Solbakken forklarer: Sådan fik jeg solgt Franco Mussis

Ståle Solbakken vidste tidligt, at det ikke kom til at gå med Franco Mussis, og så sendte han i stedet snedigt midtbanespilleren videre til Genoa og siden San Lorenzo.



Når man taler om de største fejlkøb i Superligaen, kommer man ikke uden om at snakke om argentinske Franco Mussis. Midtbanespilleren spillede bare én kamp i Danmark, inden Ståle Solbakken sendte ham videre.

Nu fortæller FCK-manageren i et interview med B.T. så, hvordan han fik overtalt Genoa til at hente Franco Mussis og siden lykkedes med at sende ham videre til argentinske San Lorenzo.

FC København havde betalt et ganske stort beløb for midtbanespilleren, der skiftede fra Gimnasia i sommeren 2014, men han var ganske enkelt ikke i form, og FCK kunne ikke få ham i tilstrækkelig form, så Ståle Solbakken tog beslutningen om at få ham videre.

Til B.T. fortæller nordmanden, at han kendte til Genoas interesse og derfor selv tog fat i italienerne for at tilbyde dem at hente Mussis på en lejeaftale med en købsoption. Det gik de med til. Og FCK fik også et beløb for at udleje spilleren.

I Genoa, hvor han også blot spillede en enkelt gang, kunne de se, at formen ikke var til professionel fodbold, men de havde en købsoption og bestemte reelt, hvad der skulle ske med Mussis, så da Ståle Solbakken havde muligheden for at sælge spilleren for et fint beløb, måtte han tænke taktisk for at få Genoa med på ideen.

– Jeg var jo hunderæd for, at Genoa ville sætte en stopper for det. Så jeg ringede ned til Genoa og forklarede, hvordan situationen var. ‘Hvis I nu slipper for den ‘loan fee’ nu og bare dækker lønnen, så sælger jeg ham videre’. Så sagde de: ‘Ja, bare gør det!’. For de havde jo oplevet det samme som os (at han ikke var i form, red.), siger Ståle Solbakken til B.T.

Franco Mussis er i dag tilbage i Gimnasia. Den 28-årige midtbanespillers aftale med Gimnasia løber ud til sommer.

Ifølge Ståle Solbakken tabte man ikke penge på Mussis.

Læs også:Esbjerg må konkurrere med storklubber: Scouter spillere i Sydamerika
Læs også:Leder af FCK’s scoutingafdeling stopper




LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

Superligaen dropper det

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Manchester United afbryder forhandlingerne

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Medie: FC København jagter Michael Parker

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt transferrygte skydes ned

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

– Højlund kan ikke holde det ud mere!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

De 10 største stjerner, der misser VM

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Uventet skifte?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub