FC København har torsdag aften hjemmebane i Europa League, når HNK Rijeka gæster Telia Parken og København, og for hjemmeholdet er det en yderst vigtig kamp, for selv om præstationerne har været dårlige i Superligaen, vil en sejr sende FC København i et europæisk gruppespil for 14. gang i 15 sæsoner.
Før opgøret har manager Ståle Solbakken talt med Canal 9 om status i FC København.
For mens FC København har leveret præstationer i Europa, har holdet haft store problemer i Superligaen. Bare 1,21 point snitter FCK i 2020 i Superligaen, og det vil, som interviewer Kasper Marker bemærker, bringe de fleste cheftrænere i fare i en storklub som FC København.
Læs også:Superligaens bedste: VB-talent topper sammen med offensivprofiler
– Både ja og nej. De, der klarer at holde hovedet koldt, og der er eksempler på det, kommer bedre ud af det. I perioden har vi slået de skotske mestre og de tyrkiske mestre, og vi har spillet mod Manchester United og været i en historisk kvartfinale.
– Jeg er sikkert en del af kompleksiteten, men jeg ser absolut ingen grund til… Altså jeg føler ikke, at jeg har fået et eneste lille hint om det (en fyring ,red.) af dem over eller under mig. Som sagt skal jeg ikke stå i vejen. Det vigtigste for mig er, at man ikke går væk fra dna’et. Det vil være det største selvmord i den største succes i moderne historisk fodboldtid i Danmark. Det ville være fuldstændigt selvmord, helt utilgiveligt, siger Ståle Solbakken til Canal 9.
FC København har i denne sæson i Superligaen tabt 2-3 i Odense, mens man hjemme mod Brøndby blev dukket i tillægstiden af Mikael Uhre. Senest spillede man 2-2 ude mod oprykkerne Vejle Boldklub.
Kan man torsdag slå HNK Rijeka ud af Europa League-kvalifikationen og komme i gruppespillet, sikrer man sig et pænt millionbeløb, man selv har budgetteret til at være på 50 millioner kroner.
Søndag skal Ståle Solbakkens mandskab op mod FC Nordsjælland på hjemmebane – aktuelt ligger FCK nummer 10 i dansk fodbolds bedste række.
Du kan se hele Canal 9’s interview med Ståle Solbakken i afspilleren øverst.
Læs også:Så meget får FCM og FCK: Europæisk pengeregn over danske klubber
Læs også:Optakt: Randers FC – Brøndby IF
Læs også:Lindstrøm og fire andre kæmper om at blive månedens unge spiller i Superligaen
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
MEDIE
Bundesliga-klub enig med dansker
NYHEDER
Nu taler Messi
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
OPTAKT
Viborg FF – OB
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
Han er VM’s bedste spiller
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
TOPNYHED
