Når man taler om de største fejlkøb i Superligaen, kommer man ikke uden om at snakke om argentinske Franco Mussis. Midtbanespilleren spillede bare én kamp i Danmark, inden Ståle Solbakken sendte ham videre.
Nu fortæller FCK-manageren i et interview med B.T. så, hvordan han fik overtalt Genoa til at hente Franco Mussis og siden lykkedes med at sende ham videre til argentinske San Lorenzo.
FC København havde betalt et ganske stort beløb for midtbanespilleren, der skiftede fra Gimnasia i sommeren 2014, men han var ganske enkelt ikke i form, og FCK kunne ikke få ham i tilstrækkelig form, så Ståle Solbakken tog beslutningen om at få ham videre.
Til B.T. fortæller nordmanden, at han kendte til Genoas interesse og derfor selv tog fat i italienerne for at tilbyde dem at hente Mussis på en lejeaftale med en købsoption. Det gik de med til. Og FCK fik også et beløb for at udleje spilleren.
I Genoa, hvor han også blot spillede en enkelt gang, kunne de se, at formen ikke var til professionel fodbold, men de havde en købsoption og bestemte reelt, hvad der skulle ske med Mussis, så da Ståle Solbakken havde muligheden for at sælge spilleren for et fint beløb, måtte han tænke taktisk for at få Genoa med på ideen.
– Jeg var jo hunderæd for, at Genoa ville sætte en stopper for det. Så jeg ringede ned til Genoa og forklarede, hvordan situationen var. ‘Hvis I nu slipper for den ‘loan fee’ nu og bare dækker lønnen, så sælger jeg ham videre’. Så sagde de: ‘Ja, bare gør det!’. For de havde jo oplevet det samme som os (at han ikke var i form, red.), siger Ståle Solbakken til B.T.
Franco Mussis er i dag tilbage i Gimnasia. Den 28-årige midtbanespillers aftale med Gimnasia løber ud til sommer.
Ifølge Ståle Solbakken tabte man ikke penge på Mussis.
Læs også:Esbjerg må konkurrere med storklubber: Scouter spillere i Sydamerika
Læs også:Leder af FCK’s scoutingafdeling stopper
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Argentina – Østrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
OPTAKT
Frankrig – Irak
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
OPTAKT
Norge – Senegal
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
OPTAKT
