Solbakken forklarer: Sådan fik jeg solgt Franco Mussis

Ståle Solbakken vidste tidligt, at det ikke kom til at gå med Franco Mussis, og så sendte han i stedet snedigt midtbanespilleren videre til Genoa og siden San Lorenzo.



Når man taler om de største fejlkøb i Superligaen, kommer man ikke uden om at snakke om argentinske Franco Mussis. Midtbanespilleren spillede bare én kamp i Danmark, inden Ståle Solbakken sendte ham videre.

Nu fortæller FCK-manageren i et interview med B.T. så, hvordan han fik overtalt Genoa til at hente Franco Mussis og siden lykkedes med at sende ham videre til argentinske San Lorenzo.

FC København havde betalt et ganske stort beløb for midtbanespilleren, der skiftede fra Gimnasia i sommeren 2014, men han var ganske enkelt ikke i form, og FCK kunne ikke få ham i tilstrækkelig form, så Ståle Solbakken tog beslutningen om at få ham videre.

Til B.T. fortæller nordmanden, at han kendte til Genoas interesse og derfor selv tog fat i italienerne for at tilbyde dem at hente Mussis på en lejeaftale med en købsoption. Det gik de med til. Og FCK fik også et beløb for at udleje spilleren.

I Genoa, hvor han også blot spillede en enkelt gang, kunne de se, at formen ikke var til professionel fodbold, men de havde en købsoption og bestemte reelt, hvad der skulle ske med Mussis, så da Ståle Solbakken havde muligheden for at sælge spilleren for et fint beløb, måtte han tænke taktisk for at få Genoa med på ideen.

– Jeg var jo hunderæd for, at Genoa ville sætte en stopper for det. Så jeg ringede ned til Genoa og forklarede, hvordan situationen var. ‘Hvis I nu slipper for den ‘loan fee’ nu og bare dækker lønnen, så sælger jeg ham videre’. Så sagde de: ‘Ja, bare gør det!’. For de havde jo oplevet det samme som os (at han ikke var i form, red.), siger Ståle Solbakken til B.T.

Franco Mussis er i dag tilbage i Gimnasia. Den 28-årige midtbanespillers aftale med Gimnasia løber ud til sommer.

Ifølge Ståle Solbakken tabte man ikke penge på Mussis.

Læs også:Esbjerg må konkurrere med storklubber: Scouter spillere i Sydamerika
Læs også:Leder af FCK’s scoutingafdeling stopper




LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Argentina – Østrig

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Frankrig – Irak

Sunderland jagter dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Sender opfordring til Superliga-træner

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

I dialog med Steve Cooper

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Norge – Senegal

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Interessant melding om VM-profil

Jordan – Algeriet