“Shhhh”. Thierry Henry fører fingeren op til sin mund og beder reelt danske Nicklas Bendtner om at holde kæft.
Bendtner, der på det her tidspunkt kun er teenager, mangler ikke selvtillid. Ikke efter en imponerende stime af mål for U18-holdet og på reserveholdet i Arsenal. Bendtner er på det her tidspunkt 17 år og træner oftere og oftere med førsteholdet, og dermed får han også syn for sagen, når det kommer til nogle af de helt store Arsenal-profiler.
En af dem, Thierry Henry, har oven i købet en lille hilsen til Nicklas Bendtner, da danskeren bliver lidt for rapkæftet og forsøger at fortælle trænerstaben, at den franske superstjerne brugte tre berøringer i et spil, hvor man kun må bruge to.
Det fremgår af et uddrag fra Bendtner-bogen skrevet af Rune Skyum-Nielsen, som The Guardian har fået lov at bringe.
– Henry har hørt mig. Han vender sig om i min retning og fører en finger over sine løber “shhhh”. Efterfølgende gør jeg det samme, for bolden rammer min hæl, derefter min tå, inden jeg afleverer den. Det er i én bevælgelse, men akademispilleren får et frispark imod sig. Selvfølgelig får jeg det. Jeg tænker ikke. Jeg begynder bare at brokke mig. Meget. Jeg siger, at det bør være ens for alle.
– Henry beder mig holde kæft, og denne gang bander han en del. Og set i bakspejlet er det et godt råd. Men jeg er ikke enig. Jeg håber tilbage, at det er ham, der bør holde kæft. Han løber over mod mig, konfronterer mig, råber mig ind i ansigtet og siger en helt masse ting og sager. Han ignorerer fuldstændigt, at spillet omkring os fortsat er i gang.
– Ashley Cole og Sol Campbell bliver involveret: “Fortsæt, Nicklas. Bliv ved med at løbe og hold kæft”.
– Så det gør jeg. Jeg bliver rolig. Det er, hvad der sker, når en af verdens bedste angribere står og råber af dig.
– Men det er ikke afslutningen på det. Efter træning kommer Henry mod mig. Vi begynder at snakke, først i omklædningsrummet, siden i spillerloungen. Jeg vidste ikke, at der var så mange ord i ham, men det er der. Vi taler i to timer om, hvad man skal gøre for at nå til, hvor man skal hen. For mig er det en ære. Det er pænt af ham og ikke noget, han behøver at gøre. Jeg tager det hele ind, og det ender med, at vi giver hinanden et knus, står der i Nicklas Bendtner-bogen, som udkommer den 5. november.
Bendtner troede godt nok, at alt var overstået i forhold til balladen, men danskeren fortæller videre, at det bestemt ikke forholder sig sådan. Danskeren træner ikke med førsteholdet en eneste gang den efterfølgende måned, fortæller han videre i bogen.
Nicklas Bendtner scorede torsdag sit første mål for FC København, da han gjorde det til 1-1 mod FC Nordsjælland i pokalsejren på 4-1.
Læs også:Video: Se Nicklas Bendtners første kasse for FC København
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
EKSKLUSIVT
– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
AVIS
Jagter Christian Nørgaard
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
Interessen er eksploderet på grund af FC København
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
INTERVIEW
Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
