“Shhhh”. Thierry Henry fører fingeren op til sin mund og beder reelt danske Nicklas Bendtner om at holde kæft.
Bendtner, der på det her tidspunkt kun er teenager, mangler ikke selvtillid. Ikke efter en imponerende stime af mål for U18-holdet og på reserveholdet i Arsenal. Bendtner er på det her tidspunkt 17 år og træner oftere og oftere med førsteholdet, og dermed får han også syn for sagen, når det kommer til nogle af de helt store Arsenal-profiler.
En af dem, Thierry Henry, har oven i købet en lille hilsen til Nicklas Bendtner, da danskeren bliver lidt for rapkæftet og forsøger at fortælle trænerstaben, at den franske superstjerne brugte tre berøringer i et spil, hvor man kun må bruge to.
Det fremgår af et uddrag fra Bendtner-bogen skrevet af Rune Skyum-Nielsen, som The Guardian har fået lov at bringe.
– Henry har hørt mig. Han vender sig om i min retning og fører en finger over sine løber “shhhh”. Efterfølgende gør jeg det samme, for bolden rammer min hæl, derefter min tå, inden jeg afleverer den. Det er i én bevælgelse, men akademispilleren får et frispark imod sig. Selvfølgelig får jeg det. Jeg tænker ikke. Jeg begynder bare at brokke mig. Meget. Jeg siger, at det bør være ens for alle.
– Henry beder mig holde kæft, og denne gang bander han en del. Og set i bakspejlet er det et godt råd. Men jeg er ikke enig. Jeg håber tilbage, at det er ham, der bør holde kæft. Han løber over mod mig, konfronterer mig, råber mig ind i ansigtet og siger en helt masse ting og sager. Han ignorerer fuldstændigt, at spillet omkring os fortsat er i gang.
– Ashley Cole og Sol Campbell bliver involveret: “Fortsæt, Nicklas. Bliv ved med at løbe og hold kæft”.
– Så det gør jeg. Jeg bliver rolig. Det er, hvad der sker, når en af verdens bedste angribere står og råber af dig.
– Men det er ikke afslutningen på det. Efter træning kommer Henry mod mig. Vi begynder at snakke, først i omklædningsrummet, siden i spillerloungen. Jeg vidste ikke, at der var så mange ord i ham, men det er der. Vi taler i to timer om, hvad man skal gøre for at nå til, hvor man skal hen. For mig er det en ære. Det er pænt af ham og ikke noget, han behøver at gøre. Jeg tager det hele ind, og det ender med, at vi giver hinanden et knus, står der i Nicklas Bendtner-bogen, som udkommer den 5. november.
Bendtner troede godt nok, at alt var overstået i forhold til balladen, men danskeren fortæller videre, at det bestemt ikke forholder sig sådan. Danskeren træner ikke med førsteholdet en eneste gang den efterfølgende måned, fortæller han videre i bogen.
Nicklas Bendtner scorede torsdag sit første mål for FC København, da han gjorde det til 1-1 mod FC Nordsjælland i pokalsejren på 4-1.
Læs også:Video: Se Nicklas Bendtners første kasse for FC København
LIVE
TransferLIVE: Præsenteret i FC København
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
Verdensstjernes søn landet i København
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
NYHEDER
Topscorer færdig
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller
MEDIE
På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
MEDIE
På blokken i danskerklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
NYHEDER
Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
NYHEDER
Dansker på vej – de har røven fuld af penge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
NYHEDER
FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
NYHEDER
Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal
EKSKLUSIVT
Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem
NYHEDER
– Vi er pressede
TRANSFER
Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’
NYHEDER
Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag
DAGENS SPILFORSLAG
Døsig danskerdyst i Deutschland
NYHEDER
Dansker lyner i Italien
BIZART
Har brugt vanvittigt beløb på fyringer
INTERVIEW
Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’
NYHEDER
Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd
EKSKLUSIVT
Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte
EKSKLUSIVT
