er vel farligere for nogle andre, siger Solbakken.

Nordmanden har smugkigget lidt i bogen uden at have læst den fra ende til anden.

– Jeg har jo fået bogen, men har ikke fået læst den. Jeg har bladret i den og læst lidt i den – for eksempel lidt på side ti, som handler om damerne. Og så side 50 og så videre.

– Jeg har bare skimtet lidt i den, og jeg kan se, at den ikke handler om grundstenen i pasningsspil og at spille 4-4-2. Det tager vi stille og roligt. Vi vidste, at han ville skrive en bog, siger FCK-træneren.

Solbakken har selv spillet kortvarigt i Wimbledon i slutningen af 1990’erne, og han så den engelske drukkultur på tæt hold.

– Jeg tror, at alle, der har spillet i England, ved, at de kan drikke meget, lyder det fra Solbakken.

Han gider ikke læse Bendtners bog, før han er færdig med en om en tidligere norsk politiker.

– Ja, men ikke nu. Det tror jeg ikke. Jeg har en rigtig god bog, jeg skal læse først. Den handler om Reiulf Steen, som aldrig blev statsminister i Norge, og som havde et fantastisk forhold til pressen.

– Han havde lidt problemer med alkohol – jævnfør den anden bog her (Bendtners bog, red.), lyder det med et smil fra Solbakken.

Han er begejstret for bogen om Reiulf Steen og fortæller ivrigt videre.

– Reiulf var formand i Arbeiderpartiet i mange år, men blev ikke statsminister. Der blev hele tiden lækket følsom information til de store nyhedsbureauer og store aviser i Norge i den periode.

– Informationerne blev lækket efter samtaler med en møbelhandler. Møbelhandleren optog alle samtaler på bånd.

– På det perfekte tidspunkt kom det ud i pressen, og ingen vidste, at det var møbelhandleren. Det gjorde ondt på Reiulfs eftermæle.

– Den er rigtig god. Den skal jeg læse først, og så kan det være, jeg griber fat i Bendtners bog bagefter, siger Solbakken.

/ritzau/

Læs også:Bendtner afslører i ny bog: Ophedet diskussion med Thierry Henry





Brøndby tæt på denne keeper




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

England – DR Congo

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

De køber ham for 740 mio.

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Frankrig – Sverige

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Kryptisk transfermelding

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: Kolding køber stor profil

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Her er 16.-delsfinalerne til VM

USA – Bosnien-Hercegovina