Solbakken fik fuldstændig ret

FC Københavns træner, Ståle Solbakken, burde måske skifte job, i hvert fald har nordmanden evner for at se ind i fremtiden.



Tipsbladet.dk lavede inden forårssæsonen et trænerpanel, hvor de 12 SAS Liga-trænere fik lov at spå om top, bund, profiler og egne resultater for sæsonen.

FC Københavns træner, Ståle Solbakken, gik til vinterpause på en 2. plads klemt inde mellem Brøndby og OB. Den norske træner troede dog på FCK-succes i et forår, som ville blive tæt, og Ståle “Spåmand” fik ret.

Hvem vinder guld?
– Nej, der må jeg tro på os selv, men jeg tror også, at vi får kamp til stregen af både OB og Brøndby, mens FC Midtjylland fortsat kan være joker i kampen om mesterskabet. Men jeg håber og tror, at vi har det, der skal til for at slutte øverst. Hvis man skal pege på en konkret grund, så kan det være, at vi har en fordel i en tæt mesterskabskamp, for vi har været med i toppen hvert år, mens OB altid har det svært til sidst i en sæson og Brøndby ikke har været der i et stykke tid, sagde Solbakken til tipsbladet.dk.

Også i den modsatte ende havde nordmanden en finger på pulsen.

Hvem rykker ned?
– Den er sværere. Jeg tror, at Horsens får det svært, de har i hvert fald det dårligste udgangspunkt. På en god dag kan de slå alle hold i SAS Ligaen, men spørgsmålet er, hvor mange af de gode dage, de får, sagde Ståle Solbakken.

Han og FC København hentede imponerende 74 point i sæsonens 33 runder. Havde københavnerne vundet sidste kamp over Randers, ville de have tangeret rekorden for flest indsamlede point. I sæsonerne 1997/1998 og 2006/2007 opnåede henholdsvis Brøndby og FC København 76 point.

Læs her hvad Ståle Solbakken ellers troede på inden forårssæsonen.





EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Skidt nyt om Lukas Lerager

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

FC København – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Smider Salah-bombe

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade

Det var vanvittigt brutalt

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer