Solbakken fik fuldstændig ret

FC Københavns træner, Ståle Solbakken, burde måske skifte job, i hvert fald har nordmanden evner for at se ind i fremtiden.



Tipsbladet.dk lavede inden forårssæsonen et trænerpanel, hvor de 12 SAS Liga-trænere fik lov at spå om top, bund, profiler og egne resultater for sæsonen.

FC Københavns træner, Ståle Solbakken, gik til vinterpause på en 2. plads klemt inde mellem Brøndby og OB. Den norske træner troede dog på FCK-succes i et forår, som ville blive tæt, og Ståle “Spåmand” fik ret.

Hvem vinder guld?
– Nej, der må jeg tro på os selv, men jeg tror også, at vi får kamp til stregen af både OB og Brøndby, mens FC Midtjylland fortsat kan være joker i kampen om mesterskabet. Men jeg håber og tror, at vi har det, der skal til for at slutte øverst. Hvis man skal pege på en konkret grund, så kan det være, at vi har en fordel i en tæt mesterskabskamp, for vi har været med i toppen hvert år, mens OB altid har det svært til sidst i en sæson og Brøndby ikke har været der i et stykke tid, sagde Solbakken til tipsbladet.dk.

Også i den modsatte ende havde nordmanden en finger på pulsen.

Hvem rykker ned?
– Den er sværere. Jeg tror, at Horsens får det svært, de har i hvert fald det dårligste udgangspunkt. På en god dag kan de slå alle hold i SAS Ligaen, men spørgsmålet er, hvor mange af de gode dage, de får, sagde Ståle Solbakken.

Han og FC København hentede imponerende 74 point i sæsonens 33 runder. Havde københavnerne vundet sidste kamp over Randers, ville de have tangeret rekorden for flest indsamlede point. I sæsonerne 1997/1998 og 2006/2007 opnåede henholdsvis Brøndby og FC København 76 point.

Læs her hvad Ståle Solbakken ellers troede på inden forårssæsonen.







LIVE

TransferLIVE: Liverpool med megatransfer?

Barcelona-stjerne får stor hæder

De jagter Henrik Meister

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Medier sender ham hjem til AGF

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kæmper om det samme trænerjob

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Afslører dansk toptræners millionløn



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’

Tottenham henter Liverpool-profil

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Sådan kommer Danmark til VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Rekorddyr lejeaftale

Benhård kritik af Danmark

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Han var i spil som Brøndby-træner

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Manchester United afbryder forhandlingerne

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB